Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа е притеснена за проверката на българските застрахователи

1 коментар
Владислав Горанов и Стоян Мавродиев, сн:БГНЕС

Броени дни преди планирания старт на проверката на застрахователите и пенсионните фондове прехвърчаха искри на напрежение между председателя на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев и финансовия министър Владислав Горанов.

В Иран, където е на посещение като част от правителствена делегация, Горанов обяви в отговор на журналистически въпроси, че в кабинета на премиера Бойко Борисов се е получило писмо от Европейския орган за ценни книжа и пазари (EIOPA) с притеснения за начина, по който към момента е организиран процесът по подбор на одиторите на застрахователите и пенсионните фондове.

За въпросния подбор отговаря Комисията за финансов надзор (КФН), ръководена от Стоян Мавродиев, която трябва да проведе прегледа на активите и балансите в небанковия финансов сектор.

Финансовото министерство е изпратило отговор до EIOPA, според който КФН е независим орган, но доколкото Министерството на финансите и БНБ участват в Управляващия комитет по проверките (част от който е и EIOPA), то ще се опита да подпомогне гладкото протичане на процеса, стана ясно от думите на министъра.

"Смятам, че, независимо от притесненията, нещата вървят както трябва и до 15 юли ще започне реално извършването на проверките на компаниите. Имаше дебат за това как трябва да протече тестът в застрахователните компании. Министерството е изразило позицията си, на същата позиция е и европейският регулатор", коментира Горанов.

Според него няма причина за някакви притеснения, "още повече, че при небанковия финансов сектор нямаме същите рискове както при банките, тъй като възможността за ликвиден натиск е на практика нула", посочи Горанов.

След изявлението на министъра КФН излезе с реакция до медиите, в която се посочва, че "Комисията за финансов надзор е сигурна в легитимността на упражнението, което ще започне, както бе предвидено, на 15 юли 2016 г." Според регулатора, "инсинуации и спекулации с информация относно прегледа, и в частност оповестяването пред обществеността на някои непълни технически детайли и кореспонденция между членовете на Управляващия комитет, са крайно нежелателни и вредни за финансовата стабилност в държавата".

В допълнение КФН уверява гражданите, че могат да бъдат спокойни за своите вложения.

"Средствата на гражданите не са застрашени от това техническо упражнение, което предстоящият преглед представлява. Той ще се осъществи при спазване на най-високи професионални и етични европейски критерии в подкрепа на финансовата стабилност в България", допълват от ведомството.

Оттам обаче не казват нищо за петте застрахователни компании, които до неделя все още нямаха избран одитор, без какъвто те няма как да бъдат проверени.

По отношение на конкретните притеснения на EIOPA - проверката на застрахователните групи, изборът на одиторите и непрозрачността при взимането на решенията в КФН, до момента надзорът реши окончателно казуса с одитирането на групите. На 8 юли КФН се произнесе, че те ще бъдат включени в прегледа на балансите, но няма да се проверяват на индивидуално ниво и за целта няма да са нужни отделни одитори. От "Еврохолд", който бе подал жалба във ведомството по случая, коментираха, че са удовлетворени от решението и няма да се обръщат към съда.

Възможно е напрежението между председателя на КФН и министъра да има връзка и с предстоящата смяна на шефа на надзора.

Горанов коментира в Иран, че през тази седмица ще се приемат правилата за избор и до края на юли ще бъде избран нов председател на КФН. "Всичко зависи от политическите консултации. Дали ще бъде Мавродиев на поста или не, зависи от политическите консултации. Има гласове за различна от неговата кандидатура", обяснява още Горанов.

Основен конкурент на Мавродиев за поста е заместничката на Горанов в МФ Карина Караиванова.

Както е известно, смяната на Мавродиев предизвика напрежение в парламента, включително в най-голямата партия ГЕРБ. След дълги колебания управляващите взеха политическо решение да изберат нов председател на КФН, след като мандатът на Мавродиев вече изтече, както и той да не бъде преизбиран на поста. След това обаче тази позиция се обърна на 180 градуса – според депутати е имало лобистки натиск, прокаран през ДПС – и председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов каза преди десетина дни, че рокадата в КФН ще се отложи за след лятната ваканция. Това означава, че стрес тестовете на пенсионните и застрахователни дружества ще се проведат при старото ръководство на регулатора. Преди дни стана известно, че премиерът Борисов е дал зелена светлина за избора на нов председател и че тази позиция е формирана в отвор на недоверие на европейските институции към ръководителя на КФН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Застрахователите са поредните КАРТЕЛИ, които го карат през просото. И някой тук им се жалва! Няма страшно, скоро и МВФ щяло да ги проверява. А ако нещо е криво, Бойко си го назначи вечно усмихнатия, вечено ведрия, вечно вежливия, адвоката по регистрация на офшорки и сватовник на Роската и Президентшата-СтояяяяН Мавродиеев! Ураа! При демокрацията тряя се консумира! Каквото си си наДРОбил, на изборите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.