Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евробарометър: 72% от българите смятат, че мониторингът трябва да продължи

4 коментара
Евробарометър: 72% от българите смятат, че мониторингът трябва да продължи

Седемдесет и два процента от българите смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка трябва да продължи да действа, показва тематично проучване на Евробарометър по поръчка на Европейската комисия.

Според 12 на сто Механизмът трябва постепенно да отпадне в следващите няколко години, 8 на сто искат незабавното му спиране, а други 8 процента нямат мнение.

Практически всички българи посочват като сериозни проблеми пред страната корупцията (97 на сто), организираната престъпност (96 на сто) и недостатъците в съдебната система (94 на сто).

Като цяло българите смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка оказва положително влияние върху съдебната система (според 57 процента), борбата с организираната престъпност (53 процента) и с корупцията (50 процента).

Според 28 на сто от българите положението с организираната престъпност се е подобрило откакто България е член на ЕС. Около 40 процента са на обратното мнение.

Според 25 процента функционирането на съдебната система се е подобрило от 2007 г. насам. 37 на сто обаче смятат, че положението се е влошило. За 32 процента няма промяна.

Седемнадесет на сто вярват, че за същия период корупцията е намаляла. Близо половината обаче (47 на сто) оценяват ситуацията като влошена в сравнение с 2007 година. За 29 на сто промяна няма.

Положителните оценки по последните три въпроса на българите спадат в сравнение със същото изследване през 2012-та година. Тогава 38% са виждали подобрение в борбата с организираната престъпност, 33% - в съдебната система, а 27% са смятали, че корупцията намалява.

Според 41 на сто от анкетираните в България ситуацията със съдебната система ще се подобрява през следващите пет години. На обратното мнение са 32 процента.

Оптимисти по отношение на борбата с организираната престъпност в бъдеще са 37 на сто. Песимистите са около една четвърт.

По отношение на корупцията съотношението между оптимистите и песимистите е 36 към 22 процента.

Прави впечатление, че настроенията в Румъния са чувствително по-оптимистични. Ако през 2012 година 20% са отчитали подобрение в съдебната система, днес мислещите така са вече 43%. За 5 години виждащите напредък в борбата с корупцията са се увеличили от 12 на 29 на сто.

Днес 93% от румънците смятат, че корупцията е сериозен проблем, 90% - съдебната система.

69% смятат, че мониторинговите доклади на ЕК трябва да останат, докато страната достигне нивото на другите европейски държави, а 16% искат прекратяване на механизма за сътрудничество и проверка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Борбата с корупцията и престъпността няма да направят никое общество по-щастливо. Държави с ниски нива на корупция няма. Чухме за корупционните скандали в Бразилия, САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Румъния, Молдова, Испания, Турция..., където става дума за огромни суми. Справедливостта не идва от съдебната система, тя е само наказателен орган, "изважда" я в медиите след престъплението. Въпросът е защо не се спазват законите и има високи нива на престъпност?!

  2. Асенов
    #3

    Хората искат мониторинг, защото не вярвят на управляващите. Управляващите , много ясно не искат мониторинг и той много ги дразни. И ще е така , докато продължават да бъдат управляващи , а не служители на хората.

  3. Лизи Гугуткова
    #2

    72% от българските граждани искат ПРАВОСЪДИЕ И СПРАВЕДЛИВОСТ! и в Румъния много години нямаха шанс , но успяха и се борят да ги задържат!

  4. Не съм за спирането на мОниторинга, но го считам за ДОКАЗАНО безполезен!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.