Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕВН и НЕК в спор за милиони покрай изкупуването на "зеления“ ток

Министърът на финансите ще води преговорите за "мирно“, а не съдебно уреждане на проблема

3 коментара
ЕВН и НЕК в спор за милиони покрай изкупуването на "зеления“ ток

Държавната “Национална електрическа компания“ (НЕК) и собственикът на електроразпределителната мрежа в Югоизточна България – австрийската ЕВН, водят спор за десетки милиони лева заради задължението и на двете дружества да изкупуват произведената от възобновяемите източници електроенергия. В решаването на инвестиционния казус между двете дружества се включва и министърът на финансите, който бе натоварен в сряда от правителството да организира и проведе преговорите за "мирно“ решаване на спора, който в противен случай ще стигне до арбитражен съд.

 

Според нормативната уредба у нас електроразпределителните предприятия (ЕРП) трябва да купуват задължително и да плащат на ВЕИ-централите произведения от тях ток, а НЕК след това трябва да им възстановява тези направени разходи с приходите си от т.нар. зелена добавка в сметката за електроенергия.

 

Въпреки увеличените с 13 процента цени на тока от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от 1 юли 2012 г. заради многото включени нови зелени централи, парите на НЕК да се разплаща за тока от възобновяеми източници не достигат и от миналото лято държавната компания не плаща в пълен размер дължимото на ЕРП-ата.

 

За проблема австрийците предупредиха в края на януари тази година, когато обясниха, че в енергийната система има дупка за 220 млн. лв.  заради включването на нови слънчеви и вятърни централи, тъй като разходите за изкупуването на тяхната енергия не са предвидени в цената на тока. Тогава дружеството предложи да се създаде ВЕИ-фонд с пари от парниковите емисии и постъпленията от зелената добавка, за да се плаща на ЕРП-ата и да се компенсира ръстът на цените заради увеличението на ВЕИ-мощностите.

 

След като не бе предприето нищо по този въпрос, в края на март от ЕВН дадоха между три и шест месеца на българското правителство да реши проблема с възстановяването на направените от тях разходи за купуването на зелената енергия и предупредиха, че заради натрупаните заради този проблем загуби от 100 млн. лв. ще съдят страната в международен арбитраж, а снабдяваният от тях регион може да остане без ток .

 

Многократните сигнали на ЕВН за казуса пред ДКЕВР, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и Народното събрание, включително и чрез медиите, също не дават резултат и на 10 април 2013 г. “ЕВН България Електроснабяване“ уведомява НЕК, че ще започне да прихваща част от сумите, които компанията превежда на НЕК, заради значително по-големия дълг на държавната компания към австрийците за изкупения "зелен“ ток.

 

От тогава досега ЕВН си е удържала от своите преводи към НЕК 55.8 млн. лв.

 

Шефът на държавното дружество Иво Лефтеров определи в сряда от парламентарната трибуна това като “незаконно“ задържане на средства на НЕК от страна на ЕВН, без обаче да навлиза в подробности по казуса при отговор на въпрос от “Атака“ кое ЕРП не си плаща задълженията към държавата.

 

Според ЕВН обаче действията ѝ са законни и се мотивира с регламентираната в Закона за енергетиката методика за компенсиране на разходите на обществения доставчик НЕК и крайните снабдители - трите ЕРП-та, при изкупуването на тока от ВЕИ. Компанията посочва още, че това е обичаен за търговската практика начин за погасяване на задължения, предвиден и в договора ѝ с НЕК за търговия с електроенергия.

 

Австрийската компания обяснява, че като краен снабдител си спазва задълженията да фактурира ежемесечно на всеки от своите клиенти "добавка за зелена енергия" заедно с количеството потребена електрическа енергия и други мрежови услуги, предоставени от НЕК и определени от законодателството. След това ЕВН е длъжна да превежда тези платени от крайните клиенти добавки и такси на НЕК, която пък от своя страна трябва да връща на всяко ЕРП разликата между индивидуалните му действителни разходи за закупуване на тока от ВЕИ и определените от ДКЕВР разходи за базисната цена на тока.

 

От юли 2012 г. обаче НЕК не възстановява всички разходи на ЕВН и така до 17 май 2013 г. електроразпределителното дружество е натрупало загуби от тази дейност за над 120 млн. лв. До началото на април тези загуби са били покривани от австрийците с техни пари и кредити, но да се продължава по този начин вече било невъзможно за дружеството.

 

То посочва, че ако не бе предприело мярката по прихващане на плащанията, загубата му вече е щяла да бъде 175.8 млн. лв. и е щяла да задълбочи съществуващите вече затруднения до степен, в която да не може да си спазва задълженията по доставката на ток за клиентите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Зелена централа няма как да се присъедини без съгласието на ЕРП- то към неговата си мрежа, и без да му плати за това. Може ли да предположим кое ЕРП е присъединило най-много централи към своята мрежа и заЩо?

  2. Анонимен
    #2

    Merkel

  3. Анонимен
    #1

    От всичко това не се разбира кои разреши пускането на толкова излишни ВЕИ ? И кои ще понесе отговорността за това ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.