Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕВН влага близо 200 млн. евро в производство на зелен ток

10 коментара
ЕВН влага близо 200 млн. евро в производство на зелен ток
Близо 200 млн. евро планира да вложи в производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в България австрийската компанията ЕВН чрез дъщерното си дружество "ЕВН Натуркрафт", съобщи във вторник пред журналисти Калина Трифонова, вицепрезидент на ЕВН България и управител на дружеството за зелени проекти.

Засега се работи по два проекта – фотоволтаичен за годишно производство на 1.5 гигаватчаса електроенергия от слънце и вятърен, който ще захранва около 40 хил. домакинства със 140 гигаватчаса.

Слънчевият проект край Блатец, Сливенско, който ще заработи до края на настоящата година, е по-скоро демонстративен, обясни Трифонова. Той ще съчетава три различни технологии и от тях ще се избират подходящите за бъдещите фотоволтаични проекти на ЕВН в България. Дружеството вече планира нов слънчев проект за 5 МВ, но още не е избрана територията, където ще се изграждат соларните панели. Като цяло за слънчеви проекти в страната ни са заделени 8 млн. евро до 2012 г.

Вятърният проект е за 95 млн. евро, които ще се инвестират в местност край с. Българево, община Каварна. Проектът бе собственост на "Юниверсум", но в края на май 2009 г. бе изкупен от "ЕВН Натуркрафт" и "Енертраг", които в момента притежават съответно 70 и 30 на сто. Вече е започнало изграждането на фундаментите за 25-те перки, всяка от които с мощност от 2 МВ.

Тече и съгласувателният процес с НЕК по присъединяването на мощността, което ще стане чрез собствена подстанция на ЕВН. Въвеждането им в експлоатация се очаква през второто тримесечие на 2010 г., след като приключи лицензионния процес на проекта.

Възможно е на терена да се поставят още 15 перки и така мощността на парка да се увеличи с още 30 МВ, съобщи Трифонова.

Отделно "ЕВН Натуркрафт" преговоря с различни компании, които вече са стартирали изграждане на мини ВЕЦ-ове, като целта е съвместно изпълнение или изкупуване на проектите им. За това са заделени 80 млн. евро, като австрийците се надяват да си осигурят водни централи с обща мощност поне 40 МВ.

Трифонова обаче призна, че в момента пазарът на такива проекти у нас е сложен. Освен това наскоро председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов заяви, че ръководеният от него орган започва стриктен контрол именно върху зараждания се вторичен пазар на разрешителни и лицензи за ВЕИ-проекти.

В областта на водноелектрическите проекти ЕВН ще разчита основно на възможността да изкупи частния дял в проекта за построяването на хидроцентралата "Горна Арда", стана ясно от обяснения на мениджмънта на ЕВН България.

Нейната компания майка – австрийския концерн ЕВН АГ, заедно с друга австрийска компания – строителната "Алпине", подписа преди около месец тристранно споразумение с НЕК и наследника на турския холдинг "Джейлан" за започване на преговори за изкупуване на турския дял от 30 на сто в ХЕК "Горна Арда". Ако австрийците влязат в проекта, ще си осигурят още над 150-170 МВ зелена мощност.

Все още обаче е рано да се говори за цена на придобиване на миноритарния дял и възможните инвестиции, коментира Трифонова.

Стратегията на компанията, която в България притежава електроразпределителните дружества в Пловдив, Стара Загора и Слънчев бряг, е да осигурява 50 процента от необходимите ѝ количества електроенергия за доставка до крайните потребители от собствено производство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. вятъра
    #10

    Не може най-бедната държава в Източна Европа да дава най-висока преференциална цена за енергията от ВЕИ!!!Отново ще изненадаме Европа със СХЕМА-износ на национален доход през "зелена енергия".Мирише ми на лесни пари-значи сергей и доган.

  2. Solar
    #9

    Pyranometar !?!http://pkv-solar.blogspot.com/2009/08/blog-post_23.html

  3. наблюдател
    #8

    Пак далаверааааааааа.....

  4. Еколог
    #7

    Къпем се в океан от енергия, а разчитаме на атомни "самовари" и земно масло !!!??? Не сме ли вече в 21 век ?

  5. Ганий
    #6

    ...

  6. "Зеления" ток
    #5

    Глупости на търкалета. Това е възможно най-скъпия ток. Тези съоражения имат смисъл само в райони в Африка и Азия, които са откъснати от цивилизацията. Далаверата е във фирмите производители, които са водещи страни в Европа. Тези фирми са спонсорите на всички европейски зелени партии. От тук нататък е ясно защо и как.....

  7. kostov
    #4

    Naistina nai skapya tok. zeleni?moshenitzi.

  8. ot Kochinata
    #3

    wetro-toka - po 19st/kWh , a wie go plashtate w kushti po 13st/kwH (noshtem - 10st). Cenata (zasega) se kompensira ot toka idwasht ot atomnata centrala, kato dela na "zelenia tok" e da rechem pod 2-3%. Ne znam na kakwi ceni se iznasia, no e dalech pod wyprosnite 80st, dori 19st. Sega operatorite i te iskat da se dokopat do tazi dalawera, a tia shte se doplati i ot specialni "zeleni" fondowe i grantowe, ot EU i mestni. Stawa duma za kolosalni zagubi na potrebiteli (bitowi, che i industrialni) i na

  9. Анонимен
    #2

    !!!!!

  10. !!!
    #1

    Говориш пълни глупости без да разбираш елементарни неща.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.