Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа несигурна за бъдещите енергийни доставки от Русия

76 коментара
Европа несигурна за бъдещите енергийни доставки от Русия

Европа е изправена пред несигурност за бъдещите енергийни доставки от Русия, тъй като резервите на страната от нефт и газ може да се изчерпат, ако Москва не инвестира повече в този сектор и не работи върху вътрешната енергийна ефективност. Това показва ново проучване на базирания в Берлин Германски институт за икономически проучвания (DIW), цитирано от близкото до Европейската комисия издание EUobserver.

Проучването поставя под въпрос възможността на Русия да посрещне нарастващото световно търсене на нефт и газ.

Съществуващите петролни и газови запаси ще се изчерпат след две десетилетия, ако се запази настоящият темп на производство. “Макар че Русия е вторият в света производител на петрол, тя е на седмо място по известни резерви. При сегашното ниво на производство, те ще бъдат изчерпани за 22 години”, се казва в доклада.

Подобна, макар и не толкова сериозна е ситуацията в газовия сектор, където запасите на Русия ще стигнат повече от 75 години.

“Фактът, че руският газов експорт нараства по-бавно, отколкото е заложено в енергийната стратегия , няма никакъв ефект върху енергийните доставки за Европа в краткосрочен и средносрочен план. В дългосрочен план обаче може да възникне недостиг, тъй като Европа ще се конкурира с други потенциални консуматори като Китай.”

Според DIW основните проблеми на Русия с доставките се дължат на първо място на липсата на инвестиции в енергийния сектор, като чуждите инвеститори са възпрепятствани от неблагоприятните политически условия.

Тенденцията е чуждите инвестиции в газовия и петролния сектор на Русия да върви надолу, а не нагоре, се казва в проучването.

В същото време Русия не прави необходимото за справяне с вътрешното търсене, което е породено от силно субсидираните енергийни цени.  

Докладът излиза в момент, когато ЕС се опитва да диверсифицира енергийните доставки и намали зависимостта си от Русия, като се ангажира с изграждането на тръбопровода Нбуко, който ще прекарва газ, добиван в централноазиатски държави.

Проблемът със зависимостта на ЕС от Русия се изостри в началото на 2006 г., когато доставките бяха нарушени заради спрения транзит от Русия към Украйна.

В същото време страни и компании от ЕС продължават да сключват договори с Русия, като холандската “Газюни” миналия месец подписа с руската държавна фирма “Газпром” за участие в планирания Северно-европейски газопровод между Русия и Германия (Nordstream).

Двадесет и девет на сто от нефт и една трета от газа, които получава ЕС, са внос от Русия, според данните на германския институт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бай х
    #78

    най-после изплюхте камъчето. Западът и САЩ проявяват силен интерес от демократизирането само в страни богати на енергийни ресурси ,но водещи самостоятелна политика в този сектор. Примери : В Саудитска арабия секат ръце и глави по стадионите и пребиват с камъни " прелюбодейците" ; в Нигерия също прилагат стриктно шериата и дори обрязват невръстни момиченца ,но в тези страни има демокрация според западняците, защото енергийните им зпаси са в гехни ръце. Същевременно ревем с цяло гърло за " липсата на демокрация" в страни като Русия и Венецуела , водещи самостоятелна енергийна политика ,гарантираща интересите и просперитета на собствените им народи.

  2. reakzioner
    #77

    Taka e! Poneze tainite sluzbi na USA i Sudan tiasno si satrudni4iha v t.n. borba sreshtu terorizma, triabvashe da minat 4 godini, da badat izbiti 200 000 dushi i progoneni 2 mln. za da se obarne vnimanie varhu polozenieto v Darfur!

  3. бай х
    #76

    ето доказателство взето от самата статия Западняците били загрижени защото липсвали западни / разбирай/ техни инвестиции в Руския енергиен сектор и то " поради несигурната политическа обстановка" както се казва без коментар

  4. дедовия
    #75

    цитат:"страни като Русия и Венецуела , водещи самостоятелна енергийна политика ,гарантираща интересите и просперитета на собствените им народи."е щом като в русия водят политика "гарантираща просперитета" на народа, не виждам смисъл да споря с теб. те руснаците (говоря за масата) са едни просперирали и благоденстващи. чудя ви се защо не емигрирате там.

  5. Новина не нова
    #74

    По рано преди година,или две,а може би и повече г-н Васил ФИЛИПОВ много пъти е говорел(чели сме го)по въпроса с Рус. и нейните енергийни възможности.Добре,че в Европа се усещат и разбират какво е Рус.Естрествено ще вземат мерки да не се допуска пропуск.Пуснаха им достатъчно аванта с падането на долара(цените нали са в долари)цените да останат в същите цифри,но с €-врова стойност(а руснаците за транзина ни плащат в долари,или не са били изискани от нашите управници €-цени/цифри на транзита),но едва ли ЕС повече би им пускал аванта на ненаситните руснаци.Колкото по-твърдо с тях,толкова по-добре и за самите тях(поне се учат на демокрация и закон)

  6. reakzioner
    #73

    Rusnazite v momenta ziveiat nai-dobre ot 100 godini nasam!

  7. nik
    #72

    Ужас - представям си как са живели преди сто години, щом като днес са най-добре за целия вековен период!

  8. Мнение
    #71

    Защо Медиапул не посочи списувача на горната фундаментална статия.Да не би туй да е пак гениалния Миленчо Радев, а?

  9. Green
    #70

    Щото петрола не тече от кранче да си го връткаш и да спира. Добива на изкопаеми има камбановидна крива - от началото се увеличава, достига ВЪРХОВА точка на производство, и после почва да намалява. Върховата точка е важна, а не кога вече не можеш да изстискаш и капка от земята.http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oilЗащото търсенето на петрол само расте, когато предлагането удари върховата си точка от токава напред само намалява. И като почне това тези две криви почват да се раздаличават стабилни и цените почват да се удвояват.

  10. kalchomaniq
    #69

    както казва "дедовия", като е толкова хубаво в Русия бягай там да живееш...какво дириш в EU..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.