Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС смята да понижи лихвите по спасителните заеми за Атина и Дъблин

2 коментара
ЕС смята да понижи лихвите по спасителните заеми за Атина и Дъблин

Европейският съюз възнамерява да понижи лихвените проценти по спасителните заеми за Гърция и Ирландия и работи върху втори спасителен план за Атина, съобщи в понеделник агенция Ройтерс, позовавайки се на високопоставен представител от Европейската комисия. По този начин ЕС се опитва да предотврати евентуален хаос вследствие на възможно преструктуриране на гръцкия дълг.

Така дълговата криза в Европа се върна обратно към пълния цикъл от проблеми, започнали преди година: Как да бъде защитена закъсалата Гърция. Страната е далеч от поставената цел за ограничаване на бюджетния дефицит и се очаква, че ще бъдат необходими почти 30 млрд. евро допълнително за 1012 г., според източници от еврозоната.

Нарастващата зависимост на Гърция от помощ от останалите държави в еврозоната отново разгорещи дебата дали Атина ще води разговори с частните си кредитори за разсрочване на матуритета по облигациите си. Германия внимателно подтиква Гърция към подобен ход, но други страни членки са против.

Проблемите с гръцкия дълг и нуждите от допълнително финансиране ще бъдат обсъждани на среща на финансовите министри от еврозоната следващата седмица.

Европейските правителства ще трябва да приемат факта, че години наред Гърция ще бъде под опеката на своите партньори. Тази перспектива е политически болезнена за преглъщане, особено от Германия където съпротивата срещу подпомагане на Гърция нараства както в парламента, така и сред избирателите, отбелязва "Уолстрийт джърнал".

Алтернативата обаче е банкрут на Гърция, който може да предизвика огромна международна банкова криза, сравнима с бъркотията, настъпила след краха на "Леман Брадърс" през 2008 г., предупреждават европейски политици.

Говорител на еврокомисаря по икономическите и паричните въпроси Оли Рен е заявил пред Ройтерс, че се надява решението за намаляване на лихвите по ирландските заеми да бъде взето в рамките на седмици и така дългът на страната да стане по-устойчив.

ЕК съвсем ясно е в полза на намаляване на лихвените равнища и против преструктуриране на дълга, посочва говорителят на Оли Рен.

Искането на новото ирландско правителство за по-малки лихвени плащания досега бе блокирано от Германия и Франция, които настояваха Дъблин да се откаже от ветото си върху хармонизирането на данъчната основа на корпоративния данък в Европа или пък да намали основата на своя корпоративен данък.

Михаел Мейснер, говорител на Християн-демократическия съюз на канцлера Ангела Меркел, заяви, че по-нататъшно орязване на лихвите върху извънредните заеми за Гърция, вече редуцирани с 1 пункт през март, може да бъде оправдано, ако страната приложи допълнителни реформи за ограничаване на дълговия риск.

Германският депутат се обяви срещу каквито и да е идеи за преструктуриране на гръцкия дълг, както и на идеите Гърция да напусне еврозоната.

Говорителят на германския финансов министър обаче заяви на пресконференция, че към момента няма никакво решение за разсрочване на плащанията или за намаляване на лихвените равнища за Гърция.

Предложенията на понижение на лихвите бяха предизвикани след полусекретна среща в петък на отбрана група европейски политици, които обсъждаха в Люксембург как да бъде преодоляно задълбочаването на дълговата криза в еврозоната.

Цената на застраховането на гръцкия, ирландския и португалския дълг срещу банкрут се повиши допълнително в понеделник, поради опасения на пазарите, че Гърция може да преструктурира дълга си и така инвеститорите да претърпят загуби. Освен това германското списание "Шпигел" написа, че Гърция обмисля да напусне еврозоната, след което последваха категорични опровержения от страна и на Атина, е на министри от ЕС.

Германският канцлер Ангела Меркел ще разговаря в сряда с председателя на ЕС Жозе Мануел Барозу и с президента на ЕС Херман ван Ромпой, за да обсъди създалата се ситуация.

Излизането на Гърция от еврозоната никога не е било дискутирано, заяви на пресконференция говорител на Меркел.

Следващата седмица финансовите министри от ЕС трябва да одобрят програмата за подпомагане на Португалия, като все още не е ясно дали Финландия, чието преходно правителство все още не е започнало преговори за нова коалиция, ще е в позиция да даде нужното съгласие.

По повод недоволството сред страни членки, които не са били поканени на разговорите в петък, говорител на германското министерство на финансите повтори, че никой няма намерение да създава първа и втора категория страни членки.

Финансовият министър на Гърция, който участва на срещата в Люксембург, каза, че инвеститорите не вярват, че страната му може да се върне догодина на капиталовите пазари, така че може да има нужда от алтернативно финансиране.

Гръцката държава, чийто дълг е близо 150% от БВП, се очакваше да успее да получи 27 млрд.евро от финансовите пазари през 2012 г., съгласно съществуващия спасителен план.

Председателят на еврогурпата на финансовите министри от 17-те страни в еврозоната Жан – Клод Юнкер заяви след срещата в петък, че е постигнат консенсус за нов спасителен пакет за Атина.

Гръцкият финансов министър Папаконстантину поясни, че Атина може да продаде облигации на Европейския фонд за стабилизиране догодина, ако не успее да продаде на финансови инвеститори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. едно гърче
    #2
  2. N
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.