Влиятелен германски депутат предупреди България и Румъния, че приемането им в Европейския съюз през 2007 г. не е гарантирано и определи като "опасност" евентуалните уверения, които ръководствата на двете държави дават на населението.
Заместник - председателят на фракцията на Социалдемократическата партия на Германия Гернот Ерлер разпространи специално съобщение за печата по повод преговорния процес на България и Румъния за членство в Евросъюза, предаде радио Дойче веле.
Ерлер посочва, че с приемането на първите 10 страни -кандидатки през май процесът на разширяването на ЕС няма да приключи. През декември 2002 г. на Европейския съвет в Копенхаген беше решено на България и Румъния да се посочи ориентировъчна дата за членство 2007 г., ако дотогава двете страни са изпълнили задължителните критерии. Последните доклади за напредъка на преговорите документират прогреса от последната година, но разкриват и значителни дефицити, се казва в съобщението.
И на двете страни се признава, че изпълняват политическите изисквания и че могат да бъдат смятани за действащи пазарни икономики. И в двете страни обаче все още са налице големи икономически слабости, в резултат от които те в момента не са в състояние да издържат на конкурентния натиск на ЕС, посочва Ерлер. По-нататък той казва, че двете страни "биха могли да се приведат в такова състояние до 2007-ма единствено в случай, че процесът на реформи продължи успешно и наличните значителни слабости бъдат преодолени. За тази цел обаче трябва още доста да се работи".
Днес брутният вътрешен продукт и в двете страни е едва 25 процента от средния в ЕС, се казва в съобщението.
По-нататък германският депутат предупреждава: "В този смисъл единствено като опасност могат да се определят евентуалните уверения на ръководствата на двете страни към населението, че приемането в ЕС през 2007 ще стане автоматично. Те събуждат фалшиви надежди, които не се от полза за по-нататъшните необходими, но често пъти и болезнени модернизационни стъпки. Тоест, би било уместно на румънците и на българите трезво да се каже, че за да има успех, е необходима още доста работа".
"И в двете страни определени политици и представители на медиите непрекъснато твърдят, че тяхната страна е доста по-напред от съседката, че пакетното решение, към което се стреми ЕС, е неподходящо и че няма нужда да се изчаква изоставащата съседка. Тази дискусия е всичко друго, но не и полезна. Първо, фактическото твърдение е невярно. Второ, тя противоречи на принципа на регионалното сътрудничество. И, трето, тя не е в състояние да стимулира силите на модернизацията", посочва Гернот Ерлер.
По думите му, "ако се вгледаме в обективните цифри, различията между България и Румъния са по-скоро незначителни. В определени области Румъния е по-напред, в други България води с едни гърди".
"Много от дефицитите са в полето на наднационалните проблеми, като например недостигът на капитали, слабите чуждестранни инвестиции, организираната престъпност или социалните въпроси при етнически малцинства като ромите. Тъкмо тези структурни слабости, засягащи целите Балкани, могат ефективно да се преодолеят единствено чрез съвместни действия. С други думи, разграничаването и конкурентното мислене са погрешно решение.
Необходимо е тъкмо обратното - откритост и сътрудничество", призовава германският социалдемократ.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.