Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС все още може да наложи ревизия на новите промени в конституцията

68 коментара
ЕС все още може да наложи ревизия на новите промени в конституцията

Европейската комисия (ЕК) все още не е решила дали да препоръча на България нови промени в конституцията. Това заяви в сряда за Mediapool председателят на Делегацията на ЕК в България Димитрис Куркулас. Това най-вероятно ще стане ясно до края на май, уточниха за Mediapool представители на управляващото мнозинство.

Експерти на ЕК и на българското правителство ще се срещнат следващата седмица, за да обсъдят въпросите, които са включени в мониторинговия доклад на Комисията, оповестен във вторник. Това заяви комисарят по разширяването Оли Рен в София. Той и председателят на ЕК Жозе Мауел Барозу пристигнаха за няколко часа у нас в сряда, за да запознаят лично властите какво очаква Брюксел през следващите четири месеца.

На 16 май ЕК не даде очакваната дата 1 януари 2007 г. за присъединяване на България и Румъния и отложи решението си за октомври, когато ще има нова оценка.

Дотогава България трябва да е показала повече и по-ясни доказателства за ефективна борба с организираната престъпност и корупцията, каза председателят на ЕК Барозу  на съвместна пресконференция в МС с министър-председателя Сергей Станишев и еврокомисаря Оли Рен.

По-късно Барозу и Рен заедно с председателя на Делегацията на ЕК у нас представиха официално доклада в Народното събрание.

Двусмислието за възможна намеса в работата на съдебната власт

Димитрис Куркулас каза, че въпросът за евентуална ревизия на приетите само преди месец и половина конституционни промени все още се обмисля.

По-рано Рен настояваше за корекции в новия конституционен член 130а, който разписва част от правомощията на министъра на правосъдието по отношение на съдебната власт. В сряда председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу обясни пред депутатите, че трябва да се премахне появилото се двусмислие за възможна намеса в работата на съдебната власт.

Представители на управляващото мнозинство обясниха пред Mediapool, че до края на седмицата трябва да бъде получен вторият доклад на германски конституционен експерт, който освен преглед на измененията в конституцията прави и пълен преглед на българското законодателство.

Новият експерт бе привлечен от ЕК по настояване на премиера Станишев, според когото предварителният критичен доклад на евкоексперти бил изготвен от прависти, които не са конституционалисти.

До края на месеца предстои и посещение на еврокомисаря Бриджит Чернота.

Заедно разсъждаваме кой е най-добрият начин за решаване на въпросите, но нещата са в ръцете на правителството и парламента, които трябва да решат дали ще има поправки в конституцията или поправки в законодателството, заяви на пресконференцията в МС Оли Рен.

Управляващото мнозинство смята, че двусмислието може да се изчисти чрез промените в съдебния закон, без да се ревизират приетите в края на април промени.

“Приятелска” вечеря в Румъния и “делови” обяд в София

Искаме да видим България и Румъния по едно и също време в ЕС, но всяка от двете страни ще бъде оценявана според собствените си достойнства. България е един случай, Румъния е друг случай, заяви Жозе Мануел Барозу в отговор на въпрос.

Метафорично преимуществото на Румъния бе показано от президента на Жозе Мануел Барозу и Оли Рен, които веднага след обявяването на доклада отпътуваха директно за Букурещ, където имаха “приятелска” вечеря с премиера Търичану и членове на правителството, а за управляващите в София остана “делови” обяд в София на следващия ден, коментира радио Дойче веле. Тази сутрин, преди да отпътуват за София, Барозу и Оли Рен се срещнаха отново с премиера, външния министър и министъра на евроинтеграцията. Барозу сподели, че с посещението си в Букурещ желае “да поздрави Румъния и да изрази увереност в това, че страната ще стане част от ЕС на първи януари 2007 г.”. На въпрос дали очаква разделяне на двете страни след доклада през октомври Барозу каза, че “всичко зависи от постигнатите резултати” и че “България трябва да си свърши работата”.

Румъния прие с разочарование отсъствието на датата 1 януари 2007 за членството си в ЕС, тъй като смята, че е нейният напредък е пренебрегнат заради изоставането на България, което бе отчетено от ЕК.

Нулева толерантност към престъпността и корупцията

Искаме да видим едно послание от политическото ръководство на България за нулева толерантност към организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта, заяви на пресконференцията в София Оли Рен. Той повтори, че ЕК очаква да види доказателства и конкретни резултати под формата на разследвания и завеждане на съдебни дела, но при пълно зачитане на върховенството на закона.

Виждаме положителен напредък след назначаването на новия главен прокурор Борис Велчев, коментираха Жозе Мануел Барозу и Оли Рен. 

Цялото българско правителство и политическите партии от управляващата коалиция са изцяло мотивирани да постигнем желаните и от българското общество, и от ЕК резултати, декларира премиерът Сергей Станишев. Той обеща, че главният прокурор ще има подкрепата на всички министри за постигане на положителни резултати.

На пресконференцията в София Барозу обясни още, че решението за доклада на ЕК е взето единодушно. Според източници от Европарламента, до последно в Комисията са спорили дали да бъде посочена дата.

Оли Рен многократно подчерта, че броят на критичните зони за България е намалял от 16 на 6 в сравнение с предходния доклад и препоръча да се обърне внимание в областите земеделие, безопасност на храните и контрол и управление на паричните средства от европейските фондове. Като приоритет обаче той посочи колко е важно съдебната система да се реформира, да бъде отговорна и да съумее да се пребори с корупцията и престъпността.

