Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа е разтревожена от силното представяне на Ромни в дебата

48 коментара

Бледото представяне на президента Барак Обама на първия предизборен дебат в САЩ разтревожи европейските столици, където макар и неофициално се надяват той да бъде преизбран, пише в понеделник агенция Ройтерс.

Въпреки че до изборите на 6 ноември може да се промени много и че между Обама и републиканския му съперник дотогава ще има още два дебата, социологическите проучвания, направените веднага след първия им дуел, показаха, че несъмнено Ромни е спечелил. Според светкавично изследване на Си Ен Ен 67 процента от зрителите смятат бившия губернатор на щата Масачузетс за победител, а само 25 процента сочат за такъв Обама. Онлайн букмейкърът "Интрейд" намали шансовете за преизбиране на демократа от 74 на 66 процента.

В Европа, където лидерите и финансовите служители през последните 2 години и половина работиха в тясно сътрудничество с администрацията на Обама, търсейки решение на дълговата криза в еврозоната, бяха особено стреснати и объркани от това, че Ромни посочи страдащата от голям бюджетен дефицит Испания като пример за зле управлявана икономика.

"Ромни прави аналогии, които не се основават на действителността", заяви испанският външен министър Хосе Мануел Гарсия-Маргальо пред журналисти след заседание на неговата дясноцентристка партия. Водещият испански всекидневник "Паис" изтъкна факта, че Испания е била единствената европейска държава, спомената от Ромни, и че създаденият ѝ от републиканеца негативен имидж контрастира с похвалите на Обама от кампанията през 2008 г. за испанската политика в областта на възобновяемите енергийни източници.

"Испания никога не е била споменавана в кандидатпрезидентски дебат като символ на провал", тъжно отбеляза лявото издание. "Случилото се снощи ще остане в историята. Но не в добрия смисъл."

Политически коментатори във Франция и Германия изразиха учудване от слабото представяне на Обама и казаха, че изборите може да се окажат много по-оспорвани от очакваното. "Обама показа липса на желание да бъде президент и това може да му изиграе лоша шега като кандидат-президент", написа либералното германско списание "Шпигел". "Сега вече е ясно, че за да влезе пак в Белия дом, американският президент се нуждае от маратонки, а не от джапанки".

Френският "Монд" беше също толкова изненадан от нетипично слабото представяне на Обама. "Къде се дяна фаворитът?", попита то на първа страница с подзаглавие: "Обама се провали на първия си телевизионен дебат срещу хапливия Ромни".

Предпочитания към стила на Обама

Неофициално мнозина дипломати от ЕС не крият, че искат демократът да бъде преизбран; не е тайна, че много европейски страни, без значение дали са управлявани от дясноцентристки или лявоцентристки правителства, са много по-близо до демократите, що се отнася до социалната и данъчната политика, околната среда и редица външнополитически въпроси.

Обама се опита да се възползва от това в миналото. При подготовката на срещата на страните от Г-8 през май в Кемп Дейвид служители от Белия дом здраво притиснаха европейските си колеги да подкрепят политическите инициативи на Обама, казват участници.

"Сякаш се очакваше всички от Г-8 с изключение на Русия и Япония да станат част от кампанията за преизбиране на Обама", казал тогава за Ройтерс началникът на кабинета на един от европейските лидери.

През последните месеци Вашингтон упражнява и дискретен натиск върху Европа за необходимостта да се избягват големи сривове в дълговата криза преди изборите, отчасти за да не пострада и американската икономика, казали за Ройтерс няколко служители от ЕС.

Лидерите на Стария континент имат сериозни основания да се подчинят; те също искат да държат рискованата политически криза под контрол, както и да разширят деловите си отношения с администрацията на Обама, създадени през последните четири години.

"Европейците като цяло са разтревожени от евентуално президентство на Ромни", каза Ян Техау, директор на "Карнеги-Европа". "Не че не го харесват, но има много политически съветници неоконсерватори, които може отново да заемат длъжности, ако Ромни стане президент, а това буди безпокойство у много от европейските лидери. Тенденцията е да се придържаш към това, което познаваш и с което си работил", казва той за Ройтерс.

Да го преглътнем

Пък и Ромни не се постарал особено да се хареса на Стария свят. През юли, когато бе на посещение във Великобритания преди олимпиадата, той се усъмни в готовността на Лондон да бъде домакин на Игрите, а няколко дни по-късно в Израел разкритикува палестинската култура, което беше осъдено от мнозина.

Един от съветниците на Ромни в "Работната група за Европа" е британецът Найл Гардинър, който бе сътрудник на бившата министър-председателка на Обединеното кралство Маргарет Тачър, а сега работи за консервативната фондация "Херитидж" във Вашингтон.

