Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Еврохолд" купува българския бизнес на ЧЕЗ за 335 млн. евро

1 коментар
"Еврохолд" купува българския бизнес на ЧЕЗ за 335 млн. евро

Българският холдинг "Еврохолд" купува активите на чешката енергийна група ЧЕЗ в България. Договорът е подписан в четвъртък, а цената на сделката е 335 млн. евро, съобщи купувачът.

"Еврохолд" ще финансира сделката с комбинация от собствен и заемен капитал и вече е подписан мандат с две глобални инвестиционни банки с богат опит в осигуряването на финансиране за подобни сделки. Те ще обезпечат необходимия заемен капитал, обясниха от от дружеството.

В края на май шефът на надзора на застрахователния холдинг Асен Христов каза пред чешки журналисти, че за финансирането са избрани три западни банки, които са в топ 10. Той декларира, че няма да се използва руско финансиране за сделката, за която вече бяха емитирани на борсата преференциални акции за увеличение на капитала на холдинга с 80 млн. евро. С плановете за предоговаряне на съществуващия в холдинга мецанин фонд ще се осигурят собствени 120-130 млн. евро, а останалите ще са заемни средства, обясни тогава Христов.
 
Сега компанията информира, че е сформиран и "консултативен съвет от експерти със солиден международен опит в бизнеса с дистрибуция на електроенергия, който ще консултира компанията в процеса на интеграция на дейността на "ЧЕЗ България" в структурата на холдинга".

От съобщението става ясно още, че висшият мениджмънт на "ЧЕЗ България" ЕАД, в това число и изпълнителният директор на дружеството, ще остане в компанията, "за да се гарантира плавен преходен период в управлението".

За да се финализира обаче сделката, е нужно одобрението на регулаторните органи, уточняват от "Еврохолд". Това са комисиите за защита на конкуренцията и за енергийно и водно регулиране.

Именно антимонополният орган препъна предишния купувач на българските активи на ЧЕЗ - компанията "Инерком" на Гинка Върбакова. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) забрани на дружеството да придобие електроразпределителната мрежа в Западна България, доставчика на ток в региона, търговец, телекомуникационно дружество и два ВЕИ проекта. Мотивът бе, че Върбакова вече има слънчеви електроцентрали и разширявайки бизнеса си, може да злоупотребява с господстващото си положение на пазара. КЗК не призна и опита на "Инерком" да прехвърли бизнеса си на нов собственик, а междувременно изтече крайният срок, в който Върбакова трябваше да плати договорената сума по сделката. Тя не стори това заради споровете по казуса пред Върховния административен съд и чешкият собственик обаче започна да търси нов купувач на активите си. Договорът с "Инерком" бе анулиран,  другият кандидат "Индия пауър" понижи първоначалната си оферта, но се появи "Еврохолд".

Одобрението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) бе вкарано покрай скандала с плановете на Гинка Върбакова да влезе в доставките на ток в страната. Парламентът прие законови поправки, според които КЕВР трябва да се произнася по придобиване на над 20 процента от енергийни предприятия. Критериите, по които КЕВР ще решава дали да пуска или спира подобни сделки, обаче така и не бяха разработени. Народните представители и регулаторът се прехвърляха отговорността за тези правила, но сега на комисията ще се наложи да предприеме нещо в тази посока.

От страна на ЧЕЗ няма съобщение за сделката, не се знае дали и в нея има срокове за плащане, както при договорката с "Инерком".

Активите на ЧЕЗ в България включват 67 на сто от електроразпределителното дружество "ЧЕЗ Разпределение България ", също толкова е делът ѝ в компанията за обществено снабдяване с електроенергия и лицензиран търговец "ЧЕЗ Електро България". Останалите 33-процентни дялове в тези дружества станаха собственост на инвестиционни посредници през 2012 г. По-голямата част от тях са собственост на пенсионни фондове.

Изцяло на ЧЕЗ са лицензираният търговец на електроенергия "ЧЕЗ Трейд България", компанията за IT услуги "ЧЕЗ ИКТ България", фотоволтаичния парк "Фри Енерджи Проджект Орешец", дружеството за производство на електричество от биомаса "Бара Груп" и "ЧЕЗ България", която координира и управлява дейността на всички дружества на групата в страната.

Консултанти на "Еврохолд" по сделката са базираната в Лондон международна адвокатска кантора Morrison & Foerster и българската - "Стоева, Чомпалов и Знеполски". Консултанти на "ЧЕЗ Груп" са адвокатските дружества Skils s.r.o. и "Пенков, Марков и партньори".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #1

    Помните ли някои медийни съобщения през месец март ?
    Тогава според информация на близкото до чешкия премиер Андрей Бабиш издание, третият кандидат за активите на ЧЕЗ в България е българската финансова група, а търговското финансиране можело да бъде предоставено от руска банка.
    Чешкият “Лидове новини” отново повдига въпроса за финансирането на сделката от страна на третия потенциален купувач. Според публикацията има спекулации, че финансовата подкрепа ще дойде от руската „ВТБ кепитъл”. До момента

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.