Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕВН предлага стимули за инвеститори в мощности, балансиращи ВЕИ-ата

0 коментара
ЕВН предлага стимули за инвеститори в мощности, балансиращи ВЕИ-ата

Проектозаконът за възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), който предстои да се обсъжда в парламента, може на по-късен етап да се доразвие и да се предложат на инвеститорите допълнителни стимули за изграждане на балансиращи мощности за обектите, които произвеждат енергия от вятър, слънце и др. алтернативни на въглищата източници. Това предложи в понеделник Калина Трифонова, член на управата на ЕВН България, която притежава 67 на сто от електроразпределителната мрежа в Югоизточна България и Пловдивската топлофикация. Австрийската компания съща така участва в проекта за изграждане на хидрокаскадата "Горна Арда".

Наличието на балансиращи мощности при добива на електроенергия от възобновяеми източници се налага, тъй като производството на ток, особено от вятър, е с непостоянни величини. В момента при заявени над 13 хил. мегавата ВЕИ-мощности за изграждане няма никакви балансиращи.

Трифонова обърна внимание и на това, че голяма полза от новия закон ще е насърчаването на използването на възобновяеми енергийни източници за покриване на собствени нужди. Сега липсва и мотивация за изграждане на малки обекти от ВЕИ, отбеляза тя.

С определянето на минимални разходи за присъединяване към мрежата малки източници на енергия от ВЕИ ще могат да се поставят и в хотели, частни домове, малки предприятия и така енергията да се произвежда там, където се ползва, обясни представителят на ЕВН. Така ще се избегнат разходи за пренос и изграждане на мрежа.

Изграждането на соларни покриви ще бъде улеснено чрез средства по ОП "Конкурентоспособност" и Фонда за енергийна ефективност. Бихме подкрепили предложение, ако има остатъчно количество енергия, произведено от подобни малки обекти на ВЕИ, то да се изкупува от електроразпределителната мрежа на преференциална цена, каза Трифонова.

По думите ѝ, за да не се злоупотребява обаче с тази възможност, трябва да се доплаща не повече от 20 или 40 процента от произведената енергия и да се фиксира таван. Според ЕВН е необходимо и да се развият схеми за подкрепа на производството на топлинна енергия от ВЕИ – например от горещи минерални извори, както и енергия за охлаждане, каквато практика има в много европейски страни.

Анализ на австрийската компания сочи още, че би могло да се развие идея за централизирано изкупуване и управление на сделките със зелена енергия.

Трифонова коментира още, че проектозаконът за ВЕИ ще отсее спекулативните проекти, каквато е и задачата му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.