Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС трябва да изкачи планина, за да се стигне до върха за среща със САЩ

21 коментара

За да стигнеш до среща на високо равнище, е нужна сериозна подготовка: такова послание от САЩ разчете Европейският съюз, след като Белият дом заяви, че американският президент Барак Обама няма да присъства на планираната среща на върха между ЕС и САЩ в Мадрид през май.

Анализатори твърдят, че ЕС продължава да бъде важен потенциален партньор на САЩ, но че Вашингтон ще гледа сериозно на него само ако 27-те държави членки могат да окажат на САЩ значителна подкрепа по ключови въпроси като финансовата реформа или войната в Афганистан.

Обама "би желал да има добри отношения с Европа, но ако Европа иска да бъде приемана сериозно като партньор...ЕС би трябвало да обърне внимание на същността", каза Антъни Дворкин, старши научен сътрудник по политическите въпроси в изследователския институт Европейски съвет за международни отношения.

От 1997 г. лидерите на ЕС и САЩ неизменно организират срещи на високо равнище веднъж в годината като знак за тяхното "стратегическо партньорство".

На 1 декември ЕС въведе в сила Лисабонския договор, чиято цел е да даде на блока по-голямо влияние в света чрез учредяването на поста постоянен президент на ЕС, който да действа успоредно с ротационното председателство, осъществявано от дадена страна членка.

Испания, която пое ротационното председателство през януари, беше насрочила следващата среща на върха между ЕС и САЩ за 24 май. Тази среща трябваше да бъде председателствана от новия президент на ЕС Херман ван Ромпой.

Но в понеделник служители на Белия дом казаха, че Обама не планира да ходи в Испания, което беше удар за мечтата на ЕС за световно влияние.

"Решението на Обама показва, че САЩ не са много сигурни, че ЕС може да осъществи тази амбиция", каза Йорг Форбриг, старши научен сътрудник в Берлин на трансатлантическия изследователски институт Германски фонд Маршал в САЩ.

Според служители от двете страни на Атлантика решението Обама да не присъства на срещата на високо равнище е просто въпрос на избиране на подходяща дата.

"Хората имат натоварен график и Обама е идвал много пъти в Европа", каза във вторник говорителят на Европейската комисия Майкъл Ман.

Но анализатори заявиха, че става въпрос за доста по-дълбоки проблеми.

Първият се състои в това, че САЩ разглеждат европейците като неспособни да окажат нещо повече от символична подкрепа по ключови въпроси като промените в климата или изкуствено занижената валута на Китай.

"Вече не става дума за това какво могат да направят САЩ за нас (в Европа), става дума за това какво можем да направим заедно, а САЩ са все по-разочаровани от това, което може да предложи Европа", каза Томаш Валашек, който ръководи изследванията по външна политика и отбрана в изследователския Център за европейски реформи в Лондон.

Това се подсилва от объркването в ЕС за това кой би трябвало да организира срещата на върха през май, като официалният ѝ председател Ван Ромпой очевидно остава в сянката на испанското председателство, което планира срещата.

"Институционалното объркване за това кой би трябвало да бъде домакин и председател на срещата на върха...създава впечатлението, че това е среща заради самата среща, а не среща, която би довела до конкретни резултати", каза Дворкин.

Накрая, натовареният график на самия Обама подчертава трудната ситуация, в която се намира ЕС: само за тази година той има планирани посещения на срещи на високо равнище на водещи международни организации като Г-8 (през юни), Г-20 (през юни и ноември), ООН (през септември) и НАТО (през ноември).

Това му дава предостатъчно възможности да обсъжда специфични проблеми с всички лидери на ЕС, които са му нужни, без да трябва да отделя време за среща на върха, на която блокът едва ли ще предложи онова, което иска той, ако се съди по предишни форуми.

"От гледна точка на големите въпроси, които са на дневен ред....ЕС не е значима част от решението", изтъкна Валашек.

А това натоварва ЕС с необходимостта да предложи начини, по които той като едно цяло може да окаже истинска помощ на САЩ, в противен случай има опасност така желаните от него срещи на високо равнище да изчезнат в облаците на планина, която Съюзът не би могъл да изкачи.

"Европа може да се надява да бъде удостоена с внимание и с участието на Обама на срещата на високо равнище между САЩ и ЕС, ако Вашингтон прецени, че има полза от ангажирането с Европа", каза Форбриг.

