Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС ще тегли общ коронадълг за 750 млрд. евро със срок до 2058 г.

8 коментара

Европейската комисия предлага план за възстановяване на съюза от коронакризата, който включва тегленето на общ коронадълг от ЕС на стойност 750 млрд. евро. Парите ще бъдат набрани от финансовите пазари заради високия кредитен рейтинг на съюза (ААА), обяви председателят на комикията Урсула фон дер Лайен.

Дългът ще се изплаща от следващите поколения европейци през бюджетите на съюза между 2028 г. и 2058 година.

Новината идва на фона на споровете в еврозоната, която не постигна съгласие за теглене на общ коронадълг от 19 ѝ членки. 

Схемата, която се обсъждаше за общ дълг на еврозоната, и сегашния механизъм обаче не са съвсем идентични. По думите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен сред държавите членки има съгласие за философията на новата схема - да се тегли общ дълг през бюджета на ЕС и без споделяне на дълга. Според фон дер Лайен разногласията са около размера на дълга и около разпределянето на средствата за грантове и за заеми.

ЕК нарича инструментът, който включва тегленето на дълг – "Ново поколение ЕС" ("New Generation EU").

За да се изтегли новият дълг, ЕК предлага да се вдигне почти двойно бюджетният таван на ЕС за собствените ресурси – на 2% от брутния национален доход на ЕС при около 1.2% в момента.

България ще е сериозен нетен получател на средства, ако се одобри предложението на ЕК, сочат сметките на комисията. София ще трябва да издаде държавни гаранции, а и впоследствие и да плати сумата от 3.3 млрд. евро, но срещу тях ще получи 15 млрд. евро.

Дългът ще подсили бюджета на съюза за следващите седем години (2021 - 2027 г.), който заедно с инструмента за възстановяване ще достигне общо 1.85 трилиона евро вместо първоначално планираните 1.1 трилиона.

Комисията се надява, че както общият дълг, така и бюджетът на ЕС за следващите седем години ще бъдат одобрени от Европейския съвет през юли, за да се даде бърз старт на възстановяването след коронакризата. Дългът обаче може да се емитира само след ратификация от националните парламенти на всичките 27 държави членки, което значи, че комисията ще може да излезе на международните пазари най-рано през последното тримесечие на тази година.

Харченето на набраните средства се предвижда да бъде в три основни посоки.

Първата е подкрепа за държавите членки. Ще се създаде Фонд за възстановяване с 560 млрд. евро, от които 310 млрд. евро ще бъдат грантове, а 250 млрд. евро - заеми. Тези пари ще бъдат концентрирани в най-засегнатите от кризата държави членки. 

55 млрд. евро ще се насочат към преодоляване на социално-икономическите последствия от кризата, например увеличаването на младежката безработица. 40 млрд. евро ще отидат за насърчаване на прехода към климатично неутрална икономика, а 15 млрд. евро - за развитие на селските региони във връзка със "Зелената сделка".

Второто голямо перо ще е насърчаването на частните инвестиции. Специален инструмент за платежоспособност на компании в ЕС ще е с бюджет от 31 млрд. евро, които да отключат помощ от 300 млрд. евро за подкрепа на фирмите. Чрез 15 млрд. евро от общия дълг ЕК се надява да стимулира инвестиции за 150 млрд. евро в държавите членки. 

Третото перо ще е за здравни харчове с цел да се научат уроците от кризата с Covid-19. Новата здравна програма на ЕС EU4Health ще бъде финансирана с 9.4 млрд. евро. Други 2 млрд. евро ще са за екипиране срещу бъдещи кризи, а огромната сума от 94.4 млрд. евро ще подсили научната програма на ЕС "Хоризонт Европа" за изследвания в областта на здравеопазването и преминаването към зелена икономика. 

16.5 млрд. евро ще бъдат отделени за партньорите на ЕС, включително за хуманитарна помощ.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #8

    Народите които работят и се грижат за техните къщички за накарани да се чувстват зле че са добре подредени. Те ще отделят от своя залък за народите които не умеят да се грижат са своите къщички. Резултатът ще е че подредените къщички ще станат по-малко подредени. Неподредените къщички ще си останат неподредени, само вождовете им ще си издигнат палати.

  2. Kalin Tsvyatkov
    #7
    Отговор на коментар #6

    Гешев гони едни олигарси, други варди (тези, които са го назначили). Ясна е работата в България, но не е законна. В останалите държави олигархията е узаконена и е напълно ясно откъде минават паричните потоци и кой чии гуши пълни. Въпросът е тази практика да приключи и затова трябват системни международни сътрудничества, както и нова идеология, която вместо да възхвалява и подпомага тези негативни тенденции, да се опитва да ги намали до някакво приемливо ниво. Затова ЕС се бори за зелена икономика (за да запазим живота на планетата), но не можем да го направим като за пореден път позволим на правителствата да раздадат на олигарси със стотици милиарди прясно напечатани трилиони.

  3. Преслав
    #6
    Отговор на коментар #4

    Е то Гешев като подгони въпросните олигарси тук само вопли и сълзи слушаме в тяхна защита.

  4. Практик от София
    #5

    Планът "Маршал" (официално Програма за европейско възстановяване) е инициатива на Съединените щати за подпомагане на Европа, с която американското правителство дава безвъзмездна помощ от 13 милиарда долара (приблизително 130 милиарда долара към 2016-а година) за възстановяване на европейската икономика след края на Втората световна война.
    Планът е в действие в продължение на 4 години, започвайки от 8 април 1948-а.
    По онова време милиони окаяници са лишени от спестявания, жилища, имущество. В състояние

  5. Kalin Tsvyatkov
    #4
    Отговор на коментар #1

    Неправилно е да мислиш за държавните дългове като Бойко, който казва "ами сега тука ще развържем кесийката, после ще плащаме"Заемите в крайна сметка се инвестират в нещо с възвръщаемост, което би могло не само да ги изплати, но и да даде тласък на икономиката.По-скоро трябва да се наблегне на това КАК ще бъде използван заема и дали той ще осигури възвръщаемост за обществото като цяло, което губи от тази криза, или просто както 2008 г. ще отиде в джоба на няколко десетки олигарси под диктовката на

  6. Десен бесен
    #3

    Значи парите ще отидат не при най-бедните, а най-пострадалите. И дълга ще бъде гарантиран от целия ЕС, а не само от еврозоната. Хитро искат да ни прецакат. Има една българска народна приказка - Болен здрав носи. И една римска сентация - да го д.хат бедните. В деня, в който избраха леля ви Урсула за председател на ЕК написах в този сайт, че ще оправи ЕС, също както "оправи" Бундесвера.

  7. Obelq Obelqsas
    #2

    На фона на 3 плюс 3 трлн. долара. Но накрая САЩ и Китай ще са победители. Защото най-важно е колко си конкурентноспособен, колко печелиш. А не колко теглиш...

  8. Борето от София
    #1

    Ако питат мен, то аз съм категорично против тегленето на нови и нови дългове от хора, които няма да ги плащат (политици). Ама... кой ли ме пита!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам