Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анкара вдигна цената на помощта си за спиране на мигрантите

ЕС е готов да даде 6 млрд. евро и да свали по-бързо визите, ако Турция приема обратно всички нелегални имигранти от гръцките острови

5 коментара
Анкара вдигна цената на помощта си за спиране на мигрантите

Турция отправи нова финансова и политическа оферта на Европейския съюз. Съдържащите се в нея искания заплашват да провалят постигането на договореност между двете страни за драматично ограничаване на мигрантския поток към Европа.

Разговорите между лидерите на ЕС и турския премиер Ахмет Давутоглу продължават и вечерта в понеделник, а след това се очаква и среднощно заседание на Европейския съвет, на което да бъде обсъдено евентуално ново споразумение с Анкара.

Турция и Европейският съюз могат да си сътрудничат, за да прекратят притока на нередовни мигранти към гръцките острови и да започнат да преселват сирийски бежанци директно от Турция, съобщава Ройтерс, като се позовава на проект за споразумение от днешната среща в Брюксел между ЕС и Турция, посветена на миграцията.

Агенцията представя подготвения текст от срещата на високо равнище ЕС-Турция. В него се посочва, че двете страни имат твърд ангажимент да сложат край на нередовната миграция към ЕС. С цел справяне с общите предизвикателства и в продължение на прилагането на съвместния план за действие, приет на 29 ноември 2015 г., двете страни предвиждат още:

Турция експедитивно да приема обратно всички нередовни мигранти, които са прекосили морето и са достигнали гръцките острови от турския бряг. Този процес на реадмисия ще бъде само за временен период и само с хуманитарна цел. С тази цел в регистрационните центрове на островите Лесбос, Хиос, Самос, Лерос и Кос Турция ще изпрати, съгласно споразумение с правителството на Гърция, адекватен брой офицери за свръзка и по въпросите на имиграцията, които да улесняват процеса на реадмисия.

Турция ефективно ще сътрудничи с ЕС и с Върховния комисариат на ООН за бежанците, за да осигури бързо пренастанавяне на сирийците, въз основа на формулата "за всеки сириец, приет обратно в Турция от гръцките острови, друг сириец ще бъде преселен директно от Турция в страна от ЕС".

Турция ефективно ще прилага проекти, предложени от нея и одобрени от комисия на ЕС, и ще сътрудничи със страните членки във всяко общо усилие за създаване на хуманитарни зони за сигурност в Сирия.

Европейският съюз ще евакуира напълно бежанците от гръцките острови и ще приема само онези, които са достигнали островите след дата, която предстои да бъде посочена. ЕС ще покрие разходите в процеса по реадмисия.

Вместо през октомври ЕС ще приеме и приложи най-късно до края на юни съответния европейски регламент за отмяна на визовия режим за турски граждани, пътуващи в Шенгенското пространство, въз основа на ускорена пътна карта, специализирана подкрепа и в съответствие със споразумението за реадмисия.

Европейският съюз ефективно и бързо ще преселва сирийците от Турция въз основа на вече споменатата формула, като ще прави преценка на месечна основа, и ще сътрудничи с Турция във всяко съвместно усилие за установяване на хуманитарни зони за сигурност в Сирия.

Европейският съюз ще се подготви за решения за отваряне на нови глави от преговорите по присъединяване на Турция към ЕС.

Ще ускори и ще улесни трансфера и разпределението на помощта за сирийските бежанци и ще вземе решение за допълнителна помощ от три милиарда евро до края на 2018 г., с което общият размер на помощта ще стане 6 милиарда евро.

Европейският съюз ще прави преглед на напредъка съвместно с Турция всеки месец, се посочва в проекта за споразумение, цитиран от Ройтерс.

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц поиска въпросът за членството на Турция в ЕС да се отдели от преговорите с Анкара за миграционната криза.

"Очевидно е, че има опит да се свърже кризата с бежанците с процеса на присъединяване на Турция към ЕС. Но за Европейския парламент е напълно ясно, че трябва да отделим преговорите за членство от миграционната криза", каза Шулц.

Новата цена

Списъкът с турските искания представлява новата цена, посочена от Анкара в замяна на помощта ѝ за справяне с мигрантската криза чрез систематично връщане на несирийските мигранти от гръцките острови в Турция, коментира електронното издание на "Файненшъл таймс".

