Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС възнамерява да сформира до 2025 г. сили за бързо разполагане без участие на САЩ

11 коментара
Жозеп Борел

ЕС обмисля създаването до 2025 г. на общи военни сили в състав до 5000 военнослужещи. Планът е тези сили, използвани при кризи, да действат, без да разчитат на подкрепа от САЩ, отбелязва Ройтерс, съобщавайки за проектодокумента от 28 страници, с който се е запознала агенцията.

Силите се предвижда да имат сухопътни, морски и въздушни компоненти, които да могат да бъдат включвани или изваждани от състава на която и да било постоянна сила в зависимост от кризата.

Външните министри и министрите на отбраната на ЕС започнаха вчера обсъждането на плана. Целта е в окончателен вид документът да е готов до март догодина.

Словенското председателство на ЕС каза пред репортери, че реакциите от правителствата са позитивни, но отбеляза традиционните различия между страните членки на ЕС, които са свързани с Русия и с безпокойството от терористични атаки и нестабилност по южния фланг на блока. "Първите впечатления са доста добри. Разбира се имаме нужда от малко фини настройки", каза Матей Тонин, словенският министър на отбраната.

Две десетилетия след като лидерите на ЕС за първи път се съгласиха да сформират общи сили в състав от 50 000 - 60 000 военнослужещи, но не успяха да ги задействат, настоящият проект на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел е най-конкретният опит за създаване на самостоятелни въоръжени сили, които да не разчитат на военна техника от САЩ.

"Трябва ни повече бързина, сила и гъвкавост, за да можем да се заемем с всички възможни военни задачи за управление на кризи", пише в черновата на плана, озаглавен "Стратегически компас". "Трябва да можем да отговаряме на предстоящи заплахи или бързо да реагираме на кризисни ситуации, например мисия за спасяване и евакуация или операция за стабилизиране във враждебна среда", се казва в документа.

Не всички 27 държави членки на ЕС ще трябва да участват в тези сили, въпреки че всяко разполагане ще се одобрява с консенсус.

"Стратегическият компас" е документ, който е най-близък до военна доктрина на ЕС. Той прилича на "Стратегическата концепция" на ръководената от САЩ НАТО, в която са описани целите на алианса. Много важно е, че Борел иска страните членки на ЕС да се ангажират с "осигуряване на свързани активи и необходимите стратегически средства". Това означава развиване на логистика, въздушен транспорт с голям обхват и способности за командване и контрол като тези на САЩ, на които европейските съюзници в НАТО разчитат.

Борел каза пред репортери, че в момента в ЕС се развиват почти 60 съвместни военни проекта, след като вчера бяха одобрени още няколко.

САЩ призоваха европейците да инвестират в способни на разполагане войски, а американският президент Джо Байдън каза, че подобни ходове биха били допълващи по отношение на НАТО. ЕС поддържа бойни групи, съставени от 1500 военнослужещи от 2007 г., но те никога не са били използвани въпреки опити да бъдат разположени в Чад и Либия.

Разделянето на бойните групи на по-малки бойни единици би могло да ги направи по-гъвкави и по-лесни за разполагане. "Използването на модули ще ни позволи по-голяма гъвкавост, за да приспособим силите си към естеството на кризата (. . .) Това е от ключово значение, ако искаме да се справим с препятствията, пред които сме се изправяли преди", пише в черновата на стратегическия план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #11

    К'во, к'во? :) От 50000 станаха "максимум 5000" /което не стига за една механизирана бригада/... това "космически сили" включва ли, или това би било "прекалено амбициозно". :) И това от един Съюз на страни с общо население от почти 500 милиона души... Да се надяваме, че американците ще /продължават да/ ни пазят, че иначе - лоша работа!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  4. асен
    #8

    хаха – планината родила мишка. те с лукашенко не могат да се оправят, ще сглобят смислена военна сила с нужната логистика? бла-бла!

  5. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #5

    Има не само смисъл, но и базите като факт са задължително начало на дипломацията.

  6. Стилиян
    #6
    Отговор на коментар #2

    Виж ковид кризата и достатъчно.

  7. Стилиян
    #5
    Отговор на коментар #4

    И какво правим? Нова надпревара във въоръжаване, противопоставяне и конфронтация и т.н. Много трудно може да се случи този проект. В статията си е написано - две десетилетия нищо не се е получило. ЕС наистина няма отбранителни способности. Кой ще командва парада? Германия или Франция? Изходът е нормална дипломация, независеща от външни фактори. Което е в интерес на съюза, това да е приоритет. Без приклякване пред изток, запад или югоизток. Последователност и предвидимост. Военните бази винаги са дразнител за всяка държава. Няма смисъл от това.

  8. SILENCE
    #4
    Отговор на коментар #2

    Големият брат е прав - повече бази на територията на ЕС и толкоз. А в базите - и войници от всички националности, които включва ЕС. За обучение на истински кадри, които да спретнат разпасаната команда, спомен от рашите.И не се навирай в тъпия капан за пушечното месо, защото навремето бяхме определени да издържим 20 мин при нападение, независимо от цената.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  10. Стилиян
    #2

    Хахаха, хахаха, хахаха!!!! Никога нищо превантивно не вършат тези чиновници. Същото каквото върши държавната администрация в България, върши и евроадминистрацията. ЕС става все по-жалка организация, изцяло подчинена на големия брат зад океана. Няма нито едно смислено действие, насочено към общото благоденствие на тези над 500 милиона души. Богатите индустриални държави ще отделят едни средства, които бедните страни като България ще получат (малка част естествено) за "модернизация", "оперативна съвместимост"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.