Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Естония цени повече независимостта си от членството в ЕС

0 коментара

Управляващите в Естония все повече се страхуват от бъдещия референдум по въпроса за присъединяване към ЕС. Макар че малката балтийска страна има славата на образцов източноевропейски кандидат за членство в ЕС, допитванията до общественото мнение сочат, че по-голямата част от населението е против плановете за присъединяване. Противниците на евроинтеграцията надхвърлят в момента 50 процента, поддръжниците са само 46 процента.

По мнение на еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген и премиера Март Лаар, най-напред трябва да се изяснят причините за отрицателното отношение на хората към ЕС, за да може да се предприеме широка просветна кампания за предимствата на интеграцията.

Много естонци не разбират защо трябва да жертват независимостта си, която получиха едва през 1991 г. и да я разменят срещу малка ниша в ЕС. Те се опасяват, че страната с 1,4 милиона жители няма да има никакво влияние върху големите държави членки и ще загуби националната си идентичност в единна Европа.

Председателят на Европейската комисия Романо Проди наистина подчерта на посещението си в Талин, че "ЕС се основава на уважението между държавите". Естонците обаче не му обърнаха почти никакво внимание. Външният министър на Естония Томас Илвес припомня плановете на ЕС да се ограничи свободният достъп на бъдещите нови членки до западноевропейския трудов пазар. "Защо естонците трябва да чакат седем години, докато им бъде признато правото свободно да се движат в ЕС, след като жителите на Исландия и Норвегия могат да живеят и работят където си искат в Западна Европа, нищо че страните им да не са членки на Съюза", казва Илвес.

Много естонци не приемат и аргумента на Брюксел, че единствено ЕС може да гарантира икономическо благосъстояние в Европа. Те припомнят, че и без да членува в ЕС, страната им е успяла за последните 10 години да повиши заплатите и жизнения стандарт. Един от водещите икономически вестници отстоява от пролетта на тази година идеята за "естонска Швейцария", с акцент върху развитието на компютърните технологии и генното инженерство по подобие на богатите скандинавски държави и задава въпроса каква всъщност полза би могла да има страната им от ЕС.

Неотдавна Ферхойген предупреди Талин, че подобна надменност и самонадценяване биха могли да отблъснат чуждестранните инвеститори. Като реакция на думите му местни коментатори заговориха за "типичната арогантност за Брюксел".

И все пак ЕС предизвиква известни симпатии в Естония. Когато през май естонско певчески дует спечели конкурс на Евровизия, рейтингът на ЕС в Естония се повиши. Заплануваната за идната година в Естония кампания за спечелване на общественото мнение за европейската кауза очевидно ще трябва да заложи повече на музиката и забавата.

Литва
За разлика от Естония Литва, която е най-голямата балтийска държава, се стреми към възможно най-бързо приемане в ЕС. Допитванията до общественото мнение сочат, че 56 процента от литовците подкрепят интеграцията, която се очаква да стане през 2004 година. От бъдещото си членство в Евросъюза жителите на Литва, сред които има много руснаци и поляци, очакват нови възможности за работа, гаранции за сигурност и културно многообразие.

Литва с население от 3,7 милиона се смята за сериозен кандидат за членство, поставя се редом с Полша и засега се включва в първата група, която ще бъде приета. Доминиращата в страната католическа църква също подкрепя процеса на интеграция. Литовската конференция на епископите официално одобрява курса към пълноправно членство. В същото време се изказва опасението, че някои страни са приели "закони за евтаназията и хомосексуалните бракове, които са в нарушение на християнския морал" и в хода на централизацията на ЕС подобни осъдителни ценности могат да бъдат натрапени на литовците.

Отделните хора също възлагат големи надежди на бъдещото членство. Според неотдавна публикувано проучване на общественото мнение 10 процента заявяват, че непременно ще потърсят работа в сегашните страни от ЕС, а 39 процента не изключват тази възможност. Потенциалните трудови мигранти проявяват най-голям интерес към Германия, Великобритания и скандинавските страни.

"Младежите демонстрират огромен интерес към чуждите езици и се готвят за бъдещето", разказва Лиутаурас Гудцинскас, студент по политология. Самият той има амбицията един ден да стане дипломат. "Понякога обаче човек направо преживява шок, когато например замине за Италия и се сблъска с много цветнокожи. Не че имам нещо против тях, но в началото ми бе неприятно и необичайно да наблюдавам подобно смесване на расите".

Селските стопани в Литва са против присъединяването към ЕС. Те се страхуват от европейските стандарти и конкуренцията. 20 процента от населението са заети в селското стопанство и се обявяват против необходимите законодателни промени, които ще позволят на чужденци да купуват земеделски земи в страната. Преди да влезе в ЕС, Литва ще трябва да реши съдбата на Игналинската АЕЦ. Брюксел настоява за изключване на двата реактора от чернобилски тип, които се смятат за крайно несигурни. Като че ли обаче предстоящото непопулярно решение за затваряне на централата не се отразява на високия рейтинг на ЕС в Литва.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.