Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС ще спира парите на държавите без върховенство на закона след 2021 г.

Евроинституциите най-вероятно ще постигнат съгласие за ключовата мярка

13 коментара
ЕС ще спира парите на държавите без върховенство на закона след 2021 г.

Европейският съюз най-вероятно ще успее да събере необходимото мнозинство, за да въведе на практика идеята след 1 януари 2021 г да се замразяват еврофондовете за държавите членки, които не спазват принципа за върховенство на закона.

Това стана ясно във вторник в Страсбург от изказвания на евродепутати, които са водещи докладчици по Многогодишната финансова рамка (МФР) на съюза за периода 2021 – 2027 г.

Европарламентът има мнозинство на ниво политически семейства, за да подкрепи обвързването на еврофондовете с върховенството на закона, заявиха пред български журналисти депутатите Ян Олбрихт (Полша) от Европейската народна партия и Маргарида Маркес (Португалия) от групата на социалистите. Маркес направи уговорката, че не е сигурно доколко отделни депутати биха гласували от национални съображения, но от гледна точка на водещите политически семейства има съгласие за въвеждане на принципа.

По думите ѝ подобно съгласие по всяка вероятност ще бъде постигнато и в Съвета на министрите, защото дори Полша и Унгария, които по принцип са против, не бяха блокирали гласуването на бюджета на съюза за следващите 7 години заради въвеждането на новото правило.

Ян Олбрихт уточни, че за обвързването на парите с върховенството на закона ще е достатъчно мнозинство в съвета, но тъй като тази мярка върви в общ пакет с гласуването на бюджета, за който е необходим консенсус, позицията на Полша и Унгария не може да бъде пренебрегната. Според евроексперти обаче двете държави по-скоро ще изтъргуват възможно най-скъпо одобрението си за прокарване на мярката, отколкото да я блокират.

Европарламентът твърдо ще настоява спирането на еврофондовете да не бъде за сметка на крайните бенефициенти – фирми, общини, институции, университети и др., каза още Ян Олбрихт. Идеята на механизма е крайните бенефициенти на еврофондовете да са защитени за времето, в което трансферът от еврофондовете към националните бюджети е замразен.

Евродепутатите обясниха, че паричната санкция ще е алтернативна мярка на съществуващата възможност за блокиране на правото на глас на държава членка в съвета по член 7, ако има сериозни проблеми със съдебната си система. Проблемът е, че процедурата по член 7 е тромава и бавна, докато паричните санкции се очаква да са по-ефективни.

"Ако съдебната система в дадена държава членка не е сигурна, това представлява опасност за парите на европейските данъкоплатци", посочи Ян Олбрихт.

Все още се обсъжда какви да бъдат критериите, по които ще се оценява състоянието на върховенството на закона – дали това да е списък с конкретни клаузи, при които парите ще се замразяват, или отворен набор от критерии. Предложението на Европарламента е решението да се взима от експерти, а не от Европейската комисия.

Мнозинството от държавите членки са твърдо решени да се въведе обвързването на еврофондовете с върховенството на закона, защото гражданите им са твърдо против да се плаща на държави и общества, които не споделят европейските ценности, добави Олбрихт.

Междувременно, в сряда Европейският парламент ще обсъди състоянието на върховенството на закона в Полша и Унгария, след като срещу двете държави бяха открити процедури по член 7 от договора за ЕС. Депутатите ще разискват и воденото срещу премиера на Чехия Андрей Бабиш разследване за злоупотреба със средства от еврофондовете. В четвъртък евродепутатите ще гласуват резолюции за Унгария и Полша.

В случая с Унгария институциите на ЕП имат притеснения за независимостта на съдебната система, за свободата на изразяване, корупцията, правата на малцинствата, положението на мигрантите и търсещите убежище. В Полша Европейската комисия откри заплахи за независимостта на съдебната система. Европейският съвет, с подкрепата на ЕП, има крайната дума да реши дали да лиши от право на глас държава, за която е установена постоянна заплаха за законността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #13

    Това не е справедливост, а обратното - начин да се спират плащанията, които до този момент се използваха да "изравняване" на страните в съюза!!! Богатите ще стават по-богати, а бедните - по-бедни. Какъв е смисълът да участваме в съюз, който се ръководи от три държави и парите ще се разпределят помежду им?!

  2. Дядо ми Петър
    #12

    Ами до тогава? Нашите разбойници - лапачи ще продължават ли безнаказано да си пълнят гушите? Спрете им софрата та да ги видим как веднага ще ни оставят на мира. И чак тогава ще има някакъв шанс нещастната ни Родина да излезе от мафиотското им блато.

  3. Sdk
    #11

    по-добре късно от колкото никога. за съжаление на европейците реакциите са малко такива ама какво да правим.

  4. ImBlack
    #10

    Както се казваше във филма "Куче в чекмедже"-"Тате обеща да ми купи колело ... ама друг път". За момента еврофондовете в основната си част отиват за угояване на местната олигархия, за да се купи лоялността им към Европа. За обществото остават само скъпо платени огризки... Ефективни мерки са нужни още от влизането ни в ЕС, а не от догодина!

  5. ivancho ivanov
    #9

    Как е възможно страна член на ЕС да е против подобна мярка! Може би им харесва ОНД с Путин?

  6. edin.drug
    #8

    Крайно време беше. Дори крайното време мина.

  7. ефрейтора
    #7
    Отговор на коментар #5

    А MР ще стане CNN на квадрат...

  8. НяКой шишковци ще трябва да позатегнат коланите.

  9. ефрейтора
    #5

    Ами ако тогава на власт е коалиционно правителство БКП/БСП -ДБ ? Тогава прогресивните медии ще тръбят , че България е пример за върховенството на закона ...

  10. Поло
    #4

    Наказателните мерки да се гласуват без участието на санкционираната страна, да обхващат всички програми. Най важното ЕС конкретно да посочи нарушителите и директно да информира местното население (нарочна пресконференция) за времето и размера на финансовите санкции.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.