Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Еврохолд" предлага 220 млн. лв. за борсовите 33% от ЧЕЗ

Шефовете на доставчика и мрежовия оператор остават, сменят се само надзорните съвети

2 коментара
"Еврохолд" предлага 220 млн. лв. за борсовите 33% от ЧЕЗ

Застрахователният холдинг "Еврохолд", който в края на юли приключи сделката с ЧЕЗ за придобиването на енергийните ѝ активи в България, в сряда обяви търговите си предложения към притежателите на остатъчните 33 на сто от дружествата "ЧЕЗ Разпределение" и "ЧЕЗ Електро". В момента тези дялове се търгуват на Българската фондова борса (БФБ), но мажоритарният собственик иска да ги придобие. В същото време "Еврохолд" е запазил с изключение на един член сегашния чешки мениджмънт на двете дружества, сменени са само надзорните им съвети, като един от новите членове е Асен Христов – основният акционер на застрахователния холдинг.

Предложената цена за акция в мрежовия оператор е 276.88 лв., пише в търговото предложение за "ЧЕЗ Разпределение", изпратено до Комисията за финансов надзор (КФН) и публикувано от БФБ. Доколкото официалният купувач на активите на ЧЕЗ – регистрираното в Амстердам дружество на "Еврохолд" "Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани", иска да изкупи 636 240 броя акции, търгувани на борсата, приготвеният ресурс е 176.162 млн. лв. Определената като справедлива цена обаче все още не е одобрена от КФН. Доколкото най-високата постигната на борсата стойност е 300 лв. за дял е възможно собствениците на акции да поискат повече и да се наложи по-голяма сума за изкупуването им.

За акциите в доставчика на ток се предлага цена от 26 070 лв., пише в обявената на БФБ оферта за остатъчните 1650 акции в "ЧЕЗ Електро", които "Еврохолд" не притежава Ако цената бъде приета, това означава, че новият собственик ще плати над 43 млн. лв. за миноритарния пакет.

Срокът за приемане на търговите предложения е 28 дни след публикуването им. Той обаче може да бъде удължаван, както и да се променят отправените оферти.

От "Еврохолд" информираха фондовата борса и за това, че е запазен съставът на борда на "ЧЕЗ Разпределение", а в този на "ЧЕЗ Електро" има само една промяна. Освободени са обаче надзорите им, за да отстъпят местата си на представителите на новия собственик.

Така в "ЧЕЗ Електро" в оперативното ръководство остават Карел Крал и Димчо Станев. Сменен е само Леон Връшка с Христо Бабев. В надзора на електроснабдителното дружество влизат Кирил Бошов, който е председателят на борда на директорите на "Еврохолд" и също акционер, щефът на финансовото дружество на холдинга "Евро Финанс" Васил Стефанов, който отговаря за сливанията в групата, както и Велислав Христов и Драгош Андрей.

В "ЧЕЗ Разпределение" мениджмънтът е напълно запазен в сегашния си състав - Петър Холаковски, Душан Рибан и Виктор Станчев. В надзора обаче влизат Асен Христов, който чрез фирмата си "Старком" притежава малко над 60 на сто в "Еврохолд", Венелин Колицов, Тихомир Трендафилов и Асен Минчев.

"Еврохолд" придоби от ЧЕЗ срещу 335 млн. евро 67 на сто от тези две дружества и целия капитал на шапката на групата "ЧЕЗ България", търговеца на ток "ЧЕЗ Трейд", два слънчеви проекта - "Фри Енерджи Проджект Орешец" и "Бара Груп", както и фирмата за информационни услуги "ЧЕЗ ИКТ". Сделката бе платена с комбинация от заеми от различни финансови институции и набиране на средства от борсата чрез увеличение на капитала на "Еврохолд". Част от привлечените средства са именно за обратното изкупуване на миноритарните дялове, каквото предложение новият собственик е длъжен да направи на техните собственици.

В двете търгови предложения "Ийстърн Юропиън Електрик Къмпани" посочва, че не смята да променя дейността на дружествата в близките години. Декларира, че "не предвижда и няма намерения за преобразуване или прекратяване на дружеството, както и за прехвърляне на контрол на трети лица, за промени в размера на капитала на дружеството". Ще се запази структурата на двете дружества, като те ще бъдат подсилени и развивани спрямо пазарната конюнктура, а печалбите ще се запазят. Поставя се също така цел за намаляване на оперативните разходи и въглеродния отпечатък на дружеството, както и нови и подобрени услуги за обслужване на клиенти, намаляващи времето и разходите за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мафията си има държава! Те бяха-шофьор в ДС(ЦЦ), пожарникар(ББ), барета(Алексей Петров) Многопартийната система и частната собственост въздигнаха тях и мнозина други до милиардери и дори собственици на критична инфраструктура, като ЧЕЗ! ЧЕЗ продавала на братята роми ток по цени на едро, срещу гласуване за Бат Сали. Утре дали Бат Сали няма да е Бат Банкя?

  2. Petio Petkov
    #1

    Ако още няколко години се запази миналогодишното съотношение между съби.рани застраховки (главно ГО) и изплатени обезщетения, ще могат да купят без проблем и останалите две регионални енергоразпределения. При над един милиард общо отчетени средно по 300 лева от всеки собственик на кола към всички застрахователи, през 2020 са изплатени пет пъти по-малко. Зор голям бе лобито им да прекара през парламента ограничение до 5 000 лв на обезщетенията при смърт на вуйчо или чичо на сираци. Опищяха света,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.