Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС заплаши Русия с нови санкции, но не каза откога; Словакия плаши с вето

Украинският президент предупреди за опасност от "пълномащабна война”, САЩ приветстваха решението на европейските лидери

38 коментара

Европейският съюз заплаши Русия, че ще ѝ наложи нови търговски санкции, ако Москва не промени позицията си спрямо Украйна, но заради сериозните различия между европейските лидери на срещата им в Брюксел остава неясно кога може да стане това, предаде Ройтерс в неделя.

След продължителен разговор с присъстващия на срещата украински президент Петро Порошенко, който предупреди, че, ако намесата на руски войски в подкрепа на проруските сепаратисти продължава, ще се стигне до пълномащабна война, европейските лидери постигнаха съгласие, че до една седмица трябва да бъде изготвен списък с нови мерки, които биха могли да засегнат редица сектори на икономиката.

Но заради безпокойството за отражението на санкциите върху техните собствени икономики и за руските енергийни доставки те не успяха да се разберат за поставянето на твърд срок или конкретни условия на президента Владимир Путин, който, въпреки съществените доказателства, отрича участието на руски войски в сраженията в Източна Украйна, добавя агенцията.

Нов списък със санкции до една седмица

На пресконференция в неделя през нощта председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че Съветът е готов да предприеме нови осезаеми мерки срещу Москва.

Европейската комисия е получила задачата да подготви спешно новите санкции, които трябва да бъдат представени до една седмица. Решението за приемането на санкциите ще бъде взето в зависимост от хода на събитията в Източна Украйна, обясни Ромпой и добави, че ЕС иска от Русия да „изтегли военните си сили” от Украйна.

„Всички си даваме сметка, че трябва да се действа бързо”, посочи Ромпой.

Консултациите между лидерите на 28-те страни от ЕС във връзка със санкциите срещу Русия трябва да започнат в понеделник. Според европейски източник германският канцлер Ангела Меркел иска ЕС да е готов за приемане на санкции още в сряда, преди срещата на високо ниво на НАТО в Уелс на 4 и 5 септември.

Няколко страни обаче се противопоставили на тази идея заради липса на яснота за секторите, които ще бъдат засегнати от санкциите. От своя страна, Меркел посочи, че мерките ще се отнасят до секторите, срещу които бяха обявени санкции още през юли.

Барозу: Можем да стигнем до точка, от която няма връщане назад

Продължаване на ескалацията на кризата в Украйна ще доведе до дългосрочно влошаване на отношенията между ЕС и Руската федерация, заяви след срещата председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.

"С понататъшна ескалация можем да подкопаем дългосрочните отношения между РФ и ЕС. Спиралата на санкциите и контрасанкциите може да доведе до достигане на точка, от която няма връщане назад, и това няма да е в интерес нито на Русия, нито на ЕС. Все още има време за политическо решение", подчерта Барозу.

"Защо да продължаваме войната в Украйна, ако можем да предотвратим не само страданието на хората в Украйна, но и драматично влошаване на отношенията между РФ и ЕС", добави той.

Плевнелиев: Надяваме се да не стигне до нов етап на санкции

"Надяваме се да не се стигне до нов етап на санкции. Очакваме Русия да работи за доверие и за деескалация на напрежението и тогава нови санкции няма да има. Но ако ситуацията продължава да се влошава, европейските лидери единодушно застават зад тезата, че ще продължим напред с ясните сигнали към Руската федерация, че повече това, което се прави, е недопустимо", посочи българският президентът Росен Плевнелиев след края на срещата в Брюксел, цитиран от своята пресслужба.

Държавният глава заяви, че лидерите на ЕС не желаят да прибягват до крайни действия за Украйна.

"Няма да се изпраща оръжие, няма да се изпращат войски, но Европейският съюз, взимайки своите уроци от Втората световна война, е длъжен да покаже характер и да защити своите ценности", коментира той.

Словашкият премиер заплаши с вето

Премиерът на Словакия Роберт Фицо критикува санкциите на Европейския съюз срещу Русия като "безсмислени и контрапродуктивни" и заплаши да наложи вето на допълнителни мерки, подчертавайки вътрешното разделение на ЕС по отношение на твърдата позиция на съюза спрямо Русия, предаде Ройтерс.

"Смятам санкциите за безсмислени и контрапродуктивни", заяви Фицо през журналисти след срещата на лидерите на ЕС в Брюксел. "Докато не разберем ефекта от вече наложените санкции, няма смисъл да налагаме нови", посочи той.

