Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС забрани вноса на ирански петрол, Техеран отговори със заплахи

Иранската национална валута се срина с още 10% спрямо долара

25 коментара

Европейският съюз (ЕС) забрани вноса на петрол от Иран и наложи други икономически санкции, присъединявайки се към Съединените щати в поредния опит да бъде накаран Техеран да се откаже от своята ядрена програма, съобщи Ройтерс в понеделник. В отговор Иран поднови заплахата да затвори жизненоважния за петролната търговия и за световната икономика Ормузки проток и се закани да прекрати незабавно петролния си износ за страни от ЕС.

Малко след като бе обявено решението, иранският риал поевтиня с 10 процента. На 23 януари един щатски долар в Иран струва около 20500 риала по официалния курс. За последната седмица иранската национална валута се обезцени с 15 процента спрямо долара, а за последния месец – с 50%.

Сега на черния пазар риалът се търгува почти с 80 на сто по-евтино, отколкото е официалният курс. Като мярка за борба с валутните спекулации правителството забрани търговията с валута извън специално оборудваните пунктове, където властите могат да контролират курса.

Иран е петият в света износител на петрол. Около половината от този износ отива за европейските страни.

Външните министри на страните от ЕС се споразумяха в понеделник за незабавно ембарго върху всички нови договори за внос, купуване или транспорт на ирански суров петрол. Този ход ще окаже натиск върху оспорваната ядрена програма на Техеран, като прекъсне главния ѝ източник на външни приходи, отбелязва агенцията.

За да защитят обаче европейската икономика, която се бори срещу дълговата криза, правителствата се съгласиха да въведат на етапи ембаргото и да дадат на страните със съществуващи договори с Иран време до 1 юли 2012 г, за да ги прекратят.

До последния момент по този въпрос се водеха интензивни преговори между европейците заради колебанията на Гърция, която е силно зависима от иранските петролни доставки. Първоначално Атина настояваше за едногодишен преходен период.

В споразумението е предвидено други страни производителки на петрол, по-специално от Персийския залив, да заменят Иран при доставките на петрол на нуждаещите се европейски страни.

Иран продава около 20 процента от петрола си на страни от ЕС. През първите десет месеца на миналата година ЕС е внасял по 600 000 барела ирански петрол дневно. Освен Гърция, в чийто петролен внос делът на Иран е 34.2%, значителни количества ирански петрол ползват и Испания (14.9%) и Италия (12.4%).

Основната част от петролния му износ е предназначен за Азия. Европейците и САЩ се стремят да убедят азиатските страни като Индия да намалят вноса си на петрол от Иран, отбелязва АФП.

На срещата на външните министри в Брюксел бе постигнато и съгласие да се замразят авоарите на централната банка на Иран и да се забрани търговията със злато и други ценни метали с банката и други държавни институции.

Западните страни се надяват по-строгите санкции, които доближават ЕС повече до позициите на САЩ, да принудят Иран да намали или да спре ядрената си дейност. Според Европа и САЩ тя има за цел разработване на ядрени оръжия. Иран твърди, че програмата му за обогатяване на уран е само с мирна цел.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика Катрин Аштън каза, че иска финансовите санкции да убедят Техеран да се върне на масата на преговорите със Запада. "Искам натискът на тези санкции да доведе до преговори", каза тя пред репортери преди срещата на министрите на външните работи в Брюксел.

Отговорът на Техеран

Високопоставен член на иранския парламент каза днес, че Ислямската република ще затвори входа към Персийския залив, ако нови санкции блокират износа ѝ на петрол. "Ако Западът се откаже от купуване на ирански нефт, ние ще го продаваме на неевропейски страни. Ако ще се сблъскаме с проблеми за реализиране на нефта на световния пазар, несъмнено ще блокираме Ормузкия проток. И тогава САЩ, които продължават авантюристичната си политика към Иран, дори със съдействието на всичките си съюзници, няма да могат да го разблокират", каза Мохамад Коусари, заместник-председател на парламентарната комисия по национална безопасност и външна политика.

Междувременно друг висш ирански политик заяви, че Техеран трябва незабавно да спре продажбата на петрол за ЕС, за да му попречи да намери алтернативни източници.

Демонстрация на сила в Ормузкия проток

В края на миналата седмица Великобритания, САЩ и Франция дадоха ясен сигнал на Иран, като изпратиха шест свои бойни кораба, водени от 100-хилядитонен самолетоносач, в ключовия Ормузки проток, пише британският вестник "Дейли телеграф".

Разбира се, трите страни поддържат постоянно военно присъствие в района, но едновременното навлизане на техни кораби в Персийския залив е доста необичайно, смята "Дейли телеграф", като подчертава, че флотилията е преминала вчера безпрепятствено на няколко мили от иранския бряг.

