Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

1 коментар
Кристин Лагард, ЕЦБ

Европейската централна банка (ЕЦБ), както се очакваше, остави лихвите си на историческите им минимуми на заседанието си по паричната политика в четвъртък, предадоха световните агенции.

Институцията във Франкфурт посочва, че това е продиктувано от оценката на рисковете, идващи от ограниченията, въведени в борбата срещу Covid-19, и поскъпването на еврото.

Основната лихва остава 0%, а търговските банки ще бъдат облагани с лихва от 0.50% върху депозитите, които държат в ЕЦБ, а не ги отпускат на клиентите си.

Пазителите на еврото запазват и статуквото на противокризисния си арсенал, сред които е и Програмата за извънредно изкупуване в условията на пандемия (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP), която значително бе подсилена на предишното заседание на ЕЦБ през декември.

Европейската икономика преминава през тежки зимни месеци. Броят на заразените и починалите от коронавируса се увеличи, което доведе до нови ограничения върху бизнеса. Германия по-рано тази седмица удължи частичния си локдаун до 14 февруари, Франция наложи вечерен час, забранявайки излизането след 18 часа, а Португалия отчете нов антирекорд при новозаразените вчера, отбелязва Асошиейтед прес.

Анализатори на Оксфорд икономикс (Oxford Economics) прогнозират, че икономика може отново да се свие през първите три месеца на текущата година.

Прогнозите на Европейската комисия са, че икономиката на еврозоната през 2020 г. се е свила със 7.8% и ще нарасне с 4.2% през текущата година. Официални данни се очаква да бъдат оповестени на 2 февруари.

Икономиката се подсилва от мащабните стимули, предоставени от ЕЦБ, националните правителства и ЕС.

Решението на ЕЦБ да остави без промяна свои ключови програми до голяма степен бе очаквано, тъй като едва миналия месец институцията даде значителен нов тласък на конюнктурата. Управляващият съвет увеличи с 500 млрд. евро изкупуването на облигации, с което програмата достигна общо 1.85 млрд. евро. Редовното изкупуване на ценни книжа с цел стимулиране на икономиката освен това бе удължено поне до март 2022 година. Над половината от общата сума все още не е предоставена.

Изкупуването на облигации е начин в икономиката да бъдат инжектирани новоотпечатани пари с цел да се повиши инфлацията, чието равнище в момента се оценява като твърде ниско. Изкупуването също така задържа лихвите ниски, така че компаниите да могат да си позволят кредитите, от които се нуждаят, за да оцелеят в рецесията, предизвикана от коронакризата.

Един от резултатите на тази програма е, че правителствата могат да използват пазара на облигации, за да си осигуряват евтини кредити на фона на увеличаването на държавните дефицити заради разходите в подкрепа на икономиките, например за поемане на заплатите на служители в принудителен отпуск, с цел да се предотвратят съкращения.

Допълнителни стимули предстои да бъдат задействани от фонда на стойност 750 млрд. евро, създаден от ЕС в подкрепа на икономическото възстановяване. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mitev
    #1

    Въведеното неправилно емитиране на евра причинява неограничени щети, рецесия и кризи.
    Със злокобната процедура, колкото повече е икономическия растеж в Европейския съюз – толкова са по-големи щетите. Европа е жертва на лошо прилагане на евро.
    Сгрешената употреба на евро е заплаха за катастрофална криза.
    Чрез държавни заеми (с които се плащат щети от опасното ползване на евро), правителствата на държавите от еврозоната са с шанс да отложат начало на криза, за сметка на бъдещи завишени щети.
    Ако не

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.