Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ свива печатането на пари заради инфлацията покрай войната

Китай взема мерки заради обезценяването на рублата

2 коментара
Снимка: Архив

Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви в четвъртък, че ще ускори изтеглянето на мерките в подкрепа на икономиката, което е неочакван завой в паричната политика, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Това може да се обясни със скока на инфлацията, станал още по-обезпокоителен заради войната в Украйна.

Изкупуването на облигации на пазара в рамките на програмата за изкупуване на активи (Asset Purchase Programme - APP) ще бъде сведено от 40 милиарда евро към април до 30 милиарда евро през май и 20 милиарда евро през юни. Целта е то да бъде спряно напълно през третото тримесечие.

ЕЦБ потвърди намерението си да спре окончателно в края на месеца изкупуването на облигации в рамките на извънредната програма заради пандемията (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP), започнала през март 2020 година.

В същото време Франкфурт остави без промяна основните си лихви на сегашното им исторически ниско равнище и обяви, че си дава повече време, преди да повиши ставките, предаде Франс прес. Водещата лихва се запазва нулева, а търговските банките ще продължат да бъдат облагани с 0.5% върху част от депозитите, които са внесли в централната банка.

ЕЦБ ще вземе "всички необходими мерки", за да гарантира финансовата стабилност, се посочва в комюникето след днешното заседание по паричната политика.

В стремежа си да запази максимална гъвкавост на фона на икономическата несигурност, свързана с конфликта в Украйна, ЕЦБ си дава повече време за бъдещо повишаване на лихвите. Банката посочва, че промяна на водещите лихви ще има известно време след прекратяването на нетното изкупуване на активи и тя ще бъде постепенна.

Въпреки че перспективите за инфлацията остават и в близките месеци, ЕЦБ ще приключи нетното изкупуване на активи през третото тримесечие на 2022 година, се допълва в комюникето на институцията, цитирано от АФП.

Китай взема мерки заради обезценяването на рублата

Китай смекчава правителствения контрол върху обменния курс, за да може руската рубла да понижи по-бързо стойността си спрямо юана, предаде Асошиейтед прес. Така Целта е Пекин да се предпази от икономическите санкции срещу Москва.

Маржът, с който рублата може да се колебае спрямо юана в контролираната от държавата дневна търговия, ще бъде удвоен до 10% над или под цената при дневното откриване, започвайки от петък. Това съобщи Китайската система за търговия с чуждестранна валута.

Рублата загуби около 40% от стойността си, след като западните правителства спряха достъпа на някои руски банки до международната система за плащания SWIFT заради решението на руския президент Владимир Путин да нападне Украйна на 24 февруари. Руската централна банка е блокирана и не може да използва резервите си от чуждестранна валута, за да защити обменния курс.

Китай не се присъедини към упреците на други правителства срещу инвазията на Путин и критикува западните санкции. Китайски компании не дават сигнал, че ще последват примера на западните фирми и ще се оттеглят от Русия, но според икономисти те вероятно ще се възползват от натиска върху Москва, за да сключат по-добри сделки, припомня БТА.

Поддържането на постоянен валутен курс ще изисква от централната банка да субсидира руски купувачи на китайски стоки, давайки им повeче юана за рублите им, отколкото струва руската валута според пазарните сили.

Последната промяна ще позволи на китайските обменни курсове да се справят с всекидневните резки колебания в курса на рублата.

Руската централна банка е изключена от Банката за международни разплащания

В четвъртък руската централна банка бе изключена от Банката за международни разплащания (БМР - BIS), съобщи говорител на институцията, считана за централна банка на централните банки, предаде Франс прес.

Институцията, която заяви, че се съобразява с международните санкции, е спряла достъпа на Централната банка на Руската федерация до "всички услуги на БМР", каза нейният говорител пред АФП.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Обединеното кралство има най-голяма изгода от изтриването на Русия от международните финансови разплащания. Така тя си осигурява две неща: изгонва руснаците от Великобритания и поема инвестициите на западните държави към себе си, изнася стоки там, където руските са санкционирани. Това е тъмната страна на Брекзит, която предстои да видим развита в пълнота от Джонсън, селския тарикат...

  2. Сикаджун
    #1

    Логично и очаквано решение от страна на Китай. Китай едностранно обезценява рублата спрямо юана. Путин няма право на избор, сиреч на практика ще продава нефт на Китай при по - ниска печалба. Освен това, Китай сигурно ще купува нефта на рф на цена по - ниска от тази на международните пазари, което ще бъде още един минус за Путин. Китай от време на време обезценява валутата си спрямо щатския долар, за да поддържа висок износ на продуктите си. А това ще рече, че още веднъж рублата ще бъде обезценена, респ. и печалбите на Путин от износ на нефт и по - малко газ за Китай. Плохо! Очень плохо, таварищи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.