Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа и САЩ трябва заедно да създадат основите на новия световен ред

0 коментара

Година след атентатите от 11 септември трансатлантическият спор вече не се ограничава с въпроси, които могат да бъдат рационално обсъдени, като това какво е необходимо да се направи от политическа, военна или икономическа гледна точка.

Разногласията засягат в много по-голяма степен проблема кое външнополитическо поведение е легитимно на фона на новата заплаха, независимо дали става дума за Ирак, за спора около Международния наказателен съд или за световния ред като цяло.

Всяка епоха има свои водещи принципи, чрез които се различава легитимното от нелегитимното поведение. През 17 и 18 век например политиката на сключване на бракове на Хабсбургите би била безсмислена без общото признаване на династическия принцип. С края на Студената война международната общност се обвърза с водещия принцип на Хартата на ООН от 1945 г.- "суверенното равенство на всички нейни членки". Всички държави - континентални сили и градове-държави, двигатели на растежа и бедни страни, демокрации и диктатури, исторически създали се национални държави и творения на географската случайност, принципно имаха равни права и задължения.

Суверенното равенство на държавите и до днес е формалната основа на международната политика. Но на практика с атентатите от 11 септември то загуби своята легитимност. Защото равнопоставеността се превръща в общ проблем за сигурността, когато групировки от ранга на Ал Каида купуват една държава, а с това и нейните международно гарантирани права. Съответстващата на терористичната заплаха реакция предполага нарушения на уверенното равенство. За да се предотврати достъпа на терористите до оръжия, които могат да бъдат използвани за атентати, трябва да бъде попречено на формално независими държави да ги подкрепят.

Европейците и американците отново са в ролята на пазители на легитимния ред. При това те вече отдавна са си извадили поуки, всеки по свой начин, от този ред. Европейците настояват за универсално господство на правото и оказват политически и икономически натиск върху всички страни, които се противопоставят на исканото прехвърляна на суверенитета им към международните институции. Европа иска да укрепи системата на ООН само на пръв поглед. В действителност европейците се стремят към преодоляване на залегналите в основните документи на световната организация държавен суверенитет и политическа независимост в полза на една световна вътрешна политика.

Докато европейците настояват за всеобщ отказ от суверенитет, при американците става дума за съхраняване на пълната им независимост. Като най-силната членка на международната общност Америка иска за себе си максимална свобода на действие, за да се противопостави ефикасно на терористичната заплаха. Свободата, която тя признава на другите държави, се измерва според степента на съвпадение на интересите и ценностите и според това какъв политически, икономически и военен капацитет могат да предложат те.

Легитимността на сегашната международна система е подложена на съмнение от двете страни на океана. И Европа, и САЩ са наясно, че успешната борба срещу световния тероризъм не може да бъде спечелена на базата на суверенното равенство на държавите.

За нов световен ред обаче ще говорим едва тогава, когато политиката се ръководи от общоприети правила. Като опори на международната стабилност Европа и Америка трябва да създадат заедно предпоставки за това. Преди всичко те трябва да се споразумеят помежду си за нови обвързващи принципи. Защото, както смята и Имануел Кант, без "постепенно приближаване към по-голям принципен консенсус всеки универсален ред се превръща в бездушен деспотизъм".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.