Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

EurActiv: Решението за приемане на България и Румъния беше правилно

Двете страни обаче имали нещо като "проблем с начина на мислене"

13 коментара
Решението за приемане на България и Румъния в ЕС е било по-скоро стратегическо и геополитическо и в крайна сметка – правилно. За разлика от приетите по-рано източноевропейски държави обаче, в двете страни оттогава насам не се е наблюдавала политическа воля "да играят по правилата". Това коментира електронното издание EurActiv във вторник по повод петата годишнина от встъпването на двете страни в съюза.

Коментарът на изданието се базира на оценките на експерта от Национален център за научни изследвания в Париж Франсоа Фризон-Рош.

Попитан дали България и Румъния са били възнаградени с членство в ЕС заради подкрепата им за войната в Косово през 1999 г., въпреки че фактически не са били готови за членство в съюза, французинът отговаря: "Решението за приемане на Румъния и България бе по-скоро стратегическо и геополитическо. Беше по-добре тези страни да са с нас и да им влияем с този нов потенциал, вместо да ги оставим да получат гноясали рани, имайки предвид проблемите на Западните Балкани, които можеха да заразят целия регион".

Фризон-Рош подчертава, че решението да бъде дадено членство в ЕС на двете страни е било "правилно" въпреки предизвикателствата, произтичащи от него. Той обаче добавя, че България и Румъния имат нещо като "проблем с начина на мислене", тъй като на ЕС се гледа като на голям брат с отворен портфейл, от когото по-малките братя могат да се самообслужват. "Сега българите и румънците се научиха, че няма лесни пари в ЕС",
констатира френският експерт.

Изданието отбелязва, че за периода 2007-2013 г. за Румъния са били предвидени 20 милиарда евро от фондовете на ЕС, а за България сумата е била около 6,7 милиарда евро. Но заради лошо управление и корупция Букурещ е бил в състояние да усвои едва 3,5 на сто от достъпното финансиране, а България - 18 процента.

По този повод Франсоа Фризон-Рош заявява, че веднага след приемането си в ЕС през 2004 г. другите източноевропейски държави са започнали "да играят по правилата", каквато политическа воля не се е наблюдавала в София и Букурещ от 2007 г. насам.

Според него България и Румъния изобщо не са се опитали да се организират и да задействат администрацията, необходима за управлението на европейските фондове. "Те се опитаха да го направят по български и по румънски - ние ще скалъпим нещо, ще го направим по нашему, винаги може да получиш исканото след малък подкуп, - но не, това не стана по този начин", казва Фризон-Рош и добавя, че Европейската комисия и службата за борба с измамите ОЛАФ са свършили добре работата си по отношение на София и Букурещ.

След изминалите пет години е налице разочарование както от страна на ЕС, така и сред българите и румънците, казва по-нататък Франсоа Фризон-Рош. "Гледано отдалеч, положението на България и Румъния се подобрява", посочва френският изследовател, който многократно е посещавал двете нови страни. Той обаче признава, че голямото мнозинство от населението на двете държави не усеща това подобрение.

"Ако бях пенсионер в България или Румъния, бих казал, че приемането на моята страна в ЕС е донесло много малко - ако не и никакво - подобрение във всекидневния живот. Но на макроикономическо равнище двете страни изглеждат доста стабилни за разлика от съседката им Гърция", казва Фризон-Рош.

Коментарът на ЕurActiv завършва с констатацията, че България и Румъния страдат и от проблем с имиджа, защото западните медии често ги свързват с проституцията и престъпността, а и местата, където живеят български и румънски роми в някои градове в Западна Европа, също са свидетелство за тежкото положение на тази етническа общност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Na svinq, kladen4ova voda. Klu4ovata fraza spored men: "Ne stava s tova mislene" - t.e. da iskame prava, no nishto ne pravq po zadylzheniqta si. Mozhe da ne e navsqkyde prikazna uredbata, no fakta 4e nqkoi misli i za obshtnostta, a ne samo za sobstvenata si 4erga, e pokazatelen, kolko sa napred tezi idei. Pazaryt ni mozhe da e otvoren, no nekadyrnostta i nazadni4avoto mislene syshto sa nalice, poradi koqto ne mozhem da razviem stranata sys sredstva, koito sa bukvalno podaryk.

  2. Анонимен
    #12

    Sviknali ste da parazitirate na niakoi grab na Golemia Brat, mnogo godini v obmen na izgnili domati poluchavali ot Rusia gaz , petrol , darvesina....obache vinagi ste bili ne dovolni i nagli.Mislili ste , che mojete da smuchte i Evropa .....hahahaha!

  3. Анонимен
    #11

    Всичко ще се оправи като се удобри закон който да постанови на всеки две години нови управници а не както е до сега доживот политик.

  4. Анонимен
    #10

    9, експерт по какво? Балет, федербал, тенис на маса? Или просто експерт на ГЕРБ от шесто.

  5. Анонимен
    #9

    Един умен експерт с добър коментар най-после. Идиотите навсякъде по света живеят трудно. Точка. Идиотът под #1 му се струва, че в Гърция идиотите живеят по-добре от нас - нека да се успокои, това няма да продължи дълго. Експертът го казва.

  6. Анонимен
    #8

    http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_576025

  7. Анонимен
    #7

    http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_576025

  8. Анонимен
    #6

    Балканската и европейската са две доста различни култури. Докато европейците са раснали свободни поколения наред, балканците са стенали под две азиатски империи: османската и съветската. Балканците още не могат да проумеят че всичко е в техните ръце. Дай боже скоро да осъзнаят силата си и я използват градивно. Само така ще има позитивни резултати в тази част на европа.

  9. Анонимен
    #5

    Nesigurna Garciia s 1000 evro zaplata ili sigurna Bulgaria s 600 lv zaplata.

  10. Анонимен
    #4

    Отворихме напълно пазара си за стоките им- сега били сме корумпиране. А те били ангели неземни. Сименс били чисти и не участвали в корупция /до оня ден обаче/, а Нокиа била инвеститор в Румъния /ама вече не е/. Молове и дистрибуция- това от ЕС, А заводите- правят ги китайците- за коли. Що не отворят трудовите си пазари- нашите хора са безработни понеже техните стоки закриха нашите заводи. Европейските им помощи са пълна измама и никой не вярва на това. Къде е индустриалната специализация- да не би да сме включени в проекта Ербъс? Не може ли и ние да произведем нещо? Корупция имало у нас- ми Шрьодер е служител на Путин- е "кога ще ги стигнем американците"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.