Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евролидерите постигнаха компромис за следващия бюджет и плана за възстановяване

16 коментара
Сн. БГНЕС

Ръководителите на 27-те страни членки на ЕС, които днес са на среща на върха в Брюксел, са постигнали и приели компромис, който позволява да се деблокира ситуацията, свързана със следващия европейски бюджет и с плана за възстановяване на ЕС от коронавирусната криза. Новината съобщи в четвъртък вечер председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

Бюджетът на ЕС за периода 2021-2027 г. на стойност 1,074 трилиона евро и планът за възстановяване на стойност 750 милиарда евро бяха приети през юли, но бяха блокирани от Будапеща и Варшава, които се противопоставиха на механизъм, обвързващ изплащането на европейските средства със спазването на принципите и нормите на правовата държава.

"Можем да започнем сега с прилагането на плана и с възстановяването на нашите икономики. Нашият исторически план за възстановяване ще отведе напред нашия зелен и дигитален преход", написа Мишел в Туитър.

Съгласно сделката европейските лидери ще излязат с декларация, в която се казва, че връзката на върховенството на закона с фондовете ще се прилага обективно и само, за да се съхрани използването на европейските средства по предназначение, вместо да се наказват страни, които са отделно обект на разследване на ЕС във връзка с върховенството на закона.

За да се забави практическото прилагане на новия регламент Полша и Унгария могат да поискат от висшия еврейски съд да провери дали той отговаря на разпоредбите на договорите за ЕС. Подобна проверка може да отнеме две години. Европейската комисия ще трябва след това да публикува указания за прилагането на регламента, което може за отложи с още няколко месеца всичко това, вероятно след изборите в Унгария, насрочени за 2022 г.

Че се е очертал компромис стана ясно още преди началото на срещата. В основата му е предложение на Германия като председател на Съвета на ЕС.

Първоначалният вариант предвиждаше Европейската комисия да може да предлага спиране на бюджетните плащания към уличената в нарушения страна. С квалифицирано мнозинство това предложение следваше да бъде одобрено от един до три месеца по-късно от Съвета на ЕС, за да влезе в сила. Предвиждаше се комисията да внася предложения не само при установени нередности, но и в случаи на заплахи срещу независимостта на правосъдието, при произволни съдебни решения и ограничаване на правата на правна защита.

Компромисното германско предложение предвижда да бъде внесено допълнително уточнението, че засегнатата от спирането на средствата държава ще може да отнесе въпроса до Европейския съд преди санкцията да влезе в сила. Предложението очевидно удовлетворява Унгария и Полша. Съобщението на Шарл Мишел показва, че то е било одобрено и от страни, като Нидерландия, например, които настояваха за запазване на първоначалния вариант.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан каза преди началото на заседанието, че Европейският съюз е на прага на постигане на споразумение за бюджета и възстановителния пакет за коронавируса. "Ние сме само на сантиметър от постигане на консенсус", заяви Орбан, пристигайки на двудневната среща. По думите му всички страни се борят за "победа на здравния разум". "Очевидно е, че когато нашите държави и толкова много милиони хора са в истинска нужда заради пандемията и икономическите последици от нея, трябва да постъпваме разумно", каза той.

"Трябва да избегнем всякакви произволни и политически мотивирани решения", каза полският министър-председател Матеуш Моравецки. "Днес ние се страхуваме, че може да бъдем неоснователно атакувани, но, разбира се, в бъдеще това може да бъде някоя друга страна", заяви той.

Компромисът бе постигнат броени дни, след като изглеждаше, че останалите 25 държави членки може да създадат нов възстановителен пакет за коронавируса без Полша и Унгария.

Постигната договорка проправя също така пътя към това лидерите да се договорят за по-амбициозни цели за намаляване на емисиите на парникови газове - с 55 процента до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г., вместо договорените досега 40 процента. По-късно днес лидерите ще обсъдят и този въпрос, посочва Ройтерс.

Ограниченията заради коронавируса трябва да се запазят

Европейският съвет обяви, че ограничителните мерки в Европа заради коронавируса трябва да се запазят, докато не се проявят ефектите от масовата ваксинация. Това се казва в утвърдено днес и посветено на пандемията изявление от започналата в Брюксел двудневна среща на върха.