В коментар, поместен миналия месец във в. "Вашингтон таймс", той определено се изказа мрачно за Европа, заявявайки, че континентът е в необратим упадък и че европейската интеграция е била зле замислена и зле осъществена. "Европейският проект се разпада, давейки се в море от дългове и ръководен от бюрократи в Брюксел, които нямат никакво чувство за отговорност към демокрацията ", написа той.

Схващанията от този род на хора от кръга на Ромни предизвикаха раздразнение в Европа и засилиха надеждите той да се провали в битката за Белия дом.

Обама все още има преднина в социологическите проучвания, включително във всекидневния сондаж на Ройтерс/Ипсос. Той води пред Ромни с 47 срещу 41 процента - разлика, която се запази сравнително стабилна от средата на септември насам.

Имайки предвид, че до изборите остават само 32 дни, републиканецът все още трябва да направи голям скок, за да измести Обама, но още две силни представяния на дебатите могат да насочат колебаещите се избиратели към неговия лагер.

В Европа лидерите наблюдават внимателно и са готови да превъзмогнат резервираността си към Ромни, ако се наложи. "Макар да сме естествено предразположени към президентите демократи, ще приемем следващия американски президент, който и да е той", казва дипломат в Брюксел, цитиран от Ройтерс. "Просто трябва да се справим с това".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #48
  2. Анонимен
    #47

    Дано спечели Ромни и да изхвърли Обама Бин Ладен на бунището! Нашите леви се насраха от кеф, че Хюсеин Обама Бин Ладен спечели през 2008, то това за САЩ се оказа все едно цар Киро да е министър председател на България (макар че може би щеше да е доста по-добър от Боко Тиквата, от СърГей СтаниШеф и от Марикон Кобургидиотски)

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #46
  4. Анонимен
    #45

    Не ми е интересен този сайт вече и не мисля много-много да си губя времето в него.Не бързайте да отписвате Обама, това, което сте пропуснали, а това е най-важната новина от миналата седмица е че безработицата в САЩ падна под 8 процента за пръв път от 4 години, а това екоето решава изборите:it's the economy, stupid!
    А пък "негърът" Обама, който не харесва на българските расисти е който хвана Осама...Освен това де да имаше България един такъв "негър", завършил в Харвард, нищо че баща ми е от Кения.Това

  5. Анонимен
    #44

    БСП спечели частичните местни избори в три населени места. Румен Стоянов сяда на кметския стол в Калофер, след като смаза съперника си от ГЕРБ и спечели с впечатляващите 88,27%

  6. Анонимен
    #43

    Gen. Augusto Pinochet: Нека да се тревожи Европа! Нека! Нека и Ройтерс да се трввожи! Нека и Асошиейтед прес се тревожи. Нека и европейските социалисти и псевдо-консерватори се тревожат! Аз обаче няма да се тревожа! Нека и американските медии -ABC, NBC, MSNBC, CBS, PBS и CNN да се тревожат много! Нека и Джордж Сорос се тревожи, че парите дето тъпче в пропагандната машина на Обама, този път няма да помогнат! Нека и тези, които ги мързи да работят и не плащат данъци също да се разтревожат.

  7. Анонимен
    #42

    №36. Ние тук триабва да си работим като инженери, лекари и т.н. защото мексиканзите отдавна са окупирали миенето на 4инии и 4овек не мове да се дореди

  8. Анонимен
    #41

    Ха-ха. В Европа не разбират, че за където са тръгнали, ние от там идваме. От развитото социалистическо общество, задължително завършващо с икономическа катастрофа. И ако Америка не осъзнае това и пак избере другаря Обамич - чака я същото.

  9. Анонимен
    #40

    Към № 39 Като живеещ от дълги години в САЩ ,мога да кажа,че много добре сте разбрал настоящето състояние на американската икономика. А,за съжаление ,Европа отиде твърде наляво и сега бере едни гнили плодове на про-"социалистическите " си залитания. Лявото/и то крайно лявото/управление на Обама разсипа страната за кратко време. Дойде с лъжи на устата и срина икономиката с два пъти по-голям дълг.Това не е Демократичната партия на САЩ.Това е едно социалистическо,радикално крило,докопало се на власт,след кампания от фалшификации и не без подкрепата на световната левица,в чийто кюп се оказват и хленчещите сега правителства на повечето европейски държави.

  10. Анонимен
    #39

    Има защо да е разтревожена. Под управлението на Обама САЩ заприличаха на Европа - висока безработица, задлъжнялост както и мечтата на световното ляво да направи така, че да нама къде да избягат мозъците.
    Ако Ромни спечели изборите нещата едва ли ще останат така и Европа ще навлезе в депресия.
    Междувременно прогнозтичен модел на University of Colorado показва, че Мит Ромни ще спечели изборите с 330 срешу 208 електорални гласа -
    270 електорални гласа са необходими за избирането на президент.
    University

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.