Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евролидерите приеха нов план срещу глобалното затопляне

23 коментара
Евролидерите приеха нов план срещу глобалното затопляне

Лидерите на страните от Европейския съюз се договориха в петък за План за действие в енергетиката и за борба срещу климатичните промени, предвиждащ до 2020 г. делът на потреблението на енергия, добивана от възобновяеми  енергийни източници (ВЕИ) в общността, да стане 20 процента.

С толкова трябва да намалеят и емисиите на вредни газове до 2020 г. спрямо нивата от 1990 година. Надеждата е, че САЩ и Китай ще последват тази стъпка. Никой обаче не знае как в действителност Европа ще извърши новата “индустриална революция” или кой ще плати за нея, тъй като предстоят години на сложни дискусии, пише в петък близкото до Еврокомисията издание EUobserver в петък, когато Европейският съвет взе решението.

Предвидено е също до 2020 г. поне 10 процента от горивото използвано от градския транспорт да е възобновяеми източници.

Досегашните цели на ЕС бяха постигането на 12 на сто дял от ВЕИ до 2010 г., но пътната карта за ВЕИ, изработена от комисията на европейските общности в началото на януари, сочи, че това надали ще бъде постигнато, въпреки че през последните години енергията от алтернативните източници се е увеличила с повече от 50 на сто. В същия документ е посочено, че допълнителните разходи за изпълнението на новите цели ще възлизат на суми между 10 и 18 млрд. евро средногодишно до 2020 г. в зависимост от плановете на страните от ЕС.

Германският канцлер Ангела Меркел, чиято страна е ротационен председател на ЕС, нарече споразумението “огромна крачка напред”.

Имам усещането, че не само САЩ, но и в индустриализиращите се страни нараства чувствителността към важността на тези проблеми, каза Меркел. “Страните членки казаха “Да”. Искаме да извървим този път”, каза тя.

България вече изрази позиция, че не желае целта да е задължителна, тъй като инвестициите в тези нови енергийни технологии са много скъпи. Франция от своя страна настоя към възобновяемите източници да се добави и атомната енергия.

Европа дава  пример

На фона на тези различия, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова за по-смели стъпки и каза, че останалият свят ще последва Европа, само ако тя първа даде пример. По негово мнение приключилият Европейски съвет е най-значимият, на който той е присъствал. “Това е велик момент”, важен за идните поколения, допълни Барозу.

Споразумението на ЕС идва месец след доклада на ООН, според който човешката дейност е причина за потенциално катастрофални промени в температурите на Земята. Прогнозите са, че при затопляне на атмосферата с 5 градуса по Целзий до 2100 г., само в Европа 40 000 души ще загинат от наводнения, урагани и опустошителна суша в Средиземноморските държави.
В петък лидерите на ЕС спориха до последната минута, като Австрия до края се съпротивляваше, но в крайна сметка прие френското предложение ядрената енергетика да бъде включена към възобновяемите източници заедно със слънчевата и вятърната, тъй като подпомага намаляването на емисии от въглероден двуокис.

Всяка от страните-членки на ЕС ще има различен принос към постигането на целта за намаляване с 20% на вредните емисии, в зависимост от технологичния си капацитет, който притежава в момента. Полски експерт посочи, че Полша, например, смята, че ще е в състояние да си постави като национална цел намаляване на емисиите с 10%, а Дания може да допринесе с 30%.

Работата по националните цели ще започне с предложение на ЕК за механизма, по който да става поставянето на целите. Ангела Меркел призна риска всяка страна да търси собствен сценарий, като онези, които в момента са по-силни с възобновяеми източници или с ядрена енергетика да кажат, че не могат да направят повече.

“Всяка страна членка се възприема като специален случай, така че в този смисъл всички са еднакви”, каза тя.

Кой ще плати?
На въпрос как ЕС - най-големият икономически блок в света – ще плати за преминаването от газ, петрол и въглища към енергия от вятър, слънце, вода и биомаса, Меркел се усмихна, сви рамена и заяви: “Дори и при наличие на най-голямо желание, аз не мога да ви кажа”.

Германският финансов министър Пийр Щейнбрук заяви, че неговите колеги в ЕС са предвидили по 7 милиарда евро да се отделят от годишния бюджет на съюза за откриване на нови енергийни технологии, както и че държавите – членки вероятно ще въведат данъчни облекчения за фирмите, които използват енерговъзобновяеми източници.

