Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС започва битка с националните правителства в областта на енергетиката

Пример за влиянието на Русия е "озадачаващата липса на български интерконектори с Гърция и Сърбия"

7 коментара
Момент от преговорите на делегацията на ЕК в Москва в руското енергийно министерство

Енергията, според Европейската комисия, трябва да тече свободно към и между страните членки на ЕС. Еврокомисарят за енергийния съюз Марош Шефчович има двама противници (в изпълнението на тази цел - бел. ред.). Единият е Русия, която се опитва да запази пълния си контрол върху газовите доставки за Източна Европа. А другият са националните правителства на страните от ЕС и държавните им компании. На тях им допада да имат влияние върху националните енергийни пазари и не харесват начина, по който трансграничната търговия с газ и електроенергия подкопава това влияние. Това пише в най-новия си брой британският бизнес седмичник "Економист".

По въпроса с Русия ЕС бележи напредък. Засега е избегнато прекъсване на газовите доставки тази зима. Въпреки изобилието от руски гръмки слова тази седмица Шефчович следи споразумението за сметките и дълговете, което ЕС помогна да бъде постигнато между Украйна и Русия. То накара неговата родна Словакия да изпрати газ на изток към Украйна, обръщайки обичайния поток. ЕС оказва натиск върху Украйна да реформира енергийния си бизнес, по-конкретно да сложи газомери на границата с Русия, а не да разчита на измервания, направени на помпените станции в страната. Според мнозина именно липсата на газомери е основен източник на корупция, пише по-нататък изданието, цитирано от БТА.

ЕС се противопостави на Кремъл и за "Южен поток", изключително политизиран проект за газопровод под Черно море и през Балканите. Комисията обяви, че "Южен поток" е незаконен така както е предложен първоначално: не е разрешено една и съща компания да управлява газопровода и да притежава газа, който помпа.

Русия призова страните, в които има известно влияние, като Австрия, България и Хърватия, да се противопоставят на Еврокомисията, но напразно. Така руският президент Владимир Путин внезапно анулира проекта през декември, припомня "Екомомист".

По-малък и подкрепян от ЕС тръбопровод, наречен ТАНАП (TANAP) напредва, но това няма да помогне на страните, останали в трудна ситуация след провала на "Южен поток", особено Унгария и България. Марош Шефчович се опитва да помогне и на двете. Той призовава Хърватия да изгради терминал за втечнен газ и да позволи газът да отива към Унгария. Нов терминал за втечнен газ в Литва вече спечели на страната по-добри цени на газа от Русия.

Най-добрият начин да се помогне на уязвимите страни обаче е да се изградят тръбопроводи и електрически кабели между тях и да се гарантира, че работят и в двете посоки. Стимулирането на такива "интерконектори" ще бъде голям приоритет в планирания енергиен съюз - проект на ЕС, който Шефчович ще очертае на среща в Рига на 6 февруари. Засега напредъкът е частичен, не на последно място и заради влиянието на Русия: озадачаващата липса на български интерконектори с Гърция и Сърбия е един от примерите, пише британското издание.

Електрическите интерконектори обаче трябва да са по-широко разпространени. През 2002 година ЕС определи цел на страните членки електрическите интерконектори да представляват най-малко 10 процента от националния капацитет. Няколко страни обаче изостанаха в постигането на тази цел. А други, като Франция, несъмнено не харесват трансграничните енергийни потоци. Евтината вятърна електроенергия от Испания би разстроила френския бизнес модел на ядрената индустрия.

Енергийният съюз цели да направи Европа по-зелена, по-безопасна, по-евтина, по-спестовна и по-модерна. Затрудненията обаче изобилстват. Има много пари за нови проекти, но те отнемат прекалено много време - средният срок на европейските инфраструктурни проекти е 10 години, посочва Шефчович. А бизнес моделите все още не са ясни. Интерконекторите се финансират трудно защото, когато дават резултат при изравняването на цените, те могат да се използват малко или въобще да не се използват.

Най-сложният въпрос за енергийната политика не е на бюрото на Марош Шефчович, а на бюрото на колегата му. Еврокомисарят за конкуренцията Маргрете Вестагер трябва скоро да реши дали да продължи съдебното преследване на руския газов гигант Газпром за нарушаване на правилата на единния пазар чрез определяне на цените на газа страна по страна, както и други практики.

Напрежението с Русия заради Украйна спря тази дейност миналата година. След като стана ясно, че Путин загърби Южен поток, ЕК може да си помисли, че моментът е подходящ да се покаже кой командва, пише "Економист".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Според изпълнителния директор на проекта Димитър Гогов, работата по Южен поток продължава. "Практически Южен поток не се строи, но се извършват работи, които да доведат до окончателно получаване на разрешение за строителство."

  2. НаскоКостов
    #6
  3. severin
    #5

    ЕС остави твърде дълго руската мафия да си разиграва коня в Европа. Дано сега най-после видим нещо конкретно.

  4. Alex
    #4

    Цялата външна политика на СССР и на наследника му путинова Русия е низ от лъжи, шантажи, заплахи, блъфове и перманентно дрънкане на оръжие. Никога нищо не е било сигурно! Никога не са се съобразявали с международното право, суверенитет и цивилизовано общуване така, че и сега това е поредния блъф. Ще се преориентират към други пазари!? От тази сергия ще си преместят бутилките самогон на друга? Хайде холан,в Европа не ядът доматите с колците...

  5. Евтим Георгиев
    #3
  6. Dr. Web Browsing
    #2

    "Економист" всъщност казва най-важното и в прав текст: необходимо е да се покаже и да се знае кой командва и кой пише правилата на единния енергиен пазар на континета - Европейската комисия или руският газов монополист Газпром. От това могат само да спечелят всички европейски страни. Но понякога, простите решения, са и най-трудни за взимане.

  7. boby1945
    #1

    Докато хабят еренергоресурси в ЕС като алтави, никаква управия няма да има.... освен дефицити и поскъпване на енергоснабдяването....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.