Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг обяви война на трите най-големи рейтингови агенции в света – "Фитч", "Мудис" и "Стандард енд Пуърс". Към Рединг се присъедини и колегата ѝ по въпросите на вътрешно-общностния пазар Мишел Барние.
Пред германския вестник "Ди Велт" в понеделник Рединг заяви, че е недопустимо "картел от три американски компании да решават съдбата на цели държави и на техните граждани".
Последният повод за възмущението на еврокомисаря е отпреди няколко дни, когато "Мудис" понижи рязко рейтингът на Португалия по държавните книжа до боклук (junk) в момент, в който страната започна изпълнението на тежка програма за икономически реформи.
Малко преди това "Мудис" снижи рейтинга на Гърция до най-ниския в света. Двете решения доведоха до това, че инвеститорите започнаха да разпродават европейски активи, а доходността по облигациите на Португалия и Гърция рязко нарасна.
Решенията на агенциите предизвикаха острата критика на ръководителите в ЕС. В началото на юли финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле заяви, че трябва да се приключи с доминиращата роля на трите американски рейтингови агенции.
Пред "Ди Велт" еврокомисар Рединг вижда по-конкретно два възможни пътя: "Държавите от Г-20 взимат съвместно решение за разбиване на картела на трите големи американски рейтингови агенции", казва тя пред многотиражното издание.
"Правителството на САЩ, например, би могло да бъде призовано да раздроби тези агенции и от три да направи шест, продължава тя.
"Вторият път би бил създаването на независими европейски или азиатски рейтингови агенции", казва еврокомисарят. Тази идея не е чужда на европейските институции и се обсъжда още от началото на миналата година.
Рединг е категорична, че не бива да се допусне три частни американски фирми да решават съдбата на цели национални икономики, коментира и радио "Дойче Веле" по повод на изявлението ѝ. Според радиото призивът на еврокомисаря има много малък шанс за успех.
Централите на споменатите три агенции се намират в Ню Йорк и следователно са извън периметъра на влияние на ЕС. В хода на финансовата криза те попаднаха под ударите на критиката и в собствената си страна, защото бяха раздавали високи оценки на много рискови финансови продукти. Агенциите дадоха много нисък рейтинг на няколко държави от ЕС, но в същото време продължават да оценяват позитивно финансовото състояние на САЩ. Едва напоследък те се задоволиха да отправят предупреждение за гигантския бюджетен дефицит на Вашингтон.
В понеделник и еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар Мишел Барние предложи на рейтинговите агенции да бъде забранено да присъждат суверенен рейтинг на тези страни, които получават помощ от международните финансови институции като например МВФ, предаде Франс прес.
Еврокомисарят отбелязва, че когато рейтингът на такива страни в близко време предстои да бъде понижен, правителствата им трябва да бъдат информирани за готвеното решение, преди то да стане публично достояние.
По думите на Барние тези предложения той ще изложи в Полша, която в момента председателства ЕС. След което инициативата му ще се обсъжда на министерско равнище.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
-
KAKA MAРА#8
-
Стоянчо#7
-
ПОПОВ#6
-
Евлия Челеби#5
-
z#4
-
#3
-
z#2
-
БЪЛГАРИН#1