Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евгени Диков оглави Националната следствена служба

4 коментара
Евгени Диков. Сн. БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) повиши прокурора Евгени Диков, като го избра за ръководител на Националната следствена служба (НСлС). Заемайки този пост, той става по право и заместник-главен прокурор.

Кандидатурата на Диков бе единствената за длъжността. Той беше избран с почти пълно единодушие от членовете на ВСС. За него гласуваха 23-ма членове и само един се въздържа.

Не толкова единодушен бе ВСС преди една година, когато Диков бе кандидат за поста шеф на НСлС. Тогава обаче съветът предпочете да даде втори мандат на Бойко Найденов. Шанс за Диков се отвори тази година, когато преди близо два месеца Найденов предпочете да напусне съдебната система и постът се оваканти.

По време на изслушването Диков заяви, че ще работи за връщането на авторитета на следствената служба и няма да я ликвидира. Той съобщи още, че ще преструктурира НСлС, за да може отделите ѝ да вършат работата, която се очаква от тях.

Диков получи изключително ласкави оценки от неколцина членове на ВСС, сред които и от председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев.

До избирането му за шеф на следствената служба Диков изпълняваше функцията на ръководител на Софийската градска прокуратура (СГП). Тази длъжност той зае веднага след скандала с подслушаните разговори "Банкя", в който бе замесен тогавашният шеф на СГП Николай Кокинов, принуден веднага да подаде оставка.

След избора пред журналисти Диков обясни, че смята да предложи нова структура на следствието и нови заместници. Според него те трябва да са от средите на следствието.

Според него положението в следствието е лошо - един следовател на година приключва по половин дело. Той посочи и други стряскащи данни – имало следователи, които за осем години са получили само по едно дело. Диков обясни, че това е недопустимо. Средната заплата в Националната следствена служба надвишава 3000 лева.

По време на дебата главният прокурор Сотир Цацаров го попита какви възможности вижда, за да се направи структурата на НСлС по-ефективна. Според Диков отдел "Инспекторат" към НСлС не трябва да съществува, доколкото такъв има в прокуратурата и е излишен в следствието. Диков изтъкна още, че не може в един отдел да са събрани видовете престъпления като наркоразпространение, митнически и документни престъпления. Това трябва да се промени. Още повече, че има и друг, специализиран отдел, който едновременно се занимава с престъпления като трафик на хора, обучение и международно сътрудничество.

При дебатите членът на ВСС Светла Петкова наблегна на допълнителните квалификации на Диков и на факта, че е участвал в обучителни семинари.

Румен Георгиев каза, че състоянието на НСлС никога не е било по-тежко от сега.

"Ако днес за всички българи е обидно да се чувстват втора категория членове на ЕС, това важи и за колегите следователи, които се чувстват като втора категория магистрати... Въпреки юридическото си образование и статута си, те нямат правомощията на полицаите, свързани със задържането за 24 часа, например. Няма нови попълнения. Заради тежкото положение постът директор на националното следствие не е толкова привлекателен. Само така можем да си обясним, че днес обсъждаме една кандидатура", каза още Румен Георгиев.

Васил Петров припомни на колегите си, че Евгени Диков е бил 11 години адвокат, с което допълнително е обогатил израстването си като изключителен професионалист. Ясен Тодоров добави, че прокурор Диков е обединител, отзивите от СГП били изключително положителни.

Евгени Диков се ползва с добро име сред колегите си и има репутацията на опитен и честен прокурор. По времето, когато Борис Велчев беше главен прокурор, Диков ръководеше отдела за борба с организираната престъпност във Върховната касационна прокуратура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Поредното червено недоразумение естествено е добре дошло за "нашите" хора. Има ли осъден "наш" Човек-няма? Няма и да има. Следствието е второто звено, което замита престъпленията. Първото е дознателите от милицията. От тук нататък вече няма правосъдие! Няма разкриване на престъпления и "нашите" хора си живеят живота. Ха, ха, ха! Правосъдие ли? На върба! Ха, ха.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Анонимен
    #2

    "По времето, когато Борис Велчев беше главен прокурор, Диков ръководеше отдела за борба с организираната престъпност във Върховната касационна прокуратура." Ало-о-о-у... Журналята! Евгени Диков НИКОГА не е ръководил отдел по времето на Борис Велчев.

  4. Анонимен
    #1

    "По времето, когато Борис Велчев беше главен прокурор, Диков ръководеше отдела за борба с организираната престъпност във Върховната касационна прокуратура." С оглед резултатите от тази борба авторитетът на този човек е заслужен, нали другари ВСС-ари! Та нали по същото време Брюксел ни казваше във всеки един доклад, че сме затънали в организирана престъпност и нищо не правим по въпроса. А щом Лазар Груев го е хвалил, ясна е работата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.