Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврофондовете допринесли за 10% ръст на икономиката ни

Оперативните програми дръпнали нагоре и частните инвестиции с една трета

4 коментара
Томислав Дончев

Ако България не разполагаше с достъп до еврофондовете, днес брутният ѝ вътрешен продукт щеше да е с 10.1 на сто по-нисък, отколкото е в момента, съобщи вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев при представянето на ефекта от инвестициите чрез фондовете на ЕС за периода 2007-2013 г. във вторник.

Изчисленията са правени по макроикономически модел за оценка на въздействието на инвестициите, реализирани със средства от ЕС, и показват, че средствата от ЕС имат ключово значение за възстановяването на българската икономика от настъпилата през 2009-2010 г. финансова и икономическа криза.

Те са помогнали и за повишаване конкурентоспособността на българската икономика, която се изразява и в нарастване на експортния потенциал на предприятията. В края на 2015 г. износът на България е по-висок с 1,6% спрямо сценарий, в който страната няма възможност да инвестира средства от европейските фондове, съобщиха от правителствената пресслужба.

Един от най-важните ефекти от разходването на средствата по линия на Кохезионната политика в страната със силно положително дългосрочно въздействие върху българската икономика е кумулативното нарастване на обема на частните инвестиции с 32.8% към края на 2015 г. в сравнение с липсата на европейското финансиране.

Налице е положително нетно въздействие върху бизнес индикаторите на предприятията. На национално ниво то се свежда до 35% по-високи нива на инвестициите във фирмите, 24% увеличение в разходите за възнаграждения, 20% нарастване в произведената продукция на предприятията, 11% нарастване на приходите от дейността.

Мит е, че живеем само и единствено от еврофондовете, коментира Дончев. Вярно е, че те заемат близо 80% дял от публичните инвестиции, но наред с това, ако съпоставим европейското финансиране към публичните разходи изобщо за периода 2007-2013 г., то възлиза на 9%. България получава от европейския бюджет пет пъти повече, отколкото внася, а разликата между внесеното и реално полученото по линия на европейските фондове е минимум 6 млрд. евро, каза още вицепремиерът.

Той посочи, че малко над 20 процента от средствата от програмния период са инвестирани в транспортна инфраструктура и са построени 20.7 км метролинии, 20 метростанции, купени са 28 влакове, изградени са 175 км магистрали, новоизградени 31 км първокласни пътища, рехабилитирани 250 км жп линии и др. Близо 18 процента са инвестициите в местно и регионално развитие, 12.7 на сто са инвестирани в човешки капитал, а в развитие на бизнеса - 12,2 на сто.

До края на стария програмен период остават месец и половина. Средно на седмица плащанията са по около 50 млн. евро. Трудно е да се прогнозира как ще завърши програмният период, но можем да се надяваме на 95 процента изпълнение, коментира Томислав Дончев, като отбеляза, че към момента то е в рамките на 92-93 на сто.

Според него данните от стария програмен период трябва да се ползват, за да имаме ефективно планиране и да кроим по-добре мерките в следващите години. В същото време той припомни, че интензивното финансиране от еврофондовете ще продължи не повече от още няколко години.

За да гарантираме максимален ефект от инвестициите, е важно в каква пропорция инвестираме в тежка инфраструктура, меки мерки в социалната сфера, в образованието, допълни Дончев. По думите му, предстои различен тип финансиране – моделът на "рециклираните пари”, базиран на кредитни инструменти. Те позволяват средствата да се ползват отново и отново. Имаме опита, прилаган досега с този модел в бизнеса, предстои да работим по него и в сферите, в които досега не сме имали подобни инструменти, като например околна среда, каза заместник министър-председателят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Добре ,че са еврофондовете! Магистрали ли...метро ли...стадиони ли!? Но и преди и сега се крадат милиарди. В България не се инвестира от големи и истински бизнесмени, въпреки ниските данъци и цена труда-явно друго пречи и ние си го знам. Поредна година най-голям инвеститор са нашите емигранти..!? Филка е точна за Китай, но там хамериканците и целия свят инвестираха трилиони! В последно време -забавят растежа.

  2. Милостипросим
    #3

    Събрах процентите на Томиславчо и ми излязоха под 2/3 от средствата от програмния период. (20% в транспортна инфраструктура; 18% за местно и регионално развитие; 12.7% инвестирани в човешки капитал, а в развитие на бизнеса - 12,2%). Де я останалата 1/3?
    И кога ще се сетят томиславците,
    че без мощна държавна подкрепа
    (през реформи, които да блокират корупцията)
    в сферите здравеопазване, образование, иновации, наука,
    т.е. в социалната сфера, т.е. в работната сила и нейното
    широко семейство

  3. Филка Русофилка
    #2

    За да поддържаме „китайски“ размери на Бруто образуването на основен капитал (БООК) по 30-35%, трябва рязко да се увеличат Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ). Основният източник на БООК пак ще бъдат инвестициите на предприятията в местен капитал. Но за да нямаме „китайско“ равнище на доходите, трябва ПЧИ да са съизмерими с местните, а защо не и повече. Прекият принос на Еврофондовете в БООК не може да бъде повече от 2-3% пункта. Но те имат мултипликационен ефект, защото мобилизират повече местен и чужд капитал. Гонете с флайтокс глупаците, които искат да „национализират“ чужди инвестиции!

  4. Филка Русофилка
    #1

    Г-н Томислав Дончев, Българската икономика трябва да има не какъв да е реален растеж, а догонващ. Защото тя трябва до 15 години да догони не само средното европейско равнище, но и равнището на лидерите. Това означава, че през този период трябва да има реален средногодишен растеж над 5-6%. За да бъде това възможно, Бруто образуването на основен капитал (БООК) в българската икономика трябва да гони „китайските“ 30% към БВП, а даже и 35%. Такива растежи имахме в периода 2002-2008. БООК достигна 33% през 2008. След кризата започна спад на БООК и сега сме на смехотворните 20% с растежи 1,5-3%.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.