"Не бих изключил дори това планираната среща на върха между ЕС и САЩ да пропадне напълно, даже да има вероятност това решение да сложи край на традиционните редовни срещи на високо равнище между ЕС и САЩ", заяви той.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сербезсуратлиев
    #22

    Мистър Барак Осама, (извинете - Обама! Грешка по Фройд!), който преди година плямпаше на всеослушание как имиджът на Хамерика е пострадал от едностранчивата политика на Буш, т нар unilateralism, сега вече разкри картите си и става ясно, че той е много по-голям unilateralist от Буш, от който реално всички бяха недоволни. Все по-единна Европа е част от света, която не може да бъде игнорирана, и Хамерика със сигурност ще започне да губи. Че кой ако не Европа съдейства за чисто американските военни мисии

  2. европеец
    #21

    Американците да си сърбат онова което са си надробили. Наистина не е много вкусно, ама това си могат. Пънат се с тъпи мждународни инициативи, а огромен брой нямат дори достъп до здравеопазване и мрат по метрата с десетки хиляди всяка година.

  3. BG
    #20

    Пишманевропеец,ти тая информация от "Наръчник на партииния агитатор" издадена на Позитано 20 ли я научи.Чак да ги съжалим бедните,мрящи американци,дето стоят на тълпи пред посолствата на Русия и България за визи,с надеждата да се измъкнат от техния си,американския ад и да дойдат в райските градини на Руско-Българската демокрация.

  4. wute
    #19

    смешниците изпълзяха...

  5. един
    #18

    не може да твърдиш, че си съюзник, а да въртиш търговия с Иран или далаверки с палестинските терористи(Франция). Не може да пищиш, че Русия е заплаха и да сключваш компромисни договори за доставка на газ (Италия, Германия, Унгария). Не може да осъждаш комунизма, а с удоволствие да приютиш паричките на комунистическите диктатори и да правиш бизнес заедно с тях (Австрия). Не може да прокламираш принципите на свободно придвижване и да не направиш нищо, когато една страна блокира границата с друга (Барозу,

  6. поп Грую
    #17

    гърбят с отбраната на Зап.Европа от комунизма и тероризма.През изминалия половин век,САЩ имаха най-високите военни бюджети,докато Зап.Европа си качваше стнадарта ,като изразходваше минимални средства за отбрана и разработки на оръжия . Всичко отиваше за бизнеса .Спомнете си само колко време отне разработванетно на един единствен изтребител на Европейските страни от НАТО и какво става от едно недоносче,към което Зап.Европа се държеше като класическа мащеха.Така ,че САЩ имат основание да искат от

  7. igeorge
    #16

    Къде ли щяха да са всички сегашни флагмани на европейския прогрес,икономически и културен стандарт,ако не бяха САЩ. Страна, която чрез силата на своята икономика, оръжие, политическа воля и най-вече кръвта на стотици хиляди свои граждани спаси европейците от нацисткия апокалипсис. Така че ако ще слагаме на теглилките колко европейски войници участват в различните умиротворителни мисии в момента и колко са дадените жертви, то направо е срамно, това което ще покаже кантара.Да не говорим за следвоенната

  8. Петър
    #15

    е много точен. Европа не е на нивото, на което трябва да бъде, за да е равностоен партньор на САЩ. Известна е репликата на Кисинджър: Ако искам да говоря с Европа на кого да се обадя? Много години минаха оттогава, но отговор на този въпрос все още няма.

  9. C OТВРАЩЕНИЕ
    #14

    Ст. Георгиева , Милен Радев! Докога ще толерирате тези гнусотии с крадене на никове по форума ви! С ваше знание ли АДМИНИТЕ на форума ви подържат този ужас тук???Разбирам, че може лесно да се отговори: Не е лесно да се озаптява отворен форум! Това е така! Но не това е истината! Ако АДМИНИТЕ на форума бяха хора на място, биха взимали от време на време отношение по този въпрос! Един два поста на седмица в подкрепа на почтени форумци, плюс обясняване на форума за естеството на гнусната атака(ако е от

  10. С.Кочев
    #13

    Непонятно ми е как искаш в обществен форум без регистрация, някакъв админ да следи дали повече от един човек ползва един и същи ник?!Я да видим сега: примерно аз съм админа и виждам, че двама Мики-евци са се логнали през 10 минути от два различни ИП-адреса. Кой е истинския? Нещо повече: отде да знам, че не си написал едно мнение в хола и след 10 минути не си се преместил на друг компютър в кухнята, примерно?Всичко това са глупости, при това големи, мой човек. Като искаш да не ти крадат ника, ползвай форуми с регистрация, като например тоя на "Дневник".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.