Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС се съгласи за проверка в АЕЦ, кабинетът - за 2006-та

0 коментара

България ще затвори 3 и 4 блок през 2006 г., а ЕС ще изпрати партньорска проверка за безопасността на двата ядрени реактора преди приключване на преговорите за членство. В понеделник вечерта министърът на външните работи Соломон Паси и представители на 15-те страни-членки затвориха временно преговорната глава "Енергетика", където фигурира ангажиментът за АЕЦ "Козлодуй". Това стана на поредното заседание на конференцията за присъединяване на България към ЕС на ниво министри, съобщиха от МВнР.

"ЕС ще изпрати в България, колкото се може по-бързо, преди окончателното приключване на преговорите за присъединяване, мисия експерти да проверят нормите за безопасност в 3-и и 4-и блок на АЕЦ Козлодуй", е записано в общата позиция. Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева съобщи, че проверката вероятно ще е през втората половина на следващата година, тъй като в АЕЦ "Козлодуй" все още не са осъществени всички предвидени мерки за повишаване на безопасността.

15-те ще се съгласиха с партньорската проверка въпреки изказваните от президента Георги Първанов съмнения, че това ще е много трудно и настояването му преговорите да се водят с Европейския съвет.

Ангажиментът на България да затвори 3 и 4 блок през 2006 г. не изключва възможността след партньорската проверка темата да бъде отворена отново и датите - предоговорени, твърдят от външно министерство.

"Уверен съм,че партньорската проверка ще гарантира най-добрите условия за затварянето на 3-и и 4-и блок на АЕЦ", бе отговорът на външния министър Соломон Паси на въпрос дали резултатите от нея дават възможност да се преразгледа датата за затваряне на блоковете. Според него постигнатата договореност е "най-доброто възможно решение и за двете страни".

Когато се реши окончателно кога ще бъдат затворени двата реактора, ще бъдат отпуснати още пари - в допълнение на 30-процентното увеличение на предприсъединителните фондове, което България трябва да започне да получава от 2004 година, съобщи Би Би Си. Това означава, че както при затварянето на атомните централи "Игналина" в Литва и "Бохунице" в Словакия за извеждането от експлоатация на 3-ти и 4-ти блок на "Козлодуй" ще има допълнителни средства.

В Брюксел външният министър Соломон Паси заяви още, че правителството смята да затвори всичките 30 глави една по една и след това да направи общ преглед, така че ако сметне, че някои от условията могат да бъдат подобрени, да отвори отново съответната глава за предоговаряне. Едва след това пакетът от договорености по 30-те глави ще бъде представен на парламента за гласуване.

"Ако днес България не затвори глава "Енергетика", рискува да пропусне златна възможност и членството ѝ в ЕС да се отдалечи във времето, от което страната би претърпяла сериозни финансови загуби", отбеляза заместник-министърът на външните работи Петко Драганов преди заседанието на съвета България - ЕС.

Сега получаваме предприсъединителни помощи в рамките на 300 млн. евро годишно. "Ако България затвори глава "Енергетика" и на срещата на върха в Копенхаген получи нова пътна карта, тази помощ ще бъде придружена от засилена предприсъединителна стратегия и годишните ни субсидии ще нараснат на 450 млн. евро годишно", обясни Драгатов. Той посочи, че годишната печалба от двата реактора на АЕЦ е три пъти по-малка само от увеличението от 150 млн. евро, или 6 пъти по-малка от сегашната предприсъединителна помощ, която получаваме от ЕС.

Драганов припомни, че в меморандума от 1999 г.България е поела ангажимент да затвори до края на 2002 първите два реактора на АЕЦ, както и да вземе решение за 3-ти и 4-ти, като вече е поела ангажимент те да бъдат затворени не по-късно от 2008 г. - 2010 г. Целият разговор се води за това дали да продължим работата на реакторите с две години, добави Драганов.

Тази вечер от Външно съобщиха още, че в глава "Енергетика" България е договорила 6-годишен гратисен период от датата на членство за изграждане на национален петролен резерв в съответствие с изискванията на ЕС. От МВнР обявиха, че вследствие и на тази затворена преговорна глава, България очаква на срещата на върха в Копенхаген ЕС да потвърди позитивната индикация за членство на страната ни в съюза от 1 януари 2007 г. и да получи конкретна пътна карта за преговорите спрямо тази дата.

Днес цял ден от ядреното лоби пророкуваха, че след затварянето на 3 и 4 блок България не само ще загуби мястото си на енергиен износител на Балканите, но и ще се затрудни вътрешното снабдяване с електроенергия. Преди изграждането на нова ядрена мощност в "Белене" двата блока не трябва да се затварят, заявиха от енергийния форум.

Към хора на критиците се включи и председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев. Ако днес бъде затворена глава "Енергетика", със сигурност ще остане само ангажиментът за затваряне на трети и четвърти блок през 2006 г. Опитът от 1991 г. показва, че като се фиксира определена дата, се пропускат всички условия и остава датата, каза той сутринта пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.