По думите му в бюджета на ЕС за 2009 година ще бъде отразени целите на съюза в областта на екологията.

“Ние сами трябва да определим кои приоритети да финансираме”, добави той, докато председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу предупреди, че “цената на това да се прави нищо” ще излезе много по-висока отколкото големите инвестиции.

“Ние трябва да намерим ресурси за въвеждането на новите технологии”, заяви той.

Ключовите аспекти на другите обещания на съюза в областта на енергетиката също остават неясни на този етап. Според споразумението страните-членки трябва да въведат ефективно разпределение на енергийните доставки и тяхното разпространение. Целта е да се наруши монопола на енергийните гиганти като E.ON и EDF и да се подпомогне идването на фирми, използващи възобновяеми енергийни технологии.

В контекста на голямата риторика на целите за 2020 година, страните-членки изненадващо поискаха от Европейската комисия бързото подготвяне на предложение за задължително въвеждане на енергоспестяващи крушки по улиците на ЕС и в последствие в частните къщи. Първата цел трябва да се изпълни до края на 2008 година, а втората до края на 2009 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Loremo
    #23

    vij taja kuklichka-harchi samo 1,5 l biogorivo na 100 km!!! http://www.loremo.com/index.php

  2. Рони
    #22

    примерно тук:http://www.greencarcongress.com/solar/index.html

  3. aman
    #21

    Мдам интересен сайт с парадокси като този http://www.greencarcongress.com/2006/04/fossilfuel_plat.html#more

  4. aman
    #20

    Къде ги четеш тези прекрасни данни? Просто човек да ти се начуди дали си верваш или не?!

  5. Групата на Шаро
    #19

    Най-напред благодаря на всички участници до тук за смислените и полезни коментари - за разлика от много други форуми. Само дано не останат единствено приказките! Ако не се действа практически - поне с искания до управляващите - губим си времето. Относно автомобилите - общият устройствен план на София, който се работи от "велики" и всеНЕзнаещи експерти, изобщо не е съобразен с изискванията за устойчиво развитие на транспорта, вкл. и във връзка с климатичните промени. Всички устройствени системи в

  6. Kum Kalfin, Ovch. i proch.
    #18

    Ако стане "Козлодуйски бряг-бум" като в Чернобил, тия "борци" ще плащат ли за страданията и разрушенията или сега ще прибират само комисионните, а после всеки да си еб..ва майката и да се оправя както може, ако остане жив?

  7. aman
    #17

    Ако включиш всички разходи на една атомна централа свят ще ти се завие пък тогава да си говорим само за цените. Ако са толкова "готини" АЕЦ защо всеки инвеститор иска държавни гаранции?! Да си я построят на пазарен принцип и да си печелят. Освен това не могат да се гледат само кинтите има и други фактори затова се прави анализ на разходите и ползите. АЕЦ Белене няма такъв доколкото знам :)

  8. Aleko
    #16

    Когато се препоръчва енергията от вятъра, трябва да се извади колко енергия отива за да се произведат материалите за вятърните кули. Трябва да се вземе предвид колко птици се избиват. Оказало се е, че гризачите се заселват в района на вятърните кули, а хищните птици, които се хранят с тях, загиват от перките.Материалите за слънчеви батерии и акумулатори тровят околната среда, развалят ландшафта и унищожават живата природа.В крайна сметка нещата са сложни, и цялата екзотика с новите енергийни източници носи много съмнителна полза.

  9. Дядо Петър
    #15

    движат с велосипеди и моторолери.У нас - с Мерцедеси, БМВ-та и джипове.За да компенсират въздуха в главите си.Е, как ще намаляваме емисиите?

  10. edin
    #14

    Tova, che tya tryabva da se chisli kam VEI e palna glupost. Yadrenata energia spored sashtestvuvashtite tehnologii e ot izcherpaemi iztochnici. Novi tehnologii vse oshte se razrabotvat no tova moje da otneme dosta vreme predi da se priloji neshto na praktika. Fakt obache, che s pomoshta na yadrenata energetika moje da se namali proizvodstvoto i izhvarlyaneto na parnikovi emisii v atmosferata.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.