Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ започва пряк надзор над 5 банки в България

ПИБ няма да бъде директно наблюдавана от Франкфурт

10 коментара
ЕЦБ започва пряк надзор над 5 банки в България

Европейската централна банка(ЕЦБ) започва пряк надзор над 5 банки в България и 8 банки в Хърватия. Двете страни бяха приети в т.нар. "чакалня на еврозоната" на 10 юли тази година, а БНБ влезе в тясно сътрудничество с ЕЦБ.

"Така ЕЦБ осигурява изпълнението на регулаторните изисквания да извършва пряк надзор на индивидуално ниво над всички банки, които са част от значими групи и на най-малко над трите най-значими банки във всяка държава", уточняват в прессъобщение от Европейската централна банка.

Под директен надзор от 1 октомври в България ще са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Обединена българска банка, Юробанк България и Райфайзенбанк (България). Странното е, че от списъка липсва Първа инвестиционна банка(ПИБ). Тя е единствената в топ 5 на финансовите институции у нас, която няма да бъде директно наблюдавана. Вместо нея ЕЦБ е предпочела да следи шестата по големина на активите банка - Райфайзенбанк. 

Най-вероятната причина е, че ПИБ е банка с национален капитал и не е част от значима за ЕС европейска финансова група.

ПИБ се представи най-слабо и на двата проведени стрес теста на банковата система у нас през последните години - през 2016 г. от БНБ и през 2019 г. от ЕЦБ. При втория стрес тест бе установен капиталов недостиг от 263 млн. евро, чието попълване се оказа сериозна пречка пред присъединяването на България към валутния механизъм ERM II. Стигна се дори до влизане на държавата в собствеността на банката, което струваше на бюджета близо 140 млн. лв.

"По-специално, ЕЦБ ще отговаря за прекия надзор над четири български и седем хърватски дъщерни дружества на съществуващи значими банкови групи с централи в Белгия, Гърция, Италия и Австрия", се посочва още в съобщението на ЕЦБ.

"ЕЦБ също така ще извършва пряк надзор над две нови институции – Банка ДСК АД в България, считано от 1 октомври, и групата Addiko Bank AG в Австрия, считано от 7 октомври. Надзорът над групата Addiko Bank AG ще включва надзор над нейните дъщерни дружества Addiko Bank d.d. в Словения и Addiko Bank d.d. в Хърватия", уточняват още от банката.

В прессъобщение от БНБ посочиха, че прекият надзор над 5-те български банки е част от процеса на тясно сътрудничество между ЕЦБ и БНБ съгласно решение (ЕС) 2020/1015 на ЕЦБ от 24 юни 2020 година. Началната дата на тясното сътрудничество между ЕЦБ и БНБ е 1 октомври 2020 г.

"Считано от тази дата с решение на УС на БНБ Радослав Миленков – подуправител, ръководещ "Банков надзор", ще бъде представителят на Българската народна банка в Надзорния съвет на ЕЦБ, със същите права и задължения като всички останали членове, включително право на глас", добавят още от БНБ.

От централната банка посочват още, че за целите на директния надзор върху системните банки БНБ определя подкоординатори, както и свои представители в съвместните надзорни екипи за значимите институции.

От БНБ уточняват, че ЕЦБ също така ще отговаря за наблюдението над по-малко значимите институции, които остават обект на директен надзор от БНБ, и за общите процедури за всички поднадзорни лица.

"Наблюдението над по-малко значимите банки от страна на ЕЦБ ще включва контрол по прилагането на общите надзорни стандарти на Единния надзорен механизъм. ЕЦБ ще разполага с определени директни правомощия по отношение на по-малко значими институции, свързани с процеса на издаване на лицензии и одобрения, издаването на общи препоръки, указания и инструкции, планиране и осъществяване на инспекции, включително и поемане на директен надзор над по-малко значими институции", се казва още в съобщението на БНБ.

За целите на надзора над по-малко значимите банки към Единния надзорен механизъм на ЕЦБ е създадена структура, в която Българската народна банка ще участва. В рамките на тази структура ще се обсъждат въпросите на надзора над по-малко значимите институции на страните от Единния надзорен механизъм, заключават от БНБ.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #10
    Отговор на коментар #8

    Ти тези милярди за нищо ги нямаш :) Направо ги раздаваш като карти за белот :)

  2. Аслан Юриев
    #9
    Отговор на коментар #5

    Грешите напълно. Това са най-големите банки в двете страни, които подлежат на контрол съгласно правилата на ERM-2.Нищо общо няма с оценка на риска.

  3. Отбелязвам
    #8

    ЕЦБ трябва да проследи как за 10 години Борисов открадна над 4 млрд и къде са по света? И още поне 15 млрда, откраднати от Доган и Пеевски. И те къде са? И над 20 млрда, дадени на Путин за оня, дето духа.

  4. eagle_eye
    #7
    Отговор на коментар #6

    О колко ирелевантно и неадекватно!Тези институции са изцяло под мутрафонски контрол!И да, малко ще им е трудно на червените престъпници - A.K.A. граждани за нам какво си да вършат нередности през тях.По една случайност съм наясно ,че не се радват нито на интеграцията, нито на еврото, а още по-малко на мониторинга. Колкото и да се опитват лицемерно да покажат, че е обратното.

  5. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #6
  6. Камен Илиев
    #5

    ЕЦБ следи най-рисковите банки и се вижда кои са те ясно колкото и да не вярвяме.

  7. eagle_eye
    #4
    Отговор на коментар #3

    Нима?То ще се чуе.

  8. ефрейтора
    #3
    Отговор на коментар #1

    А ти изобщо не разбираш за какво става дума...

  9. ефрейтора
    #2

    Няма вече БКП , няма вече БСП , няма вече КТБ , няма вече Виденов , няма вече Костов , няма вече селски тарикати , няма вече Евразия...Има ЕЦБ , има ERM2 , има Еврозона . Е , някои ще пикаят газ , ама и те да допринесат...

  10. eagle_eye
    #1

    Започна се! Най-после Европа взе насериозно югоизточния кенеф - бивша кинта и жизнена държава с потенциал да бъде един от лидерите на континента. На прав път сте, европейски приятели!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.