Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евроексперти да влязат трайно в българските институции

55 коментара
Евроексперти да влязат трайно в българските институции
Българското правителство е поискало от Брюксел трайно присъствие на повече евроексперти в ключовите институции у нас и в същото време да отпадне съществуващият мониторингов механизъм върху правосъдието и вътрешните работи.

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин каза пред репортери в четвъртък, че евроекспертите, които работят постоянно в България, се разминават в съветите си с колегите им, които оценяват напредъка на страната на всеки шест месеца и на базата на чиито заключения Еврокомисията публикува доклади.

"Има експерти, които работят у нас и чиито съвети спазваме, а в същото време техни колеги идват от други държави и подлагат на съмнение свършеното", каза вицепремиерът.

Безпрецедентният мониторингов механизъм върху правосъдието и вътрешните работи бе въведен с присъединяването на страната ни към ЕС от януари 2007 г., защото ЕС отчете, че България, както и Румъния, не са достатъчно добре подготвени в тази област. Оттогава досега годишните доклади на ЕК продължават да отчитат липса на достатъчен напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.

В началото българското правителство разчиташе на благоразположението на бившия еврокомисар Франко Фратини, известен с близките си отношения с бившия вътрешен министър Румен Петков, но дори и тогава оценките за напредъка бяха негативни.

В момента правителството е наело и брюкселски лобистки агенции, които да работят за позитивния имидж на България, като една от тях, според медийни публикации, е успяла да издейства от ЕК по-смекчен тон на междинния доклад, публикуван през февруари т.г.

България иска от Брюксел повече да помага, отколкото да дава оценки, каза министър Калфин.

По думите му "ЕК трябва да отдаде повече внимание на постоянно пребиваващите в България евроексперти, участващи в преструктурирането на институциите и в законодателните промени".

Той съобщи, че на срещата си с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу миналата седмица премиерът Станишев е предложил промяна на механизма за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешния ред.

"Ще ви припомня, че една от претенциите, която имахме към този механизъм, е той да е действително и механизъм за сътрудничество, което означава ние да можем да общуваме с експертите на ЕК постоянно, а не да идват веднъж на шест месеца за три дни и да си пишат докладите на тази основа. Мисля, че работата на европейските експерти в България би трябвало да ѝ се обърне повече внимание от гледна точка на информираност на европейските институции за това, което се случва в Българя", допълни Калфин.

В момента има германски експерти, които работят с вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева, чужди експерти влязоха в пътната агенция и агенция "САПАРД" – структурите, които бяха компрометирани пред ЕК заради конфликт на интереси и корупция, което доведе до орязване на еврофинансиране.

Запитан дали Брюксел няма опасения, че ще споделя отговорността за погрешни управленски решения на България, Калфин отговори, че никой европейски съветник не носи отговорност от името на българска институция.

"Не мисля, че който и да било експерт носи отговорност от името на българска институция. Все пак ние не сме губерния, която се управлява от чужди експерти. Не се надлъгваме с ЕС, целта ни е това, което се случва в България, да е достатъчно прозрачно и да говорим на един и същ език", каза той.

На въпрос как Брюксел гледа на българското искане, Калфин отговори, че всичко, насочено към по-голяма отвореност, се приема добре от ЕК. "Старият механизъм за сътрудничество трябва да приключи, тъй като започва трета година на действието му", изтъкна той.

Според него старият механизъм е ефективен и полезен, но трябва да показва развитието, защото "България в областта на правосъдието и вътрешния ред съвсем не е това, което беше преди две -три години.

Ако сегашният мониторингов механизъм не отпадне, подобен трябва бъде въведен и в останалите страни членки, за да има обективен критерии, смята още Ивайло Калфин.

Според източници на Mediapool в Брюксел искането на София е предизвикало недоумение и мнението е, че българските власти не могат да очакват, че някой в ЕК ще се съгласи да поеме техни отговорности.

Това не е първият случай, в който правителството на Станишев се опитва да "приобщи" ЕК в решаването на оперативни управленски задачи и да се застрахова от последващи критики за недобре свършена работа.

През май 2007 г., когато гръмна мегаскандал за корупция по високите етажи на изпълнителната и съдебната власт, в който бяха замесени тогавашният енергиен министър Румен Овчаров и шефът на Националното следствие Ангел Александров, София поиска от ЕК да изпрати експерт за разследването на казуса.

Искането бе посрещнато със загриженост в Брюксел, който го прие като сигнал за липсата на напредък в укрепването на правосъдието. "Изглежда странно, че от нас се иска да се намесим и да действаме едва ли не като съдии и съдебни заседатели", заяви тогава служител на ЕК пред “Файненшъл таймс”.

Отправеното писмено искане преди две години се оказа автогол за правителството, тъй като от мисията на ЕК в София отговориха, че са заинтересовани и следят случая, но българските институции са тези, които трябва да поемат своята отговорност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АБФК
    #56

    Къде са, нали партията ги имаше в изобилие?техните "експерти" освен да създават схеми по присвояване на пари, за друго ги няма.Тъпани!

  2. don Domat
    #55

    ISKAME POVE4E DRUGARKI ... INA4E 6E PLA4EMEE

  3. Гугъла
    #54

    поправителните изпити не може да си вземе.

  4. tt
    #53

    нали така управляващите главно с гласоветена маразматици, цигани, турци изселници и ..дебилиняма да се задържат на власт.

  5. Интересен
    #52

    С всеки конфликт - повече интерес! Повече конфликт - чист интерес! Конфликт осъществен - пачка за мен!

  6. sss
    #51

    Автогол след автогол...

  7. Конфликт
    #50

    Ние първо приемаме закон, който узаконява конфликтите на интерси, а после викаме ЕК за да се оправдаваме с тях... Тъжно, Ивайло, тъжно...

  8. Електронни
    #49

    http://www.bgpetition.com/za_elektronno_glasuvane_v_BG/искаме да могат всички да гласуват лесно бързо и удобно !дори в Индия е направено !

  9. кънчо
    #48

    нали имахте подготвени кадри за всичко,ТЪПАНАРИ.сега харчат луди мангизи да си бършат насраните гъзове и продължават да ГЕПАТ КАТО ЛУДИ.ВИЕ СТЕ ЗА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР.смъртната присъда не е разрешена.

  10. 07
    #47

    изборите тотално..кокала трудно се пуща..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.