Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродепутатите разделени по въпроса трябва ли ЕС да регулира добива на шистов газ

3 коментара
Евродепутатите разделени по въпроса трябва ли ЕС да регулира добива на шистов газ

Членовете на комисията по околна среда в Европейския парламент (ЕП) подкрепиха нови "силни регулаторни режими" за добив шистовия газ и петрол, малко след като колегите им от енергийната комисия се обявиха за правото на всяка страна да решава самостоятелно. Двете резолюции, гласувани от комисиите през последните два дни, предстои да бъдат гласувани от ЕП през октомври и ако бъдат приети, няма да имат обвързващ характер, предаде EurActiv.

Те обаче показват, че ЕП е склонен към регулация на тази индустрия, след като Франция съобщи през уикенда, че няма да позволи на своя територия прилагането на оспорвания метод на фракинг.

Резолюцията на екокомисията в ЕП подкрепя забраната за добив на шистов газ в чувствителни геологически зони и предвижда финансирането на проучвания за фракинг да се пренасочи към инвестиции в сигурност. Документът призовава за оценка за въздействието върху околната среда, прозрачност на индустрията и пълно разкриване на договорите.

Акцентирано е върху принципа "замърсителят плаща" и отговорността на компаниите да предприемат предварителни мерки срещу рисковете от добив на шистов газ, както и отговорността за инциденти.

Настоява се за преглед и запушване на дупки в европейските регулации след съмненията в ЕК, че фракингът е съвместим с европейското законодателство за качеството на водата. Резолюцията забранява повторно използване на замърсената вода, която излиза на повърхността след процеса на фракинг.

Има колебания и за това дали някои субстанции, използване при фракинга, са съвместими с правилата на ЕК за химикалите.

На 18 септември комисията по енергетика и промишленост прие друга резолюция, която подкрепя правото на всяка страна членка да решава самостоятелно дали да добива шистов газ.

Компаниите виждат в шистовия газ сериозна инвестиционна възможност, както и решение на проблема с енергийната зависимост и парникови емисии.

Полският евродепутат Конрад Шимански от партията на европейските консерватори и реформатори, който внесе резолюцията, изтъкна огромния потенциал на шистовия газ да достави икономически ползи и да редуцира зависимостта от руски енергийни източници.

Комисията призова ЕС да наложи "солидни регулаторни режими", но само на национално ниво, както и въведените "регламенти да бъдат пропорционални на риска".

Шимански заяви, че не желае ЕС да наложи "неработещи" предложения като тези на комисията по околна среда и да бъде убито онова, което може да се превърне в основна индустрия за Полша.

Политическата група на Зелените осъди доклада, тъй като защитавал индустриални интереси за сметка на екологични.

Екоорганизации също се активизираха в дебата. Групата за натиск "Приятели на Земята" публикува доклад против шистовия газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Е добре че лобитата на добивните корпорации бранят нашия национален интерес :))))) Ако разбира се нашия национален интерес е земята и водата ни да бъдат отровени а ние да станем много по бедни. И още нещо - добива на шистов газ не е нова технология - тя е в сегашния си вид от 80те години на миналия век. До 2005 прилагането й в САЩ беше изключително трудно заради драстичните поражения които нанася върху природата.През 2005 Дик Чейни успя да прокара поправка според която този добив се изключва от законите за чиста вода Safe Drinking Water Act (SDWA) и закона за чистия въздух Clean Air Act.

  2. Анонимен
    #2

    Лобитата в ЕП си гледат работата, т. е. - интересите на собствените донори. Лобито на "зелените" у нас брани не национални интереси! Е,кой има интерес от забраната на новите технологии в добивната инддустрия? Газпром. А кои държави в Източна Европа наложиха мораториум върху тези нови технологии? Най-преданите на идеите на комунизма държави - България и Румъния.

  3. Анонимен
    #1

    Тези увъртания са плод на усилията на руската пета колона в ЕП. Щистовият газ е едино от направленията за измъкване от руски енергиен диктат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.