Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродокладът падна жертва на предизборните страсти в парламента

В ГЕРБ се поздравяват, БСП ги обвинява за десетте години мониторинг, никой не споменава за реформа в прокуратурата

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Както се очакваше, парламентарните сили се ограничиха до пропагандно-предизборен прочит на последния критичен доклад на Европейската комисия, макар че той обхваща 10- годишния период от членството на страната в ЕС, в което са управлявали различни правителства. ЕС прави заключението, че страната все още не се справя с корупцията и поставя 17 условия, чието изпълнение би довело до така желаното от България снемане на мониторинга. Всички партии оцениха доклада като обективен, но по различни причини.

Акцентирайки върху позитивните констатации, председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов дори отправи поздравления към "всички министри, които участваха активно, на всички народни представители и институции, които работиха активно, за да има действително тази ефективност в борбата срещу организираната престъпност и законодателните промени".

БСП отчете неуспех в усилията да премахване на мониторинга и го приписа изцяло на ГЕРБ. Според Кристиян Вигенин ключовите теми в доклада са две – ниското равнище на независимост на медиите и непредсказуема правна среда. Не се разбра какво ще предложи БСП по този повод, освен промяна на изпълнителната власт. Не бе проронена и дума по отношение на най-невралгичния за статуквото въпрос – безотчетността на прокуратурата и съмненията за нейна намеса в изпълнителната власт.

Показателна в това отношение бе и реакцията на зам.-председателя на ДПС Четин Казак, който заяви пред репортери, че "ЕК отчита все пак някакъв значителен напредък в изпълнение на препоръките от предходните доклади" и призова мониторингът да отпадне. На въпрос на Mediapool как приема критиките към цялостната липса на отчетност на прокуратурата и съмненията за намесата ѝ в изпълнителната власт, Четин Казак не отговори. Той изненадващо заяви, че не се е запознал с пълния текст на доклада на ЕК, който преди това "компетентно" коментира.

Цветанов отправи поздравления

Цветан Цветанов поздрави парламентарното мнозинство на ГЕРБ, РБ и ПФ, както останалите партии, които участваха в приемането на стратегията за съдебната реформа от януари 2015 г., избора на главен съдебен инспектор и конституционните промени, свързани със съдебната власт.

"Те действително дадоха възможност страната ни да има добри, позитивни индикации затова, че се движим в правилния път", посочи той.

В действителност парламентът прие стратегията на бившия правосъден министър Христо Иванов за съдебна реформа, но осакати внесените от него конституционни промени, които да я обезпечат, поради което той подаде оставка в края на 2015 г.

Цветанов каза, че неизпълнените ангажименти от този парламент - "антикорупционното законодателство и по-сериозна ефективна борба срещу корупцията", ще бъдат приоритет на ГЕРБ в следващото Народно събрание.

На въпрос на Mediapool ще предложат ли законодателни инициативи по отношение на прокуратурата и независимостта на съда, Цветанов каза, че ще се съсредоточат в антикорупционна дейност.

Запитан за отбелязаните от ЕК съмнения за намеса на прокуратурата в изпълнителната власт, Цветанов отговори, че до настоящия момент няма такава намеса в законодателната дейност.

БСП се обяви изненадващо за продължаване на проверката по "Яневагейт"

"В доклада ясно са отбелязани два конкретни казуса като лоши и вредни практики. Първият е "тефтерчето Златанов", за който ЕК преценява, че не са достатъчно мерките. Вторият е казусът "двете каки" (записите "Яневагейт", разкриващи задкулисни машинации по върховете на изпълнителната и съдебната власт с дейно участие на Пеевски - бел.ред). И двата казуса са пряко свързани с една политическа сила, затова ние апелираме да се продължи работата по тях", заяви Крум Зарков от Изпълнителното бюро на БСП.

Записите "Яневагейт" обаче са еднакво компрометиращи и за премиера в оставка Бойко Борисов, и за главния прокурор Сотир Цацаров и приближените му висши магистрати. Истинско разследване на казуса така и нямаше, тъй като Цацаров, чието име е замесено в записите, отказа да се оттегли временно до приключване на проверката, за чиято обективност настояваше ЕК.

Вигенин: Брюксел ни казва, че напредъкът е минимален

Депутатът от БСП Кристиян Вигенин припомни, че при формирането си кабинетът "Борисов 2" си е поставил задача Механизмът за сътрудничество и проверка да отпадне към януари 2018 г., когато стартира българското председателство на Съвета на ЕС. Липсата на реална перспектива към днешна дата за отпадане на монитронга, е поредният неуспех и на това правителство на ГЕРБ, каза Вигенин.

"Към днешна дата изглежда така, че България ще председателства Съвета под такъв механизъм на наблюдение”, заяви Вигенин. Той допълни, че БСП оценява този доклад като реалистичен, обоснован и обективен. Той отбеляза, че се оценява период от 7 години, в почти 7 от които е управлявал ГЕРБ.

