Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Етикети на 12 марки диетичен хляб лъжат за съставките

0 коментара
Етикети на 12 марки диетичен хляб лъжат за съставките
Калоричната стойност, съдържанието на фибри, сол и захари, обявени на опаковките на популярни марки диетични хлябове у нас, не съответстват на реалното съдържание на продуктите. Това съобщиха в четвъртък от Асоциация "Активни потребители”, която е провела тестове на 12 марки диетичен хляб в лабораторията на SGS във Варна.

Изследването показало, че обявените енергийни стойности на етикетите на хлябовете на всички проверени марки са по-ниски от реално установените. От неправителствената организация обясняват на потребителите, че по принцип разликата в общата енергийна стойност при белите и тъмните хлябове не е голяма.

"Мит е, че тъмните хлябове помагат за отслабване, поради съдържание на по-малко калории. Всъщност, важният показател за диетичното хранене е съдържанието на фибри", посочват от асоциацията.

Именно обаче фибрите в проверените хлябове били занижени в сравнение с обявеното на етикетите, а и спрямо европейските практики за диетични изделия. Според резултатите в изследваните марки средното количество фибри е било 1.02 грама фибри на 100 грама. За сравнение, средното съдържание при проведен подобен тест в Холандия е 5.1 грама фибри на 100 грама. Дори хлябът с най-високо констатирано съдържание на фибри (Вита Силует с пшеничен зародиш) съдържа 3.18% фибри, което е доста по-малко от обявеното на етикета.

Установено било и високо съдържание на остатъчна пепел в продуктите, което според организацията може да се обясни с влагането на много сол и други добавки като утайка от кафе за подобряване на вида на хляба.

Парадоксално, но най-високо съдържание на захари в теста е установено в хляб с наименование "за диабетици”

От "Активни потребители" обръщат внимание на това, че от етикетите на хлябовете клиентите трудно могат да разберат за количеството сол в продукцията, тъй като фирмите у нас не са задължени да го изписват. Според организацията това е наложително, за да може потребителите да си правят сметката за приема на сол, чието препоръчително количество е до 6 гр дневно.

Голяма част от производителите изписват върху етикетите си, че фирмите им са сертифицирани по ISO – напр. 9001:2000, което често подвежда клиента, че е гаранция за качеството, а всъщност става въпрос за сертификация на производството, посочват от "Активни потребители".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.