Очакванията са, че на срещата в понеделник все пак ще бъде постигнато някакво споразумение. Четирима дипломати, участващи в преговорите, обаче казаха, че ревизираните искания на Турция са изключително предизвикателни и могат да взривят крехкия консенсус в ЕС.

Постигането на договореност с Турция е от решаващо значение за намаляване на притока от хора, влизащи в Европа, поради което ЕС неглижира проблемите на Турция със спазването на човешките права и системата за предоставяне на убежище.

Турският премиер каза, че предложената договореност показва как ЕС е потребен за Турция и Турция за ЕС.

"Цялото бъдеще на Европа е на масата", каза Давутоглу преди началото на срещата в Брюксел.

Миналата седмица той даде да се разбере, че Турция приема да връща системно несирийските мигранти. Във финалния етап на преговорите обаче той е изразил очакване споразумението на Турция с ЕС да бъде подобрено. Това включва препоръка за предоставяне на визови привилегии за турските граждани. Турция предстои да изпълни някои от най-трудните условия за облекчаване на визовия режим, като признаването на Кипър, например.

Анкара иска и да бъде увеличена първоначално договорената сума от 3 млрд. евро, така че тя да покрие инфраструктурните разходи, както и тези за здравеопазването, образованието и материалното подпомагане на сирийските бежанци в Турция.

Освен това Анкара иска ускоряване на вече ускорената процедура по отваряне на няколко нови преговорни глави за членството ѝ в ЕС. Някои държави, но най-вече Кипър, са против всякакви отстъпки към Турция в преговорите за присъединяване.

Турски пазарлък

Допълнителните искания могат да обърнат влака, коментират дипломати. Други сравняват поведението на Анкара с турски пазарлък.

Според проекта на заключенията от срещата, лидерите на ЕС ще декларират, че западнобалканският маршрут, използван от над 1 млн. души да влязат в Европа, е "затворен" – независимо от възраженията на Германия спрямо такава формулировка.

От гледна точка на Берлин, в изявлението не може да се каже, че Балканският маршрут е затворен, след като стотици хора продължават да пристигат през Балканите в Германия всеки ден.

Спорът е показателен за различията на най-високо ниво в ЕС за спаряване с мигрантската криза. Докато представители на ЕС като председателя на Европейския съвет Доналд Туск са привърженици на по-твърда реторика, която да разубеди хората да предприемат пътуване, лидери като германския канцлер Ангела Меркел призовават за по-смекчен подход.

Меркел, която е най-гласовият поддръжник на този план, късно в неделя разговаря с турския премиер Давутоглу. Независимо от натиска на Берлин, други страни членки не желаят да подкрепят подобна схема.

Макар че Брюксел прие серия от политики, целящи контрол върху бежанския поток – от разселване на бежанците из цяла Европа до въвеждане на европейска гранична охрана и изпращане помощ на Гърция – повечето от тях обаче или не се прилагат цялостно, или въобще не се прилагат.

Бежански групи и неправителствени организации твърдят, че споразумението с Турция е потенциално незаконно, ако предвижда търсещи убежище да бъдат връщани в Турция без да се зачита правото им на убежище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Борисов предложи и ЕС прие, да има легална миграция през КПП-тата. Балканският маршрут е затворен-Балканският маршрут е отворен. Скоро ще получим бежанци на всички пунктове. И те ще трябва да останат у нас.

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  3. tim
    #3

    Като виждат колко е слаб ЕС, турците ни шантажират. Според мен само твърди мерки ще помогнат. - Спиране на всякакви бежанци - Спиране преговорите с Турция за влизане в ЕС (те и безтова нямат шанс, да не се лъжем взаимно - че те уж искали, пък ние уж сме щели да ги приемем)

  4. Свети Тервел
    #2

    Стана ясно кой изнудва ЕС с бежанците от Сирия. Обвиненията бяха насочени срещу Москва. Видно, че Москва защитаваше статуквото - Асад, то от това следва и че защитаваше и мира в Сирия. След като Москва видя че не е посилите и да защити Асад и съответно мира в Сирия, тя реши също както и Турция да извлече ползите от войната. Урокът за нас е, че пак ще трябва да избираме по-малкото зло, защото доброто (ЕС-цивилизацията)не ни приема, като равни (Евро зона, Шенген, Мониторинг, разруха - материална и духовна).

  5. Емил Станоев
    #1

    Турция и баба Меркел работят за разпадане на ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.