Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврогаранции за руския газ за хъб "Балкан" скоро няма да има

Свързаността на България и Европа е по-важна от отделни проекти, смятат в Брюксел

12 коментара
Еврогаранции за руския газ за хъб "Балкан" скоро няма да има

Исканите от руския президент Владимир Путин "железобетонни гаранции“ на ЕС за доставките на руски газ по дъното на Черно море за газовия хъб "Балкан“ скоро няма да бъдат дадени. Те ще зависят от предпроектното проучване за регионалния газоразпределителен център край Варна, подготвяно от българския газов оператор "Булгартрансгаз“ за следващата година. Това е мнението в Европейската комисия. Нейният говорител за проекта за Енергиен съюз Якуб Адамович коментира в сряда пред български журналисти в Брюксел, че свързаността на газовата мрежа на България и Европа и модернизираната инфраструктура са по-важни от отделни проекти за строежи на газопроводи.

От Брюксел са готови да финансират наполовина предпроектното проучване за газовия хъб "Балкан“, което се очаква да се обяви в началото на идната година. Преди това обаче трябва да се изготви анализ за възможните източници и маршрути за доставки на газ за този център, неговата ликвидност и рентабилност. За изработването на този документ е обявена поръчка, офертите за която ще се отворят на 5 октомври 2016 г. На нейна база ЕК чака от "Булгартрансгаз“ да поиска съфинансиране за предпроектното проучване за хъба.

Сондажите с ЕК сочат, че Брюксел предпочита да изчака резултатите от това проучване преди да заеме по-ангажирана позиция относно правните гаранции за руските доставки в него. "Газпром“ засега проявява само принципен интерес и иска уверения, че евентуално построяване на тръба по дъното на Черно море до хъба няма да срещне проблемите с енергийното право на ЕС, както това стана с проекта за газопровода "Южен поток“, прекратен от Путин през декември 2014 г.

Преди дни вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев заяви пред Mediapool, че се подготвя ноемврийска среща между ЕК, България и Русия за хъба, чийто домакин да е Брюксел, но Адамович не коментира подобен ангажимент.

През октомври обаче зам.-председателят на ЕК и отговарящ за Енергийния съюз еврокомисар Марош Шефчович ще участва в енергиен форум в Турция, на който се очаква да бъде обсъден възобновеният проект за газопровода "Турски поток“ от Русия по дъното на Черно море. В Брюксел предпочитат да не коментират засега отношението си към този проект и дали ЕС е склонен за купува руски газ на турско-гръцката граница, каквито са сметките на Москва и Анкара.

"Всички коментирани газови проекти в региона на Югоизточна Европа са потенциална възможност за диверсификация, но по-важното е свързаността на европейската инфраструктура и разнообразяването на източниците на доставките“, подчерта говорителят.

Адамович заяви, че ЕК подкрепя запазването на украинския маршрут за доставки на руски газ до Европа, който Москва обаче си е поставила за приоритетна цел да прекрати чрез изграждането на други газопроводи, заобикалящи Украйна, като Южен и Турски поток.

По думите на говорителя се работи за модернизацията на транзитната мрежа на Украйна, за да бъде съхранен маршрутът.

За ЕС най-важни са южните коридори за транспортиране на каспийски газ, както и вносът на втечнен газ, изтъкна представителят на Еврокомисията.

Той отново посочи колко са важни междусистемните газови връзки на България със съседните страни за намаляването на пълната енергийна зависимост на страната от Русия. От думите му може да се направи и извода, че Брюксел ще отчете и напредъка по реализацията на интерконекторите, преди да се ангажира напълно с газовия хъб "Балкан“.

Засега обаче ЕК запазва подкрепата си за газовия център и счита, че той може да се реализира и без руски газ по дъното на Челно море, а само с наличните количества, получавани по Трансбалканския газопровод през Украйна и Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Явор от Германия Костовист
    #12
  2. Знайко
    #11

    Тиквата (и тиквестите му съветници) явно не може да разбере, че тепърва (на гола поляна) да инвестираш в газопроводи и хъбове е абсолютно безперспективно. Печелившата стратегия е да залагаш на нови технологии. Така сме осъдени винаги да се влачим след света.

  3. [email protected]
    #10
  4. Umoren
    #9

    Украйна се превръща в свещенна крава за ЕС. За да я крепят, са готови на всичко - даже повече, отколкото за Гърция. Политиката пак надделява над икономиката.

  5. Sin
    #8

    Излъгани от Бойко ли ? Ако ББ е мислел само за руски газ, те го свалиха на земята с едно изречение ! Ако докара отнякъде другаде газ - може. Нито ЕК, нито ЕС, обаче ще се кахърят откъде. А на България не и е нужно нищо, свързано по какъвто и да е начин с Русия. За това бди ЕС ! И САЩ, впрочем. Та за това иде въпросът. А Тиквов може да си чертае хъбове колкото си иска. Заедно с Гоце, Доган и всичките им юнаци. Обратен път няма - така ли се казваше ?

  6. [email protected]
    #7
  7. Sin
    #6
  8. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Това написах преди месец: Ако ние за руски газ и сега минава през нас. Особено важно за българският народ е да се изградят реверсивните връзки с Гърция,Турция, Румъния и Сърбия и да стане терминалът за втечнен газ в Александруполис! Тогава в България може да има хъб ,дори и виртуален! -"Реверсивните връзки в енергетиката стават приоритет за ЕС" -"Газовата ни връзка с Гърция - най-важната за ЕС"

  9. Емил Станоев
    #4

    На кой му пука за България в ЕС ?? -- на никой . Нали спряха Южния поток !! Германия прави втора тръба на Северен и като стане и турския България ще загуби всички такси за пренос взимани до сега.А дали САЩ ще компенсират тази загуба ?! - не разбирасе и тях не ги интересува България да има някаква икономика . Само грабят от нас.

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Спадът в търсенето на руски газ в Европейския съюз ще се задържи в продължение на десетилетия, от политическите трудности и потоците на втечнен природен газ. Тази теза, е заложена в "Стратегията" публикувана в понеделник в сайта Rosnedra. В нея пише :Кризата в отношенията между Русия и Запада вече е довело до намаляване на руския износ на газ за ЕС и Украйна. Намаляване на доставките по газопровод от западните партньори на Русия ще има пряко въздействие върху суровинната и търговската политика на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.