Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС: Великобритания да напуска възможно най-бързо

Германия и Франция обявиха, че Общността остава силна и е готова да реагира

9 коментара
Европейският съюз поиска от британското правителство да приложи възможно по-скоро решението от референдума за напускане на Съюза. Това обявиха в съвместно изявление председателите на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, на Европейския парламент Мартин Шулц, на Европейския съвет Доналд Туск и премиерът на председателстващата в момента съюза Холандия Марк Рюте след специална среща в Брюксел.
 
"Това е безпрецедентна ситуация, но в отговора си сме единни. Обвързани сме заедно от историята, географията, общия интерес и желанието да развиваме сътрудничество на тази основа", заяви Юнкер.
 
Той посочи, че всяко забавяне излишно ще удължи несигурността и европейските институции са готови бързо да започнат преговори с Обединеното кралство по условията за неговото оттегляне от Европейския съюз.
 
"Колкото и болезнено да е, очакваме от правителството да изпълни възможно по-скоро желанието на британския народ", заяви Юнкер. 
 
В същото време той увери британците, работещи в ЕК, че няма риск за работните им места след гласуването на Великобритания да напусне ЕС.
 
Работните места в структурите на ЕС обикновено могат да бъдат заемани само от граждани на съюза, а британците ще загубят този статут, щом страната им приключи процеса по отделяне. Юнкер е изпратил имейл до служителите, в който е заявил, че те няма да бъдат отстранени.
 
Високопоставени служители обаче казаха, че е възможно да напуснат работата си в ЕС, тъй като достигането до високи позиции в Брюксел изисква политическа подкрепа от правителствата на държавите членки, отбелязва Ройтерс.
 
Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз изненада европейските лидери, но много от тях заявиха, че са подготвени да реагират на лошия сценарий, и демонстрираха единство и готовност европейският проект да излезе по-силен от кризата.
 
Меркел: ЕС е достатъчно силен
 
Германската канцлерка Ангела Меркел каза, че Европейският съюз е достатъчно силен, за да намери "правилните отговори" след гласуването на Великобритания. По думите ѝ Германия има "особен интерес" и "особена отговорност" за успеха на европейското единство. 
 
Тя каза, че е поканила председателя на Европейския съвет Доналд Туск, френския президент Франсоа Оланд и италианския министър-председател Матео Ренци за разговори в Берлин в понеделник преди планираната среща на върха на ЕС.
 
Според нея не бива Европа да прави "бързи и прости заключения" от британския референдум, защото това може само да създаде още разделения.
 
Меркел изрази "дълбоко съжаление" от решението на британците и заяви, че общността трябва да се стреми към "близки" бъдещи отношения с Великобритания.
 
Тя подчерта, че Великобритания остава член на ЕС с "всички права и задължения" и за двете страни, докато не приключат преговорите.
 
Канцлерката определи гласуването за Брекзит като "повратен момент за Европа". Според нея държавите членки би трябвало да "анализират ситуацията и спокойно и колективно да вземат решения".
 
Оланд се обяви за спешни промени 
 
Френският президент Франсоа Оланд коментира, че решението в полза на Брекзита поставя Европа пред тежко изпитание.
 
"Европа повече не може да действа, както досега. При тези обстоятелства тя трябва да демонстрира стабилност и сила", заяви Оланд след среща с членове на правителството.
 
Президентът подчерта, че екстремизмът и популизмът са голяма опасност за Европа. "Европа е една голяма идея, а не само един голям пазар, и без съмнение тя се изгуби, защото забравихме това", добави Оланд и изтъкна, че ЕС трябва да бъде под контрола на гражданите си.
 
"Франция ще предприеме инициативи, за да може Европа да се концентрира върху най-важното", обеща френският президент, посочвайки като основни елементи сигурността, инвестициите, водещи до растеж и създаване на работни места, съгласуването на социалното и данъчното законодателство на страните членки на ЕС и укрепването на еврозоната и на нейното демократично управление.
 
В събота се очаква министрите на външните работи на шестте страни основателки на Европейския съюз да се съберат в Берлин, за да обсъдят последиците от британското решение. 
 
Шефът на германската дипломация Франк-Валтер Щайнмайер вече изрази съжаление от решението на британците за излизане от ЕС, като го нарече "тъжен ден за Европа и за Великобритания". 
 
"Тъжно ми е за Обединеното кралство. Европа продължава, но трябва да реагира и да си върне доверието на хората, и то спешно", написа френският външен министър Жан-Марк Еро в Туитър.
 
Искания за конклав след шока от референдума 
 
Белгийският премиер Шарл Мишел от своя страна призова лидерите от ЕС да се съберат на закрито заседание (конклав) през юли, "който да препотвърди ангажимента ни". "Трябва да определим приоритетите си и да трасираме ново бъдеще за Европа", написа Мишел в Туитър.
 
