Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕВН: Кабинетът да иска европари за смяна на критичната електромрежа

12 коментара
ЕВН: Кабинетът да иска европари за смяна на критичната електромрежа

Подмяната на енергийната мрежа в застрашените от чести аварии региони в страната да се включи като мярка за финансиране по европейските фондове от 2014 г., предложи на правителството Йорг Золфелнер, председател на управителния съвет на "ЕВН България“. Дружеството притежава над 99 на сто от електромрежата в Югоизточна България.

Голяма част от клиентите на ЕВН останаха няколко дни без ток след последната снежна буря в Родопите, повалила множество дървета, довели до повредата на над 2 хил. км електропроводи. Потърпевши бяха и потребители на останалите двама снабдители – ЧЕЗ и Е.ОН.

Според представителите на компанията подобни аварийни ситуации в бъдеще могат да се предотвратят, ако в подмяната на сегашните въздушни далекопроводи с кабелни, които са по-сигурни, се включи и еврофинансиране. По думите на Золфелнер трите електроразпределителни дружества, "Електроенергийният системен оператор“ и НЕК трябва да положат общи усилия, за да може и петте компании да станат бенефициенти на средства за подобряване на енергийната мрежа в страната.  

В момента 20 процента от мрежата на ЕВН са кабелни подземни далекопроводи, а 80 на сто – са въздушни. За да се обърне тенденцията и цялата мрежа на компанията да стане кабелна, са нужни 4 млрд. лв. и 30 години, ако се спазва сегашният темп на одобрение от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на инвестиционна програма на дружеството от 133 млн. лв. годишно, посочи Золфелнер пред журналисти.

В България сме в ситуацията на 1970 година, допълни той и коментира, че за да се подобри мрежата, е нужна подкрепата и на общините, и на правителството.

Членът на управата на "ЕВН България“ Калина Трифонова обясни, че е напълно възможно ЕС да отпусне средства за електромрежата, тъй като в европейската политика от 2014 г. сред приоритетите е сигурността на енергийното снабдяване, част от която е и свързаността на мрежите. Има ос, по която може да се мисли за съфинансиране на подмяната на електрическата мрежа, заяви тя.

Заради последната кризисна ситуация със снега в Родопите и предшествалата я октомврийска криза, която е причинила на ЕВН щети за над 2 млн. лв., дружеството ще направи анализ на новите критични точки, спрямо които ще бъде адаптирана инвестиционната му програма за 2012 г.

Така вероятно вложенията ще се насочат към регионите на Смолян и Пампорово, каза Гочо Чемширов, шеф регулаторен мениджмънт в "ЕВН Електроразпределение“. Проблемът обаче е, че най-критично е положението с мрежата е основно в селища и махали с по двама-трима души през зимата и хижи, до които обаче трябва да се изгради 17-км далекопроводи и трябва да се прецени как това да стане, тъй като  после ще се отрази в цената на тока за всички.

През тази година ЕВН планира да инвестира 128.2 млн. лв. за подобряване на качеството на мрежата си, от тях около 70 млн. лв. са за подмяна на въздушните електропроводи с кабелни.

През миналата година за изграждане на нови електропроводи и подмяна на старите, както и строеж на нови 229 трафопоста дружеството е изхарчило 121.7 млн. лв. Други 92.7 млн. лв. са инвестирани в "Топлофикация Пловдив“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Chastnicite izobshto da ne si praviat ustata BG/EC da im pokrivat razhodite po vuztanoviavane na mrezhata. Kato sobstvenik na el. razpredelitenata mrezha zaedno s pechalbata si poemash angazhimenta da podurzhash infrastrukturata. Ako ne mozhesh da platish popravkata falirash i sledvashtia, koito te kupuva za stotinki shte mozhe. Tova e kapitalizma g-n Йорг Золфелнер. Bulgaria ot otdavna ne e komunisticheska durzhava. -Vazov

  2. Анонимен
    #11

    Доколкото знам, далекопроводите над определен kV са собственост на НЕК (или както се казва сега), защото и те искаха да лапат от баницата за продажба на едро на ток, не знаем какъв далекопровод е дефектирал от снега, но като гледам как държавата се отнася към другите си собствености по-скоро си мисля да търся вината там.

  3. Анонимен
    #10

    Те да гледат мрежата, за която отговарят и да не дават акъл на държавата. Защото в ДКЕВР все го изкарват на гърба на другите и то почти всеки сезон.

  4. Анонимен
    #9

    До 8: Е ти ме уби! ти как си го представяш, някой да дава пари за инвестиции, пък да си ги връща кой знае от къде. Проблемът е, не че инвестициите се включват в цената, а за колко време и при каква възвращаемост ние ги плащаме.

  5. Анонимен
    #8

    Сутринта не чухте ли при Бюреков,че инвестициите в инфаструктура се плащат от всички Българи.Т.З те са включени официално в цена на тока,каза стъпалото Трайков.И то според договорите ,който ние не знаем.На такава фирма веднага ставам шеф,разбира се, ако някой ми позволи в което се съмнявам.

  6. Анонимен
    #7

    Ако от ДКЕВР направят една сериозна ревизия по отношение изпълнението на инвестиционните програми на въпросните дружества по години, такива "факти" ще излязат наяве, че ...на българина ще му увисне ченето...Но за това няма нито политическа воля, нито капацитет.

  7. Анонимен
    #6

    Naglo, po-naglo, nai-naglo- EVN. Da im dadat pari po evroprogrami, ami da kandidatstvat kato iskat, za kakvo kabineta da im dava nagotovo. S nai-golemite normi na pechalbi. Malko sa im iavno. ALCHNOST I BEZUMIE. OTNEMANE NA LICENZA.

  8. Анонимен
    #5

    Добре че са ЕВН, да кажат нещо смислено а и да използат актуалността на темата, за да има движение по този проблем. ЧЕЗ и Е.ОН само се оплакват и гледат да отмъкнат каквото могат. Единствената фирма, която прави реални инвестиции в мрежата е ЕВН. Проблемът е в малоумния ни енергиен регулатор.

  9. Анонимен
    #4

    Tia golemi hitreci be.Hem da si platim za da smeniat mrejata,hem da plashtame tok kato za svetovno.Kato ne mogat-falit.Darjavata kupuva mrejata za 1 lev,smenia ia s EU pari i EVN ia kupuva pak no veche za novata i stoinost.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.