Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията предприема действия за по-конкурентоспособен финансов пазар

0 коментара
Еврокомисията предприема действия за по-конкурентоспособен финансов пазар

Европейската комисия представи предложения, свързани с възможностите на технологиите в областта на финансовите услуги (т.нар. финансови технологии).

Европа следва да се превърне в световен център за финансови технологии, а дружествата и инвеститорите от ЕС да могат да се възползват пълноценно от предимствата, които единният пазар им осигурява. Като първа стъпка ЕК предлага нови правила, които ще дадат възможност за развитие на платформите за съвместно финансиране в единния пазар на ЕС.

Представеният в четвъртък план цели да даде възможност на финансовия сектор да се ползва от бързия напредък на новите технологии, например блок-вериги, изкуствен интелект и услуги "в облак", като същевременно се повиши сигурността на пазарите и се улесни достъпът на нови участници.

 

Ползите ще бъдат разпределени равномерно между потребителите, инвеститорите, банките и новите участници на пазара. Комисията предлага да се създаде общоевропейски знак за платформите, така че платформа, лицензирана в една държава от ЕС, да може да работи навсякъде в Общността, се допълва в съобщението.

Финансовият сектор е най-големият потребител на цифрови технологии и основен фактор за цифровата трансформация на икономиката. В представения днес план за действие са очертани 23 стъпки, които спомагат разпространението на иновативните бизнес модели, подпомагат навлизането на новите технологии, повишават киберсигурността и целостта на финансовата система.

Комисията ще създаде "лаборатория за финансови технологии", която да осигури на европейските и националните власти и на доставчиците на технологични услуги възможност за независимо и нетърговско взаимодействие.

Съвместното финансиране е от полза особено за начинаещите и малките дружества. Новите дружества могат да представят проектите си онлайн и да обявят, че търсят подкрепа като заем или купуване на дялово участие. Инвестициите са в замяна на финансово обезщетение.

 

Много такива дружества срещат трудности при разширяването на дейността си и в ЕС, затова съвместното финансиране е много по-слабо развито в сравнение с други големи световни икономики, а пазарът е раздробен. Едно от най-големите препятствия е липсата на общоевропейски правила. Това значително увеличава разходите за дейността и за постигането на съответствие с действащите правила, и не позволява трансгранична дейност.

Ако предложението на ЕК бъде одобрено от Съвета на ЕС и от Европейския парламент, дружествата ще могат да кандидатстват по общи изисквания за знак на ЕС, който да им позволи да предлагат услугите си навсякъде в Общността. Инвеститорите, използващи платформите за съвместно финансиране, ще бъдат защитени от ясни правила за разкриването на информация, за управлението и от последователен надзор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.