Европейските лидери много рядко заседават във формат конклав. Подобни срещи, които се провеждат при закрити врата, се свикват при наличие на особено тежки политически проблеми. Лидерите по принцип трябва да се съберат на среща на върха следващата седмица. 
 
Изходът от гласуването на британците е политическо земетресение за Европа, която трябва спешно да се промени, за да бъде нещо повече от ЕС без Великобритания, отбеляза австрийският външен министър Себастиан Курц в Туитър.
 
Сходно мнение изказа във Фейсбук чешкият премиер. "ЕС трябва бързо да се промени, не защото британците избраха да го напуснат, а защото се нуждае от много по-силна подкрепа от страна на гражданите си. Британският вот не е краят за ЕС и съюзът трябва да приеме излизането на Великобритания бързо и разумно. Европа трябва да има по-голяма готовност да действа, да е по-гъвкава, по-малко бюрократична и по-чувствителна към многообразието, което 27-те страни членски внасят", отбеляза Бохуслав Соботка.
 
Полският президент Анджей Дуда заяви, че трябва да се положат усилия да се попречи и на други страни да напуснат Европейския съюз след като Великобритания гласува за излизане от ЕС.
 
По думите на унгарския премиер Виктор Орбан британският вот показва, че ЕС трябва да се вслушва с гласа на хората и да дава подходящи отговори по ключови въпроси като миграцията.
 
Европейските институции са готови за лошия сценарий 
 
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск коментира още, че е настъпил "исторически момент, но сега не е време за истерия".
 
"Не крия, че искахме друг резултат. Давам си пълна сметка за политическата драма в момента. Политическите последици от британското решение не може да се предвидят. Искам да уверя всички, че сме готови и за този лош сценарий. От името на всички лидери в ЕС заявявам, че искаме да останем единни, 27 в ЕС. За нас ЕС е рамката на общото ни бъдеще", добави Туск.
 
Той увери, че няма да настъпи правен вакуум до действителното напускане на Великобритания, защото до момента на отделянето на страната остава в сила общностното законодателство - с произтичащите права и задължения. 
 
По неговите думи всички процедури са ясни и очертани в договора за ЕС.
 
Последните години бяха най-трудните в историята на ЕС. Помня обаче думите на баща ми, че това, което не ни убива, ни прави по-силни, допълни Доналд Туск. 
 
Председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц коментира от своя страна, че събитията на финансовите пазари показват, че поетият от Великобритания път ще бъде труден. 
 
"Великобритания реши да тръгне по свой път. Мисля, че икономическите данни от тази сутрин показват, че това ще бъде много труден път", каза той.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #9
  2. Васил Митов
    #8

    Според мен една основна грешка на ЕС, е че се финансира от вноски от страните-членки, а не от федерален данък върху дохода. Например, България е бедна страна и внася малко, но в България има и богати хора. Обратно, Великобритания е богата страна и внася много, но това означава, че внасят много и бедните англичани.

  3. pepe
    #7
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  5. Sin
    #5

    Такава безпомощност от т.нар. европейски лидери рядко се вижда така директно. Великобритания да напуснела по-бързо !?!? Това ли е смисълът на посланието им ? И Кой е този М.Шулц, освен че е приятел на Станишев ? И кой го е упълномощавал да държи такива заявления ? Тези реакции показват единствено, че британците са прави - с тъпи, оядени бюрократи начело, ЕС е загубен ! Очквам властта на т.н. европейски лидери да се намали единствено до представителна. Всички важни въпроси да се решават от съветите на министрите на страните от ЕС.

  6. Bлaдo
    #4

    толкова са напред нещата, че зорлем ще трябва да се измисли какво толкова ще му е различното след брекзита (и за ЕС, и за ГБ ;-) ... а русняците се "радват", щото са си помислили, че като е извън ЕС, Англия ще им продава ядене (извън санкциите)!... :-) ... нЭма да стане, дарагиЭ тавариши - нито ще ядете, нито пУтлер ще порастне...

  7. pinocchio
    #3

    Именно гореспоменатите смешници накараха англичаните да напуснат бардака наречен ЕС. Абсолютни безхаберници втренчени едиснтвено в привилегиите които им носи ЕС! До вчера се клеха в любов към Великобритания, а днес да си била ходила от ЕС възможно най-бързо...Еврочиновниците окопали се в Брюксел, Старсбург и Люксембург са основните виновници за разпадането на ЕС. Защото превърнаха мечтата на Шуман в шуро-баджанащина. Останаха глухи към гласа на хората в Гърция, в Испания, във Франция, в Полша, когато

  8. Коментарът е изтрит в 16:44 на 24 юни 2016 от автора.
    #2
  9. Miau
    #1

    дъртофелника Юнкер да подава оставка! Какво търси в Русия оня ден,а? Нямаше ли по-важна работа пред референдума

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.