Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Eвгений Дайнов: Симеон трябваше да предложи своята революция през 1990 г.

0 коментара

Ние ще разберем какво всъщност каза Симеон Втори на 6 април, когато разберем какво започва да прави през април, май и юни. Засега на мен ми се струва, че царят обявява намерението си да проведе революция, т.е. да проведе пълна смяна политическия модел, който в България е изграден през последните 11 години. Веднага искам да кажа, че той закъсня с 11 години. Трябваше да обяви своята революция срещу политическата система през 1990 г.

От 90-та година насам едно малкото стабилни неща, които България изгради е съвършено европейската конструкция на политическата си система. Доскоро тя беше двупартийна, характерна за северните страни в Европа и за САЩ, а напоследък взе да се превръща в модел, близък до средиземноморските страни - с 4-5 партии присъстващи в парламента. Всички остри кризи в страната бяха решавани по политически път, без насилие - това е нашия политически модел, нашата политическа система. Сега се предлага нейната смяна, с нещо, което го няма в Европа, но представлява някакво неполитическо, експертно, национално движение. Това все пак го е имало, то се появява в историята на Франция през 19 до към средата на 20 век и винаги се е проявявало като опити за неполитическо, експертно управление...

Френското общество току се лашка към такива чудотворни рецепти, след което трудно излиза от тях и тези неконтролирани движения продължават около 150 години.
От тази гледна точка заявката на Симеон Втори за влизане в политиката отговаря на всички фрустрации на българския избирател, който смята, че политиците крадат, занимават със себе си, време е да ги сменим, време е някой да доведе големи инвестиции и изведнъж да забогатеем всичките... Фактически това, което предлага Симеон е мащабно усилие по дестабилизация, което носи много рискове. Защо е рисково, защото няма ясен отговор с кого е договорено това усилие на Симеон Втори. Защото ако питате управляващите те ще ви кажат - онова, което ние предлагаме като политика за развитие на България е договорено с ЕС, МВФ и ЕНП. Ако питате опозицията, тя ще ви каже, че това, което предлага като визия за бъдещето е договорено със Социнтерна и ПЕС. Така всеки има легитимен партньор за своите визии. За Симеон Втори не е ясно с кого е договорил своята програма за България - не е ясно кой стои зад нея.

Сега вече е проблем на СДС, е че фрустрираните гласоподаватели имат към кого да отидат, проблем е на БСП, че фрустрираните избиратели няма да отидат при опозицията, защото има Симеон Втори, който ще ги вземе при себе си. Той ще вземе при себе и електората на малките партии. Това в социологията се нарича антисистемен вот, който имаше своето проявление през 1990 г. с феномена Жорж Ганчев, който събираше някакви гигански проценти доверие. Сега приликите между феномена Ганчев и харизмата на Симеон са в избирателите им, които са идентични. Те са разочаровани от политическата система и я бойкотират като избират неполитическото.
Рейтингът на царя вече ще върви само нагоре, но ще дойде момент, в който ще той представи като свои, някои политически лица, с които обществото не е съгласно и тогава ще се стигне до въпроса за морала.
Симеон Втори е съвършено прав да казва, че в политиката трябва да има морал, но неговата заявка да ликвидира цялата политическа система и политическа класа не кореспондира с призива за повече морал. Основните политически партии вече се освободиха от членовете си, които в очите на обществото бяха олицетворение на неморалното. Но не е честно да се играе морална карта на изборите, защото срещу моралните доводи няма какво да се възрази.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.