Участниците в срещата обявяват също ваксинацията за всеобщо обществено благо, изискват широко разпространяване на фактическа информация за нея и борба с дезинформацията за ваксините. Освен това те предлагат съгласувано разработване на европейски сертификат за ваксинация, както и да се обмисли подготвянето на глобално споразумение за борба с пандемиите в рамките на Световната здравна организация (СЗО).

Появата на ваксини е отлична новина, но тя не означава, че пандемията е свършила. Епидемиологичната ситуация в Европа продължава да буди загриженост, въпреки че положените от всички значителни усилия започват да дават плод. Ние трябва да продължим с усилията си за спиране на разпространението на вируса, за да предотвратим нови вълни на пандемията, се казва в документа. В него се отбелязва също, че е необходимо съгласуване на усилията за отменяне на карантинните мерки, включително поетапното възстановяване на трансграничните пътувания, когато здравната ситуация позволи това.

Икономическите санкции срещу Русия се удължават с 6 месеца

Лидерите от Европейския съюз се споразумяха днес да удължат с нови шест месеца икономическите санкции срещу Русия заради намесата ѝ в Украйна, съобщи говорител на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от Ройтерс.

Според ЕС Москва не е изпълнила условията на мирните договорености от Минск.

Евросъюзът наложи санкции на енергийния, финансовия и оръжейния сектор на Русия заради ролята на Москва в конфликта в Украйна и няколко пъти ги удължи заради отказа на Кремъл да върне Кримския полуостров на Киев и замразения конфликт в Източна Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mitev
    #16

    Европа е при условия на недостатъчно полезно емитиране на евро. Пандемията COVID-19 стимулира за щети от грешката на Европейската централна банка (ЕЦБ). При запазване на грешката на ЕЦБ е невъзможно спасение от катастрофална криза. Европа може да бъде спасена от катастрофална криза. Необходимо е подобрено емитиране на евро. Няма да е все така. Ще дойде време и ЕЦБ ще е с подобрено емитиране на евро.

  2. Мони Монев Тиранофоб
    #15

    Euractiv: Меркел и Борисов блокираха санкциите на ЕС срещу Турция

  3. Мони Монев Тиранофоб
    #14

    Пълна подкрепа на Гърция е други... ЕС съгласува да разшири санкциите срещу Турция

  4. pepe
    #13
    Отговор на коментар #8

    Съгласен съм, че между позициите на Полша и Унгария /както и техните лидери - Качински и Орбан/ по много въпроси има големи разлики, особено по отношението им към Русия /Орбан - проруски, докато Качински смята, че Европа, и особено Германия, е твърде мека по отношение на Русия/, но в случая работят заедно, по "целесъобразност", т.е. върши им работа.

  5. Ген. Иван Колев
    #12
    Отговор на коментар #6

    О! Унгария и Полша победиха? Защото така твърди Орбан? Добре, щом казваш... :-)

  6. полк. Дрангов
    #11

    andrei: не си само ти! Монката е на щат в Медията. Предлагам го за журналистическата награда "Пулицер" - 100 000$. Миналата година до април плюеше Путинова Русия. После стана слуга на Решетников. Явно са го натиснали службите. Като му присъдят наградата ще стане независим. Свобода за Мони Монев!

  7. Коментарът е изтрит в 20:36 на 11 декември 2020 от автора.
    #10
  8. Коментарът е изтрит в 20:35 на 11 декември 2020 от автора.
    #9
  9. Практик от София
    #8

    Няма да се уморя да го повтарям: слагането на Полша и Унгария в един кюп, както и поставянето на Матеуш Моравецки, достоен син на Корнел Моравецки, основател и лидер на нелегалната антикомунистическа организация "Бореща се Солидарност", до отявления путинофил Виктор Орбан се явява или долна манипулация, или излагацийно непознаване на източно-европейските политически реалности...

  10. Коментарът е изтрит в 20:35 на 11 декември 2020 от автора.
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.