Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродепутати се карат за АЕЦ "";Козлодуй"",N

0 коментара

Европейският Съвет не е готов да промени позициите за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г., след като вече разполага с редварителен ангажимент на българското правителство за това. Това заяви по време на Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз неговият съпредседател Хосе Мария Хил-Роблес. Той припомни, че на базата на този ангажимент от Меморандума през 1999 г. България е започнала преговори с ЕС.

Хил - Роблес уточни, че изказва лично мнение. Впечатлението му обаче се базирало на разговорите с еврокомисари и посланици на страните - членки на Европейския съюз.

Той посочи дизайнът на реакторите като проблем за тяхната безопасност. Като депутати, ние не трябва да създаваме илюзии - лесно би било да приемем резолюция, но Европейският парламент не може да наложи на Съвета различна позиция, добави евродепутатът.

Въпреки това в заключителната си декларация Съвместният парламентарен комитет записа очакването си да бъде организирана исканата от България партньорска проверка за безопасността на 3 и 4 блок от специалната работна група по ядрени въпроси към Европейския съвет.

В декларацията се признават резултатите от проверката в АЕЦ "Козлодуй" на Международната агенция по атомна енергия /МААЕ/ през юни 2002 г. Тези резултати са благоприятни за България. Декларацията е и първият официален документ, в който се споменава позицията на българския парламент по този въпрос, за което настоя депутатът от ОДС Асен Агов.

Според Хил.Роблес България трябва да избира между затварянето на двата блока през 2006 и продължаването на преговорния процес. Ако страната иска да приключи преговорите по глава "Енергетика" до края на годината, трябва да се съгласи да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ през 2006 г., каза Хил Роблес.

Според него извършването на партньорска проверка може да не стане дори до края на 2006 г., а не е в интерес на България да се блокират преговорите.

"Затова и датският посланик направи изказване в този дух вчера, защото Европейският съюз иска на всяка цена да се спазят ангажиментите, вписани в Меморандума от 1999 и да не се променят условията", заяви Хил Роблес.

Кристиан Фабер Род - посланикът на Дания, отговори на изразените от главния преговарящ Меглена Кунева очаквания за партньорска проверка, със следния цитат от годишния доклад на Еврокомисията за България: "Съвсем скоро България пое ангажимент за извеждането на трети и четвърти реактор на АЕЦ "Козлодуй през 2006. Ние приветстваме това решение като голяма крачка в процеса на присъединяването на България към ЕС".

Тезата, че с Меморандума от 1999 България е поела ангажимент за затварянето на блокове 3 и 4 през 2006, каза и министърът на енергетиката Милко Ковачев. Според депутатите от СДС и БСП обаче такъв ангажимент не е бил поеман.

По-късно, на журналистически въпрос какви са шансовете България все пак да получи партньорска проверка, Хил -Роблес обясни: "Проблемът е, че ако бъдат направени някакви промени за България, всяка друга страна - кандидат може да каже: "Ние също имаме дати за затваряне на блоковете, защо да не отворим наново въпроса? Това също е важен фактор, който Съветът трябва да вземе предвид".

На заседанието си през юни, Европейският парламент, като взе предвид резултатите от проверката на МААЕ, призова ЕК и България да постигнат окончателно споразумение - т.е. окончателно споразумение няма, заяви депутатът от левицата Атанас Папаризов и призова при изработването на позиция да се спазват три принципа - на равнопоставеност на страните-кандидатки, на ядрената безопасност, както и да се отчете икономическото значение на АЕЦ за България.

"Ако приемем това състояние като даденост, от която не можем да мръднем, би означавало да си съсредоточим усилията върху обедите и вечерите", коментира изказването на евродепутата Хил-Роблес зам.-председателят на НС Асен Агов и попита: "Какъв е интересът на ЕС - да има една по-богата България с приходи от енергетиката, или да има бедна България, която данъкоплатците - Вашите избиратели, да издържат. Колкото по-малко плащат те, толкова по-добре, за да не се компрометира процесът на разширяването".

Агов настоя също така да бъде даден отговор на въпроса защо се обвързват преговорите с датата за затваряне на реакторите. "Защо Европейският съвет ще има една позиция за Словакия и Литва, която е с далеч по-малко безопасни реактори и те могат да продължат преговорите, а България да ги блокира заради реакторите?", попита той. Агов настоя да разбере и кой ще носи отговорността, ако заради АЕЦ се блокира процесът на преговори за присъединяване на България към ЕС.

Той припомни също така, че досега никъде, нито в доклада на ЕК, нито във вчерашните думи на датския посланик, не бе отчетено, че има позиция на българския парламент по този въпрос - а именно, че реакторите не трябва да се затварят преди получаването на пълноправно членство в Евросъюза. Агов настоя поне парламентаристите да отчетат в своя резолюция позицията на българския парламент.

Зам.-шефът на ПГ на НДСВ Веселин Близнаков пък припомни, че проблемът с дизайна и проектантската безопасност на реакторите е решен по уникален начин - чрез монтирането на струйновихров кондензатор, и това е признато от експертизата на МААЕ.

Евродепутатка: Проблемът с АЕЦ е технически

Евродепутатката Катрин Ги-Кен, неочаквано защити българската позиция, въпреки че доскоро бе сред най-върлите привърженици за ранното затваряне на реакторите. Тя обвърза въпроса с политическата етика.

"Никога досега не е бил поставян друг критерий за затварянето на реакторите освен тяхната безопасност, а последната проверка на МААЕ показва високо ниво на безопасност", каза Катрин Ги-Ке. н Тя отбеляза, че днес Европейският съюз чрез държави като Франция и Германия поставя под въпрос съществуването на Пакта за стабилност, който беше създаден като неоспорима догма. Ако ние в Европа не можем да спазваме своите ангажименти, защо трябва да налагаме на други народи да спазват дадената дума, риторично попита Катрин Ги-Кен.

След като видяхме напредъка, постигнат в атомната централа в Козлодуй и преди всичко, след като прочетохме доклада на МААЕ, че реакторите могат да функционират безопасно още няколко години, ние заехме много ясни позиции: че няма спешност, че трябва да се преговаря отново с Европейския съюз, заяви тя.

Ще използваме техническата проверка за по-големи компенсации

"Тук се намесва един омагьосан кръг на това кое е яйцето и кое кокошката: Кое е първичното - политическият ангажимент от 1992 за затварянето на реакторите през 1998 или този от 1999 за затварянето им през 2006, или стандартите за ядрена безопасност", каза пред депутатите енергийният министър Милко Ковачев и добави, че на базата на този омагьосан кръг е била лансирана формулата, че двата блока не могат да бъдат модернизирани при разумни разходи.

"Днес обаче имаме факти, показващи, че тези блокове подлежат на модернизация и то при разумни разходи", посочи той. Министърът потвърди българското искане за т.нар. партньорска проверка, която да бъде изпълнена от Групата по атомни въпроси към ЕС. Разбира се, ако в крайна сметка се окаже, че критериите по този въпрос не са високите стандарти за ядрена безопасност, ако тази проверка няма да има значение в преговорния процес, то нашият разговор тук е безсмислен, заяви министърът. Той допълни, че България е готова да приеме датата, фиксирана от 15-страни - членки, но ги призовава да направят обективен преглед на ядрената безопасност в България и това неминуемо да се отрази на политическото мнение.

Милко Ковачев обясни също така, че е невъзможно да се обясни на българските избиратели защо инсталация с характеристики като тези на блоковете в Словакия трябва да бъде затворена далеч по-рано и защо това ще се случи преди България да бъде равноправен член на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.