Според неназован представител на западна държава този ход не е провокация към Иран с цел оказване на натиск, а просто илюстрация на "международната решителност" да се гарантира придвижването на кораби през важния за световната икономика Ормузки проток, който свързва Персийския залив с Индийския океан.

"Дейли телеграф" посочва още, че според други западни представители балансът на силите, изправени срещу Иран, е такъв, че има много малка вероятност иранците да осъществят заплахата си да спрат с военна сила корабоплаването през протока. Иран има интерес да говори за тази заплаха, защото тя може да повиши цените на петрола и вследствие на това да повиши приходите за своята икономика, която в момента изпитва остри затруднения, пише "Дейли телеграф".

От друга страна вестникът цитира друг официален източник, който подчертава, че нито едно правителство не подценява възможността Иран наистина да затвори достъпа до протока - чрез свои бойни кораби и ракети "земя-море" или чрез неговото миниране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Русия и Китай си гледат интереса но не биха влезли във война със запада заради брадатите дяволи. Никой не ги харесва брадатите, а само печели от така създадента ситуация. Китай не би воювал с най-големия си клиент Америка. Русия няма кураж за нищо, пък и с тази примитивна техническа база е за никъде. Така че рубладжиите да се поуспокоят и спрат с техните мечти по миналото.

  2. Анонимен
    #24

    До 23: И какво ако имаме шистов газ? Дали ние ще го експлоатираме? А след като нагадят Златна Добруджа нито газ нито хляб. Я направи справка в кои щати на САЩ е позволен добива на шистов газ. Ще се убедиш , че и там има хора , на които им пука за бъдещите поколения. Всъщност защо изместваш темата? Или като Мирча Кришан знаеш само едно: пречат ни руснаците , комунистите, терористите и вълната в някои специфични случаи.

  3. Анонимен
    #23

    А ние какво правим ако нефта стане 160 долара а природния газ 600 при долар евро - 1,15 какви са прогнозните равнища на големите банки за средата на годината. И забранихме проучванията за шистов газ, и надеждна не иде от нейде. Кой сега е предател?

  4. Анонимен
    #22

    До 8: Пакистан е от "правилните" страни и имат бомбата. Нищо че от време навреме пребиват с камъни някоя жена или и отрязват носа. Затова са носители на демокрация и прогрес.

  5. Анонимен
    #21

    до Котарака. Много си прав. Има хора, които не виждат по-далеч от носа си. Създава се напрежение, цените на петрола летят на горе. На бензина също. Някой прави милиарди от разликите в цените. Говедата, т.е. обикновените хора, да го духат. Да се хващат за гушите и да се трепят. Някой отстрани, потрива доволно ръце и брой купчините доларчета.

  6. Анонимен
    #20

    Котарака: До 17: Китай и Русия вече заплашиха Иран и Сирия да не бъдат закачани. Познай какво ще се случи ако този път западът реши да си разиграва конят. Ядрена война и стотици милиони ще загинат безмислено.

  7. Анонимен
    #19

    Kotaraka: Бари Соторо е гладко обръснат, но това не му пречеше да направи незаконна война в Либия. Буш също беше гладко избръснат като нападна Ирак. Пълни безмислици пише този дето говори за чуждите бради. От къде такива плитки хора, нямам обяснение.

  8. Анонимен
    #18

    До голяма степен изродите се познават по това как излеждат с някои изключения, разбира се. Но политбюрото на аятоласите всички са за освидетелстване. Колкото до брадатиите българи, през средновековието е било окей да си брадат,сега e белег на някакво особенно мислене.

  9. Анонимен
    #17

    Каква светоевна война какви пет лева? Иран не е световна сила да има световна война. Ако и Хитлер го бяха опердашили овреме нямаше да има световна война. Ама колкото повече се страхуват хората толкова по страшно става. Или когато някой застаряващ комунист съжалява за отминиалия светъл живот под строй, си мисли че света също трябва да отива към края си.

  10. Анонимен
    #16

    Kotaraka: По повърхностно мислене от номер 15 не съм виждал. Ти направо утрепа рибата. Ако изр-одите се познаваха по това как изглеждат, щеше да е много лесно. Тед Бънди, масовият убиец е бил красавец. Всички жени които са се качвали в неговата кола са го харесали и затова не са се замисляли какво ги чака. Човекоядеца от Милуоки също беше красавец. Абе народ мислете. Ще започне 3-та световна война само заради това кой как бил изглеждал. Още нещо - за твое сведение Паисии Хилендарски и Поп Богомил също са били с бради. Мисли с тази тиква дето ти е дадена.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.