"И в този доклад, на специфичния брюкселски език, Комисията ни казва, че постиженията на България в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи е на ниско равнище и напредъкът е минимален", допълни Вигенин.

За България остава ключово влизането в Шенген, докладът няма отношение към това, каза съпартиецът му Крум Зарков.

По думите му в доклада се обръща и внимание на начина, по който функционира Висшият съдебен съвет (ВСС).

"Комисията не е споменала есемеса на Бойко Борисов към председателя на ВКС, но ясно е, че това се има предвид. Обръща се внимание на това как трябва да се държи изпълнителната власт. Това е част от промяната, която предлагаме", каза Крум Зарков.

Той отбеляза и подкрепата на ЕК за неприетия от парламента антикорупционен закон на Меглена Кунева, но според него ЕК изразява и резерви дали е най-добрият закон.

Управляващото крило в РБ се вижда като гарант за досегашни и бъдещи успехи

Управляващото крило на РБ изрази удовлетворение от позитивните оценки в евродоклада. Нашите усилия са дали резултат, това е забелязано в Брюксел, коментира на брифинг Найден Зеленогорски. Той акцентира, че тъй като не са били приети техните предложения за борба с корупцията, като например закона на Меглена Кунева, в доклада има негативни елементи.

Димитър Делчев допълни, че ЕК отчита по-прозрачната работа на ВСС в последната година, което се дължало на РБ.

ОТ РБ допълниха, че ще бъдат гарант да не се допусне лявоцентристко правителство, което да преобърне реформите.

Важна подробност е, че именно отстъплението на ГЕРБ от съдебната реформа стана причина ДСБ и Гражданският съвет на РБ да оттеглят подкрепата си от управлението, което доведе до разцепление на Блока, тъй като останалите партии останаха до последно лоялни на властта. Всъщност, единствените, които се бориха докрай за предложената от Христо Иванов съдебна реформа, бяха ДСБ и гражданската квота, които именно в деня на публикуването на доклада на ЕК обявиха нова политическа формация.

Захариева: Критиките са към корупцията; плюсовете на правителството са отчетени

Докладът на ЕК е обективен, най-сериозните критики са насочени към корупцията по ниските и високите етажи на властта, коментира министърът на правосъдието в оставка Екатерина Захариева.

"Благодаря на ЕК, че са отчели плюсовете на правителството и усилията за изпълнението на стратегията за съдебната реформа и препоръките, които ЕК многократно е отправяла", допълни тя.

"Реформата е показала наистина много добри темпове през последните две години. Има констатации, че реформата е имала различни темпове на развитие. В доклада се споменават като позитивни 2012 г.,2015 г. и 2016 г. Самият зам.-председател на ЕК отбеляза, че през последните 10 години България е постигнала значителен напредък по изпълнение на реформите", заяви Захариева.

По думите ѝ по всеки един от шестте показателя, наблюдавани от ЕК, са отбелязани точни и конкретни стъпки, които българските институции отговорни за съдебната реформа следва да изпълнят: "Ако се предприемат, наблюдението ще приключи. Подкрепя се и това, че България поиска през миналата година и беше извършен независимия анализ на прокуратурата в България."

"Подчертава се, че със законодателството е въведена отчетност, прозрачност и редица значителни важни стъпки, свързани с управлението на съдебната система, но очакват от Висшия съдебен съвет приложение на практика", допълни тя.

Кунева предложи антикорупционният закон да е първият приет от новото НС

Предлагам първият закон, който новото НС ще приеме, да е за противодействие на корупцията по високите етажи, призова вицепремиерът в оставка Меглена Кунева. Тя сподели силно разочарование от това, че предложеният от нея закон не мина в този парламент. По думите ѝ това не е закон, който ще изкорени с един замах корупцията навсякъде, но е "много важен политически знак – за това, че хората са чути."

Бъчварова: Постиженията на ГДБОП са отчетени

Сегашната ГДБОП е една нова институция, която вече работи изключително ефективно и това е видимо дори и навън, коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова. Според нея в доклада обективно и ясно са отчетени постиженията във възвърнатия ритъм на ГДБОП и ефективното сътрудничество с държавите от ЕС. Бъчварова заяви, че има добра оценка към МВР за предотвратяване на вътрешната корупция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Да си представим, че всички ние, които четем вестник Медиапул, сме в съдебната система. Какво би могло да ни накара да я променим, след като и така си оцеляваме?!

  2. С.Славов
    #2
  3. Наглостта на ГЕРБ, управляващото крило на РБ и ПФ е безкрайна. ЕС прави заключението, че страната все още не се справя с корупцията и поставя 17 условия, а те се тупат по рамената ... За жалост поне една част от тези безпринципни некадърници заедно с колегите им от ДПС и БСП ще бъдат въпреки това преизбрани от мъдрият матрял.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.