Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евромониторинг над правосъдието ни и през 2017 г.

Наблюдението няма да бъде отменено и за Румъния

2 коментара
Евромониторинг над правосъдието ни и през 2017 г.

Евромониторингът върху българското правосъдие и вътрешни работи остава поне до края на 2017 г. Това стана ясно от изявление на зам.-генералния секретар на Европейската комисия с ресор "Механизъм за сътрудничество и проверка" Параскеви Миху, направено по време на нейна среща с представляващия Висшия съдебен съвет Димитър Узунов, председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и главния прокурор Сотир Цацаров в събота.

В прессъобщението на ВВС се посочва, че "Г-жа Миху съобщи, че предвид предстоящото на Република България председателство на Европейския съюз, Европейската комисия има намерение да подготви по-рано мониторинговия доклад за 2018 г." Това обаче означава, че поне през цялата следваща година България ще е под наблюдение.

Премиерът в оставка Бойко Борисов на няколко пъти обещаваше да започне разговори с Брюксел за евентуално отпадане на наблюдението. През март 2016 г. той заяви, че до година и половина-две България ще започне да води разговори за отпадане. За същото настоява и Висшият съдебен съвет, а председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че негова лична цел е мониторингът да отпадне до края на мандата му.

Именно в тази връзка Миху е призовала при посещението си в София представителите на съдебната ни система да съдействат за изпълнение на заявеното от Юнкер обещание. Тя е отбелязала, че са необходими големи усилия от страна на съдебната власт, за да се запази постигнатото и да се върви напред.

"2016 година е положителна за промените в правосъдието", казва Миху, цитирана в прессъобщението на ВСС.

Тя е попитала как ще бъдат приложени препоръките на експертния екип от петима прокурори от европейски страни, изготвил независим анализ на структурния и функционален модел на прокуратурата и на нейната независимост. Представителят на ЕК е поискала становище какво е необходимо за ускоряване на процеса на реформиране на съдебната власт и открои значението на сътрудничеството между съдебната, изпълнителната и законодателната власт. Миху се е интересувала и от предстоящия избор на нов състав на ВСС и конкретно на парламентарната квота в него.

Узунов е представил становището на пленума на ВСС, според което евромониторингът трябва да бъде снет. Мотивите му са, че през изминалото десетилетие ВСС е постигнал напредък и е създал ясни критерии и стандарти на кадровата си политика. Като пример той е посочил въведеното конкурсно начало в процедурите за младши магистрати, при първоначалното назначаване, при преместване и повишаване, в кариерното израстване.

Узунов е акцентирал на промените при атестирането, дисциплинарната практика и установяването на етични стандарти. Отбелязано е, че през посочения период съдебната реформа често е била използвана от политиците с различна цел, най-вече популистка, като в обществото постепенно се е формирала и представа за корумпирана, некомпетентна и неработеща съдебна власт.

Узунов е коментирал и приетия график и започналата подготовка за провеждане на избор за нов състав на ВСС от магистратската квота през май и юни. Той е обърнал внимание и на необходимостта от взаимодействие между съдебната, законодателната и изпълнителната власт при предстоящото създаване на нова Съдебна карта. Той апелира законодателната и изпълнителната власт да преосмислят необходимостта от приемането на изцяло нов НК и НПК.

Узунов подчерта изрично, че това правителство е осигурило необходимия за провеждане на реформите в съдебната система бюджет.

Главният прокурор Сотир Цацаров е посочил, че е реалистично да се мисли за излизане от евромониторинга до края на мандата на ЕК, но сътрудничеството следва да продължи с един по-динамичен подход, съчетан с мисии, подобни на тази в прокуратурата. Той е поставил като приоритети за продължаване на реформата в съдебната система приемането на нов НПК и НК,, промяната на Съдебната карта и укрепването на Антикорупционното звено.

Според председателя на ВКС Лозан Панов обаче е необходимо евронаблюдението да продължи, защото доверието на обществото в правосъдната власт не е достатъчно високо. Относно съдебната власт Панов е откроил необходимостта от промени в НК и НПК, както от продължаване на реформите в съдебната система за връщане на доверието на обществото в нея.

Еврокомисията няма да отмени действието на механизма и за Румъния тази година и прекратяването му ще зависи от действията на новото правителство и парламент в страната, заяви пак зам.-генераленият секретар на ЕК Параскеви Миху при посещението си в Букурещ. Миху разговаря с новия румънски министър на правосъдието Флорин Йордаче, съобщи електронното издание "Романия инсайдър", цитирано от в. "Сега". След разговорите Йордаче заяви, че Румъния е изпълнила всички изисквания на механизма и че има достатъчно основания наблюдението над страната да бъде отменено през лятото.

Миху обаче е на друго мнение. Тя настоява, че мониторингът няма да бъде отменен тази година и че докладът за 2016 г., който се очаква в последната седмица на януари показва, че страната е напреднала, но и че е направила крачки назад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #2

    то ако само с гледане и баене ставаше...

  2. Kiril Kovatchev
    #1

    Цацaта не можа никого да излъже.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.