“През следващите 5 месеца България трябва да положи усилия. Смятаме, че до септември е напълно възможно проблемите да бъдат преодолени”, каза Оли Рен.

Ние всички искаме България да дойде в ЕС на 1 януари 2007 г. Дойдохме в София с послание и насърчение, трябва да отчетем заслуженото и искрено ви поздравяваме с това, каза още Барозу.

По-рано той и Оли Рен се срещнаха с президента Георги Първанов, който оцени доклада на ЕК като обективен, макар и по- строг от очакваното. Според Първанов акцент в разговорите е било изготвянето на съвместен план за действие между ЕК и българското правителство за следващите 4 месеца.

Решението за изготвяне на нов план за действие бе съобщено в понеделник, преди публикуването на доклада на ЕК, на среща между лидерите на тройната управляваща коалиция. Планът ще бъде предложен на МС от министъра по европейските въпроси Меглена Кунева, като в изработването му трябва да участват Върховна касационна прокуратура и председателите на ВКС и ВАС.

От изказванията на представителите на БСП стана ясно, че парламентът може и това лято да се откаже от ваканция, за да се свърши необходимото за членството в ЕС. Тази позиция защитиха и председателят на Народното събрания Георги Пирински и председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков. Ще бъда по-спокоен да направя подобно предложение, вместо да си рискувам поста, пошегува се Пирински.

От БСП обаче обясниха, че може и да не се наложи, тъй като повечето неща, които трябва да се свършат по отношение на готовността за членство в ЕС, не са свързани с хармонизацията на българското законодателство, а с прилагането му.

Пред депутатите от всички политически сили председателят на ЕК подчерта, че евроинтеграцията трябва да е национален приоритет на всички политически сили, както и че защитата и съхранението на българските цели и интереси е приоритет не само на българите, но и на ЕК. Правителствата се менят, националните интереси остават, подчерта Барозу като отбеляза, че познава Пирински още като министър на външните работи, както и че се радва да приветства Петър Стоянов и Иван Костов като президентът и премиерът, които са започнали процеса на присъединяване на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. whitemoon
    #69

    Аритметиката е проста. При приемане на България в ЕС с въвеждането на предпразна клауза по вътрешен пазар ,българските стоки няма да бъдат приемани в ЕС . На основание договора от Маастрихт и следващите ,свързани с преотстъпване на държавния суверенитет в областта на външната търговия,на България , като на всяка страна членка на ЕС ще и бъде забранено да сключва външнотърговски договори ...без разрешението на Европейската Комисия. И тогава идва времето на големия цирк..или малката трагедия на българските производители." Мразя грубияните защото аз самият съм такъв..." и все пак..не мога да я понасям тази самодоволна и нагла панделка Кунева /и сие/.

  2. аз
    #68

    Всичко, което правите го правите много повече заради вас самите, отколкото заради ЕС.

  3. ти
    #67

    ще бъдат отрязани финансовите помощи и сегашните ни "управници" - ако могат да се наречат изобщо с такова име, няма да могат чрез фирмите си да се нагушат като за последно.

  4. серГЕЙ
    #66

    Комунистите винаги се подкрепяме, Барозу !!! Първанов е наш ДРУГ, друг на тов. Путин и не му мига окото нито от петрола на САДАМ, нито от Европата.

  5. Никола Николов
    #65

    Г-н Президент,ако в една страна, член на ЕС, един народен представител /па макар и да е психопат!/,обяви публично и неколкократно, че един министър е криминален престъпник и автор на поръчкови убииства, ще се случат най малко две неща:Първо,- въпросният министър да защити честта си чрез съда и второ,-въпросният министър да си подаде оставка.И в двата случая обаче,прокуратурата ще предприеме съответните действия, защото или има оклеветяване не само на една личност, но и на едно цяло правителство/

  6. Син Камък
    #64

    Защо така спешно дотърчаш у нас да ни вдъхваш увереност??? Нали доклада е много положителен?! Данчо Цонев тъй каза.

  7. ISTINATA
    #63

    ISTINATA E CHE, PURVANOV I STANISHEV SA PODCHINENI NA RUSSKATA MAFIA,

  8. whitemoon
    #62

    некои съображения относно предпазителите...

  9. Стамбо
    #61

    впечатление на възпитан и ерудиран човек във форума. Ценя това, уважавам Ви, но, извинете, Вашият постинг-макар и верен- звучи малко наивно.Този, кък когото Вие се обръщате- Сирищничкият ЦЪРВУЛ- е ЕДНОВРЕМЕННО ПАТРОНЪТ И ГЛАВНИЯТ ХРАНТУТНИК НА ВИСШАТА ОРГАНИЗИРАНА ПРЕСТЪПНОСТ.Няма да досаждам с изброяване на факти, персони, суми, мутри, конферанси, спонсорства. Всеки в България ги знае.Но извън достлука си с разни Кюляфчета, Манджуци, Черепи - и ТИМаджии, да не забравим (нямам време за конкретни

  10. workman
    #60

    dobre, che ne ni priemat bezuslovno sega. shteshe da e goliamo padenie za EU, ako prosto taka legitimira balgarskata mafia i orientalshtina. prodaljavam da razchitam na EU za namaliavane na prestapnostta i mafiata.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.