Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията представи предложения за по-зелена и чиста икономика

0 коментара
Еврокомисията представи предложения за по-зелена и чиста икономика

Европейската комисия представи предложение за финансова система в подкрепа на целите на ЕС в областта на опазването на природата и икономическото развитие.

 

Заради непредвидимите последици от промените в природата и изчерпването на ресурсите са необходими спешни мерки. За да се постигнат целите на ЕС за опазването на околната среда до 2030 година, договорени в Париж, включително за намаление с 40 на сто на парниковите газове, са необходими допълнително около 180 млрд. евро годишно. Комисията представя по тази причина план за повишаване на ролята на финансирането за добре работеща икономика, се допълва в съобщението.

Преди година ЕК назначи експертна група, за да изготви препоръки в подкрепа на прехода към нисковъглеродна икономика. На основата на доклада на тази група ЕК предлага въвеждането на единно европейско разбиране за понятието "устойчиво" и да се набележат областите, в които "устойчивите" инвестиции могат да имат най-голямо въздействие.

 

Комисията предлага да бъдат създадени знаци за финансови дейности, които са съобразени с опазването на природата. Така лесно ще се установява дали дадена инвестиция отговаря на изискванията за "зелена или нисковъглеродна икономика". Предлага се изясняване на задължението на онези, които управляват имущество, и на институционалните инвеститори, да вземат устойчивото развитие предвид в рамките на инвестиционния процес; въвеждане на изискване застрахователните дружества и инвестиционните посредници да обсъждат с клиентите си техните предпочитания за "устойчиво развитие".

Комисията ще проучи възможността за пренастройване на капиталовите изисквания за банките (т.нар. фактор в подкрепа на природосъобразността) за "устойчиви инвестиции", когато това е оправдано от гледна точка на опасностите, при едновременно запазване на финансовата стабилност.

 

ЕК предлага също да бъде повишена прозрачността в областта на корпоративната отчетност, като се преразгледат насоките за нефинансовата информация за по-нататъшното им привеждане в съответствие с препоръките за оповестяването на финансова информация, свързана с природата.

Парижкото споразумение и Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. предвиждат постигането на целта за "по-устойчива икономика и общество". Финансовата система също трябва да даде своя принос за постигането на "по-устойчив" растеж.

 

Пренасочването на частен капитал към "по-устойчиви" инвестиции изисква цялостно преосмисляне на начина, по който работи европейската финансова система. Това е необходимо, за да може ЕС да постигне "по-устойчив" икономически растеж, да осигури стабилността на финансовата система, да насърчи повече прозрачност и дългосрочно планиране в икономиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.