Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа може да въведе „сини карти” за имигрантите

9 коментара
Европа може да въведе „сини карти” за имигрантите

„Синя карта” по подобие на американската „зелена карта” може да бъде въведена в Европейския съюз, предаде във вторник ББС. Чрез нея ще се опрости процедурата за легализиране на пребиваването на имигранти, които притежават нужни за Стария континент работни качества.

Според схемата, която се обсъжда от Европейската комисия, на лица, които имат необходимата квалификация, ще се предлага двегодишно разрешение за работа на цялата територия на ЕС.

Към желаещите да получат „синя карта” ще се прилагат много твърди изисквания. Те трябва да имат призната в Европа диплома, да са работили най-малко три години по специалността и да претендират за позиции, за които няма подходящи кандидати от страните в ЕС.

За да влязат в сила тези предложения, те трябва да бъдат одобрени от 27-те страни в ЕС. Наблюдателите предполагат, че Великобритания, Ирландия и Дания може да откажат да въведат на територията си „сини карти”.

Мнението на официален Лондон е, че „предложенията се проучват”, но според ББС британското правителство не е във възторг от тях, защото предпочита да поддържа в страната си точкова система за квалифицираните имигранти.

Дилемата на политиците

Някои холандски и германски политици също се изказват неласкаво за предложението на Еврокомисията, а представители на австрийското правителство нарекоха плана „централизация, която отива твърде далече”.

В близките 20 години, според експертите, на ЕС ще са необходими 20 милиона квалифицирани специалисти от чужбина. Особено остър е недостигът им в области като инженерното дело и компютърните технологии.

„За да се поддържа и ускорява икономическият ръст в ЕС, за Европа е много важно да привлича висококвалифицирани специалисти”, се казва в изявление на Еврокомисията. „Квалифицираните и висококвалифицираните мигранти днес предпочитат САЩ, Канада и Австралия”, допълват от комисията.

„Длъжни сме да работим над превръщането на ЕС в привлекателно място за такива хора. За да направим това, ЕС трябва да бъде единен и всяка страна членка да не провежда различна имиграционна политика”, счита ръководството на ЕС.

За да неутрализират опасенията на европейските профсъюзи, че в общността ще нахлуе евтина работна ръка, Еврокомисията предлага заплатата на притежателите на „синя карта” да бъде най-малко три пъти минималната заплата за страната приемник.

Но позицията на профсъюзите не е единственото препятствие по пътя на приемането на предложението на Еврокомисията. Според кореспондента на ББС в Брюксел има възражения и от друг порядък. Мнозина твърдят, че ЕС ще започне да „изсмуква” мозъци от по-бедните страни, чието развитие ще се забави още повече.

Деликатна сфера

Няма единно мнение сред европейските политици по въпроса за „синята карта”.  От една страна техните избиратели са сериозно обезпокоени от нарастването на имиграцията, от друга – бизнесът настоява, че не може да функционира ефективно без квалифицирани сътрудници от страни като Индия или Китай.

Според Еврокомисията в страните от ЕС и сега има правила за квалифицираните мигранти, отнасящи се в повечето случаи до определени сфери като изкуството или пък прехвърлянето от една в друга страна на високопоставени мениджъри, заети в транснационални компании.  

При това комисията си дава сметка, че се намества в достатъчно деликатна сфера на националната политика по време, когато много страни членки на ЕС и без това се сблъскват с наплив на имигранти както извън ЕС, така  и от неотдавна приети членове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #10

    Колкото повече ограничения - толкова повече администратори и бюрократи...Колкото повече администратори и бюрократи - толкова повече ограничения...Вечни неща...17

  2. Setili se
    #9

    Da malka stapka v pravilnata posoka. Ama v USA kato si na zelena karta za 5 godini moje da vzemesh grajdanstvo. Evropa bi li napravila sashtoto. E ako napravi tova ostava i da napravi zaplatite podobni i da namali i danacite do niva sravnimi s US. Mnogo sa napred amerikancite v tova otnoshenie. I Kanada e moje bi oshte po napred. Evropa shte dade kolko 20 000 vizi i tryabva da utcish osven angliiski i ezika na vsyaka naciika kato smenyash rabotata vseki pat. Hmmm, may nyama mnogo shans da priberat po umnite chujdenci ot bednite strani. Te moje da sa bedni ama ne sa prosti, v dneshno vreme informaciya ima mnogo. A da ne govorim za klimata na rabotnoto mesto i rasova diskriminaciya.

  3. Boris Sokolof
    #8

    Znaete li zashto?Ne e samo zaradi po-visokite zaplati, nito samo zaradi po-naprednalite tehnologi (makar che i dvete sa mnogo seriozni prichini)Predpochitat zashtoto na tezi mesta ne gi tretirat kato chuzhdenci taka visokomerna kakto go pravyat v kesnofobskata i kastovo misleshta (stara) Evropa....V US, Canada & Australia se otnasyat kxm emigrantite s uvazhenieto koyato tyahnata competentnost kato specialisti zasluzhava a ne spored feodalnite predrasxdxci na evropeicite (ne se otnasya za Spain/Scandinavia/UK/Ireland)Ta zatova horata predpochitat....ne e za chudene

  4. balkan
    #7

    za españa ne sam saglasen qvno ne si kontaktuval dostatachno s ispansi che te sa edni ot nai golemite rasisti koito mnogo barzo zabraviha che i te sa bili emigranti(i o6te sa)i sa qli patatas viuda(vareni kartofi).

  5. Ko4o
    #6

    Ти ме учудваш!Не може анти-Костовистда напише това.Или си сменил боята/предведливо/?Е,боклуците нямат боя-забравих!

  6. Емигрант
    #5

    С поставянето на Скнадинавия в спсъка на не расистие не съв съгласен.Жив в Скандинавска страна и мога да ти кажа,че съм дошъл тук на30 год. с две висши и работен стаж /голям/,ноуви на такива като нас не се дава работа повече от това да си обикновен ралботник.Ако се направил нещо то е сам да го направиш,въвфирма кариера не може да се направи.Много са любезни и външно приятни, идва момента да ти покажат,чи те си чужд и мястото ти е другаде.Сащ и Канада са конгломерат от всички нации на света и място за национализъм и работен расизъм няма.бил съм и там.Ако можеш и знаеш искаш ли да работиш,то винаги има переспектива.

  7. скандинавия
    #4

    Уважавам личното Ви мнение но не обобщавайте-моите впечатления са различни от Вашите...

  8. Автор
    #2

    Всеки обобщава своите впечатления. Аз, например, мисля че в България българофобията е най-силната в Европа. Българоядците са българи!

  9. ko4o
    #1

    praim sekakvi!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.