Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродепутати срещу обвързващ срок за приемане на България в "Шенген"

25 коментара

Трима евродепутати от групата на Алианса на либералите и демократите за Европа - Йенс Роде (Дания), Александер Алваро (Германия) и Ян Мюлдер (Холандия) са предложили да се премахне обвързването с конкретни срокове на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Това се посочва в работни документи за предстоящото заседание на комисията в Европейския парламент, заета с въпроса, съобщи БТА.

На 2 май комисията в ЕП по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи предстои да гласува доклада на евродепутата Карлуш Коелю за готовността на България и Румъния за приемане в Шенген.

Роде, Алваро и Мюлдер предлагат от проекта на документа да отпадне посочването на конкретна дата, от която разпоредбите на достиженията на правото от Шенген да се прилагат за България и за Румъния. Те предлагат също да не се поема ангажимент с точна дата за отварянето на въздушните граници на двете страни, както бе предвидено по-рано като възможност за поетапно присъединяване на двете страни към "Шенген".

Досега България се ползва с подкрепата на Европейския парламент, като Коелю дори обяви, че страната ни е по-подготвена от други страни членки. България и Румъния изпълниха техническите критерии, но Германия, Франция и други страни членки настояват за напредък в борбата срещу организираната престъпност и корупцията.

Българските власти от своя страна не приемат допълнителни условия извън техническите критерии, като обвиняват тези страни в двойни стандарти. Решението за присъединяване се взима с пълен консенсус от всички страни членки.

Най-рано политическото решение за присъединяването на двете страни може да бъде взето на Европейския съвет през юни. Все още не се знае обаче дали ще бъде вкарана подобна точка. Практиката е предложенията да се правят, след като вече има осигурено съгласие.

Унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна е ротационен председател на ЕС, заяви наскоро, че няма никаква политическа подкрепа в ЕС за членството. Българските власти все още очакват какви действия ще предприеме унгарското председателство, което обяви членството на двете страни за основен приоритет.

Тримата депутати предлагат още ЕП да изрази "дълбоко безпокойство относно корупцията" в двете държави и да подчертае, че "Европейският съюз трябва да поставя изисквания за борба с корупцията въз основата на измерими критерии и стандарти".

След гласуването на доклада на Коелю заедно с тези предложения към него парламентарната комисия ще предаде разглеждането на въпроса на пленарната сесия на ЕП в Страсбург в началото на юни. Парламентът следва да приеме резолюция, а след това темата да залегне в дневния ред на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, който разполага с последната дума по темата и който също ще заседава през юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Няма Шенген
    #25
  2. 42
    #24
  3. инж. Л.Маджаров
    #23
  4. Луцифер
    #22
  5. бандюга
    #21
  6. маймун
    #20
  7. kalchomaniq
    #19
  8. хехехе
    #18
  9. Бочо
    #17
  10. Лумпена
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.