Фицо, чиято страна по-рано се противопостави открито на санкции срещу Русия, от която зависят доставките ѝ на природен газ, заяви, че ще се бори срещу санкции, които биха навредили на словашката икономика. "Ако ще има предложения, аз запазвам правото си на вето върху санкции, които биха навредили на националните интереси на Словакия", посочи премиерът.

Порошенко: Ситуацията е близо до пълномащабна война с Русия

Украинският президент Петро Порошенко заяви, че според него усилията за спиране на насилието с проруските бунтовници е достигнала до критична точка и че един провал може да доведе до "пълномащабна война". На пресконференция в Брюксел след срещата си с европейските лидери той все пак изрази надежда, че тристранната среща в понеделник с представители на Киев, Москва и ЕС ( т. нар контактна група) може да доведе до споразумение за спиране на огъня.

"В зависимост от успеха на моите предложения, подкрепени от мнозинството от страните членки, е възможно налагане на секторни санкции от трето ниво", каза украинският президент.

Порошенко съобщи, че до края на годината страната му ще получи от Евросъюза заем от 510 милиона евро и 250 милиона евро под формата на безвъзмезден грант. Президентът каза също, че Европейският парламент ще изпрати наблюдателна мисия за парламентарните избори в Украйна. Той съобщи, че председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и шефът на Комисията Жозе Барозу ще посетят Киев през септември.

Украйна освен това очаква от отделните страни членки на ЕС военнотехническа помощ, допълни Порошенко.

Меркел: ЕС не разглежда възможността за военни доставки

Европейският съюз не разглежда възможността за военни доставки за Украйна, заяви германският канцлер Ангела Меркел. "Този въпрос не се разглежда на нивото на ЕС", каза Меркел.

По-рано дипломатически източници поясниха, че каквито и да е доставки с военен характер могат да се извършват само от отделни страни и нямат отношение към ЕС като организация.

Същевременно френският президент Франсоа Оланд заяви, че "доставки на оръжие за Украйна биха били безполезни и биха способствали за разрастване на конфликта". "Именно този сигнал изпращаме към Русия - тя трябва да прекрати доставките на оръжие в Украйна и да помогне за решаването на конфликта", подчерта той.

САЩ приветстват решението на европейските лидери

САЩ приветстват приетото от европейските лидери решение да проучат възможността за налагане на нови санкции срещу Русия заради събитията в Украйна, се казва в писмено изявление на официалния представител на Съвета за национална сигурност на САЩ Кейтлин Хейдън.

"Приветстваме консенсусното решение на Европейския съвет да демонстрира твърда подкрепа за суверенитета и териториалния интегритет на Украйна и в следващите дни да подготви за разглеждане допълнителни санкции”, отбелязва Хейдън.

По думите ѝ, САЩ са в тясно сътрудничество с ЕС и други свои партньори, за да привлекат Русия под отговорност, включително посредством налагането на допълнителни икономически санкции. Т

я окачестви курса на Москва по отношение на Украйна като "незаконни действия”.

В заключение Хейдън посочва, че САЩ остават ангажирани с оказването на подкрепа за Украйна, като в същото време се стремят към дипломатическото решаване на кризата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #38
  2. Коментарът е изтрит в 22:18 на 19 октомври 2014 от автора.
    #37
  3. Коментарът е изтрит в 22:18 на 19 октомври 2014 от автора.
    #36
  4. pavel pavlov
    #35
  5. нЕкой
    #34
  6. Наминаващ
    #33
  7. Тео
    #32

    Разполагането на натовски бази по нашите или в близост до нас територии ги прави ответни цели на въоръжените сили на Русия. Това е повратен момент за определяне посоката на стратегическите удари при един военен конфликт. Много войни сме водили, но до сега нашата земя не е била район на МАЩАБНИ военни сражения засягащи пряко гражданското население.

  8. Тео
    #31

    Може ли някой да каже кога Крим е бил Украински?Колко украинци живеят там и не беше ли само въпрос на време Русия да реши недоразумението оставено на пияна глава от Хришчов, а после и от Елцин.Казано по друг начин-справедливо ли е 99% рускоезично население да бъде тормозено от украински националистични амбиции. Аналогично е положението и с останалите територии на тази измислена държава- руснаци,румънци, унгарци, поляци.

  9. нЕкой
    #30
  10. нЕкой
    #29

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.