Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еуфория и съмнения след победата на протеста в Египет

0 коментара
Еуфория и съмнения след победата на протеста в Египет

Египетските военни премахват загражденията и бодливата тел около площад "Тахрир" в Кайро, превърнал се в център на бунта, който свали президента Хосни Мубарак, след като хиляди ликуващи египтяни посрещнаха първия ден след победата си, предадават осведомителните агенции в събота.

Армията извозва по-специално загражденията, поставени край египетския Национален музей в северната част на площада. С помощта на автокранове военните вдигат и останките от колите, опожарени по време на сблъсъците между силите на реда и демонстранти - защитници и противници на Мубарак, в разгара на въстанието. Цивилен персонал ги подпомага в разчистването на площада.

Войниците вече не проверяват минувачите, запътили се към площада, а проверките, извършвани от местни активисти, вече не са толкова строги.

Започналото нормализиране на положението след вчерашната оставка на Мубарак предизвика дискусии сред множеството на площада. Някои се бяха разположили около танковете още преди няколко дни, за да им попречат да маневрират, отбелязва АФП.

"Някои казват, че трябва да останем тук, други - че сме получили, каквото искахме, и трябва да се върнем вкъщи. Трети пък заявяват, че трябва да си тръгнем и че ще можем да се върнем, ако потрябва", обяснил за агенцията Есам Шабана -  34-годишен лекар на работа в Обединените арабски емирства, завърнал се в Кайро за участие в протестите.

"В момента правим страница във Фейсбук, за да поддържаме връзка, и със сигурност ще се връщаме тук всяка година на 25 януари", когато започна народното въстание, увери Шабана и добави, че площад "Тахрир" щял да му липсва.

Скандирания "Египет е свободен" огласяха централния каирски площад "Тахрир" и фойерверки осветяваха небето над него през цялата нощ, съобщи Асошиейтед прес. Стотици хиляди египтяни танцуваха, плачеха и се молеха сред невъобразима врява, изразявайки радостта си от оттеглянето на Хосни Мубарак от власт и края на продължилото три десетилетия авторитарно управление.

Изпаднали в екстаз хора подхвърляха войници във въздуха, а цели семейства се снимаха пред танковете по улиците, наводнени от жители на 18-милионната столица, излезли да празнуват победата.

Няколко хиляди египтяни все още ликуваха днес на разсъмване на площад "Тахрир" в Кайро, след като вчера президентът Хосни Мубарак се оттегли под натиска на уличните протести.

Оставката на 82-годишния Мубарак бе обявена на 18-я ден от народното въстание, докато над един милион египтяни протестираха срещу него в цялата страна. Мощната египетска армия, която ще се разпорежда оттук нататък в страната с най-многобройно население в арабския свят, увери, че няма да замести "легитимността, желана от народа", припомня агенцията.

Държавната телевизия, която до вчера бе бастион на режима, започна късно снощи да излъчва кадри на всенародното празненство, след като през целия ден се опитваше да убеди зрителите, че протестиращите са ограничена група хора, посочва Ройтерс. Един от телевизионните водещи обяви, че сега вече египтяните дишат свободно.

Мубарак предаде властта на военните и замина със семейството си в курорта на Червено море Шарм ел шейх. Вицепрезидентът Омар Сулейман съобщи, че Висшият военен съвет ще поеме управлението в "преходния период", но не посочи срокове за парламентарни и президентски избори.

Зад празничното настроение прозираха нотки на съмнения, доколко въоръжените сили начело с военния министър Тантауи, близък до Мубарак, ще позволят демокрация, особено като се има предвид, че "Мюсюлманското братство" е най-добре организираната опозиционна сила, посочва АП.

"Египет не отива към демокрация. Страната се озова във военно положение и накъде ще се отправи от тук нататък е спорен въпрос", коментира Джон Олтърман от Центъра за стратегически и международни проучвания пред Ройтерс.

Представители на САЩ, запознати с военните в Египет, заявиха, че Тантауи е известен със съпротивата си срещу промени.

Най-добрата възпираща сила срещу оставането на военното управление са протестиращите по улиците, посочва АП.  Агенцията припомня, че генералите управляват в Египет още от военния преврат през 1952 г., с който свалиха от власт крал Фарук, въпреки че Мубарак и неговият предшественик Ануар Садат рядко се появяваха във военни униформи и държаха офицерите на активна служба в сянка.

Президентът на САЩ Барак Обама призова военните да гарантират преход към "истинска демокрация", тъй като египетският народ даде да се разбере, че желае такава демокрация и няма да се съгласи на компромис. Обама препоръча през преходния период до изборите да бъде отменено извънредното положение и да бъде преразгледана конституцията. Той призова също в политическия диалог за бъдещето на Египет да бъдат допуснати всички политически сили.

Белият дом заяви, че е много важно следващото правителство на Египет да признае съществуващите мирни договори с Израел. Говорителят Робърт Гибс напомни, че партньорството на САЩ с Египет е донесло стабилност в Близкия изток и особено мирният договор на Египет с Израел, подписан през 1979 г.

Египет ще изпълнява всички международни и регионални договори, подписани от него, заяви Висшият военен съвет по-късно в събота.

Армията възложи на правителството на Мубарак да продължи да управлява до назначаването на нов кабинет,  предадоха Франс прес и Ройтерс. "Сегашното правителство и губернаторите ще останат на постовете си до съставянето на ново правителство", каза по телевизията представител на Висшия военен съвет.

Хосни Мубарак изговорил остри думи по адрес на САЩ и нарекъл криворазбран стремежа им към демокрация в Близкия изток в телефонен разговор с израелски депутат ден преди да напусне президентския пост, съобщи Ройтерс.

Депутатът Бенямин Бен-Елиезер, който е и бивш министър, съобщи по израелската телевизия, че разговарял в четвъртък 20 минути по телефона с Мубарак, който бил с усещането, че идва краят на неговата ера. Мубарак казал, че политиката на САЩ в Близкия изток в крайна сметка води все до победа на екстремизма и радикалния ислям.

Мубарак споделил с Бен-Елиезер какво очаква да се случи в Близкия изток след неговото оттегляне. Той прогнозирал, че лавината на недоволство няма да спре в Египет и няма да пропусне нито една държава в Близкия изток и в Персийския залив. Освен това нямало да се учуди, ако в бъдеще станем свидетели на повече екстремизъм, радикален ислям и повече размирици.

Израелският политик добави, че Мубарак търсел начин да напусне поста с чест. Той непрекъснато повтарял, че е служил на страната си 61 години, че нямал намерение да бяга и че бил готов да умре в Египет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.