Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродепутатите недоволни от ограничения автоматичен обмен на данни за данъчни сделки

0 коментара
Евродепутатите недоволни от ограничения автоматичен обмен на данни за данъчни сделки

Договореното между страните-членки на Европейския съюз споразумение за автоматичен обмен на информация относно данъчните им сделки с мултинационални компании е една "изпусната възможност" за постигане на голям напредък в борбата срещу нечестната данъчна конкуренция. Това смятат евродепутатите, които са против прекаленото ограничаване на обхвата на директива за "автоматичен обмен" и на ролята на Еврокомисията в нея.

Постигнато от Съвета по икономически и финансови въпроси (Екофин) на 6 октомври споразумение разводни предложението на ЕК за повече прозрачност и обмен на информация, преди Комисията за икономически и парични въпроси на ЕП да гласува своята позиция на 13 октомври, посочват евродепутатите в своя позиция.

Данъчните сделки в база данни

"Ако това е окончателният текст, страните-членки ще изпуснат една прекрасна възможност да въведат повече прозрачност в данъчното облагане. Националните бюджети ще продължат да бъдат ощетявани. Трябва ни европейска процедура, която да е системна и задължителна" коментира докладчикът на ЕП Маркус Фербер (ЕНП, Германия). "Засега данъчните власти не искат да осъзнаят, че данъчни сделки в други страни-членки подкопават тяхната собствена данъчна основа. Данъчните власти трябва да бъдат задължени да обменят информация помежду си относно данъчните сделки и да предоставят тази информация в централна база данни на Европейската комисия", допълни той.

Затова евродепутатите настояват директивата да се прилага за всички данъчни сделки, а не само за "предварителните трансгранични данъчни становища и предварителните споразумения за ценообразуване", тъй като националните данъчни становища също могат да имат трансгранични последици.

"Фиат" и "Старбъкс" са доказателство за нуждата от прозрачност

Относно решенията на ЕК от 21 октомври за държавните помощи от страна на Люксембург за "Фиат" и от Холандия за "Старбъкс" Фербер коментира, че "данъчните споразумения имат и конкурентно измерение и затова Комисията трябва да има право на достъп и ползване на данните, за да може да разследва избягването на данъци и дъмпинг, както и да преценява дали данъчните споразумения отговарят на правилата за държавни помощи". "Защо страните членки не дават на Комисията достъп до тези данни? Крият ли нещо? Решенията на ЕК относно държавните помощи за "Старбъкс" и "Фиат файнънс" показват, че тя трябва да има възможност да играе своята роля", допълни той.

Предстои проектът на директива да бъде одобрен на някое от следващите заседания на Съвета и новите правила да влязат в сила от 1 януари 2017 г. Всички съществуващи задължения за обмяна на информация между страни членки ще останат в сила дотогава, допълниха .

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.