Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията встъпи в длъжност, разтърсена от нов скандал

0 коментара

В понеделник, с встъпването в длъжност на новата Европейска комисия, избухна нов конфликт - около французина Жак Баро, еврокомисар по транспорта, чиято оставка бе поискана от евродепутати.

Те настояха избора на Баро да бъде преразгледан, тъй като той не разкрил по-рано, че е съден за незаконно присвояване.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу застана зад новия еврокомисар по транспорта.

В понеделник Баро изпрати писмо до председателя на Европейския парламент Жозеп Борел, в което признава, че е бил обект на съдебно преследване, започнало през 1995 г. и приключило през 2000 г. Баро уточнява, че съдебната процедура е била срещу всички лидери на френската партия Демократически и социален център. В писмото той подчертава, че никога не му е било забранявано да заема обществен пост.

Еврокомисарят обаче не посочва по какви обвинения е признат за виновен, нито каква присъда е получил, тъй като присъдата е била амнистирана от президента Жак Ширак и следователно е престанала да съществува съгласно френското законодателство.

Говорителка на ЕК заяви, че Барозу би предпочел да е бил запознат с въпроса по-рано, и допълни, че той е научил за случая едва миналия четвъртък. Тя обаче каза, че според новия председател на ЕК Баро е обяснил случая задоволително и трябва да продължи да изпълнява задачите си като еврокомисар по транспорта.

В понеделник ЕК най-после започна своята работа, макар и с триседмично закъснение. Барозу трябваше да оттегли първоначалния състав на комисията, тъй като евродепутати от левицата заплашиха да я отхвърлят заради номинацията на Роко Бутильоне за комисар по правосъдието.

Консервативният католик, смутил депутати с изявленията си, че хомосексуализмът е грях, бе оттеглен и сменен с италианския външен министър Франко Фратини. Барозу внесе още две кадрови промени в екипа си, преди да го представи отново пред Европейския парламент в четвъртък, който одобри комисията, но постави редица условия.

Последният скандал с френския комисар избухна миналата седмица, когато британската антиевропейска Независима партия разкри, че Баро е бил съден и поиска неговата оставка.

По-рано Мартин Шулц, лидерът на социалистите, втората по големина група в Европарламента, настоя Баро да се срещне с висши парламентарни представители и да обсъдят проблемите с миналото му.

Лидерът на третата по големина парламентарна група, на либералите, настоя Баро да не встъпва в длъжност преди да се изясни случая. По думите на Граам Уотсън, новите разкрития сериозно са компрометирали френския еврокомисар.

Депутати изтъкнаха, Баро не е дал пълен отчет за миналото при предварителните изслушвания в комисиите.

Френският закон за амнистията не позволява на медиите да изнасят подробности по съдебни дела като това на Баро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.