Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа с две забележки към енергетиката ни

4 коментара

Положителни оценки за напредък в земеделието и две забележки в областта на енергетиката е получила България на заседанието на Комитета по асоцииране България - ЕС, който е заседавал преди обсъждането на финансовата рамка в Европейския съвет на 16 и 17 юни. Това съобщи в понеделник в Русе министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.

Комитетът по асоцииране смята, че добре се работи по българските гранични инспекции за ветеринарен контрол, положително се оценява и плана за създаване на Разплащателната и интервенционна агенция, която ще движи разплащанията на евросубсидиите след присъединяването ни към Европейския съюз през 2007 г.

Изненадващо обаче страната ни е получила две забележки в областта на развитието на ядрената енергетика. Те са за изграждането на хранилище за ядрени отпадъци и за монопола при разпределението на природния газ, каза Меглена Кунева. Според нея забележките са сравнително изненадващи, тъй като асоциирането в енергетиката е вървяло досега успешно, но проблемът за ядрените отпадъци е тежък и сериозен.

Според думите на министър Кунева, това са забележки все още от предупредителния преглед, има възможности да се преодолеят и да не влизат като критика в докладите или в мониторинговите писма.

В понеделник следобед в енергийното министерство не знаеха за какво по-конкретно може да се отнасят забележките на Евросъюза. Представителят на ведомството, участвал в срещата на Комитета по асоциираните – Диана Иванова, все още не се бе завърнал от Брюксел.

Не виждам основания страната ни да получава забележки по отношение на изграждането на ядрено хранилище, коментира пред Mediapool Йордан Георгиев, директор на Дирекция “Ядрена енергетика и ядрена безопасност” в енергийното министерство. В момента у нас функционират хранилището в Нови хан за съхранение на ядрени отпадъци от използвани приложения и в Козлодуй – цехът за кондициониране на материалите от дейността на атомната централа. В края на миналата година страната ни прие Национална стратегия за управление на радиоактивните отпадъци (РАО) и отработилото ядрено гориво (ОЯГ), в която е заложено до 2015 г. България да има национално хранилище за РАО, обясни Георгиев. Той припомни, че Европейският съюз премахна през миналата година срокът за изграждане на ядрените хранилища на страните, използващи атомна енергия за електропроизводство. Първоначално той бе до 2018 г., но после ЕС реши, че управлението на ядрените отпадъци е въпрос на национална политика на всяка държава, прилагана в съответствие с изискванията на Международната агенция за атомна енергия, чиито правила са единствените общовалидни за всички ядрени държави.

Единственото забавяне в изпълнението на ангажиментите ни към ЕС е отлагането с четири месеца на завършването на хранилището за сухо съхранение на  ОЯГ в АЕЦ “Козлодуй”, каза Йордан Георгиев. Вместо през 2008 г., строежът му ще бъде завършен до 2009 г.  По думите му обаче причината е забавеното финансиране на проекта от Международния фонд “Козлодуй”. Много се проточиха процедурите по одобряването на заема от Европейската банка за възстановяване и развитие, ЕК знае това много добре и не виждам как би могло да е проблем, коментира Георгиев.

Същото предположение изказа пред Mediapool и Владимир Старирадев, директор на Дирекция “Европейска интеграция” в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. На предишна среща на подкомитет 6 бе повдигнат въпросът защо АЕЦ “Козлодуй” не иска от Агенцията за ядрено регулиране лиценз за извеждане от експлоатация на спрените І и ІІ блок на централата, обясни Старирадев. Тогава бе обяснено, че причината е в забавянето на сухото хранилище по вина на ЕБВР. Предлолагам, че сега също е станало дума за това, чисто формално, допусна шефът на дирекцията, комуто понеделник бе първият работен ден след двуседмична отпуска.

Другата забележка – за монопола в газоразпределението, също ни изненадва, коментира Старирадев. Директива 2003/95 на Европейския съюз за вътрешния пазар на природен газ изисква при влизането ни в ЕС операторът на доставките на синьото гориво да се отдели от дружеството, което закупува и търгува суровината. Става въпрос за преструктурирането на “Булгаргаз”, обясни той. Има обаче едно изключение в директивата, което допуска при зависимост на газовия пазар от един доставчик, какъвто за България е руската “Газекспорт”, да не са отделни дружества, а само да са счетоводно разделени двете дейности, обясни Старирадев.  България със сигурност влиза в това изключение и по друга линия – нашата газоразпределителна мрежа не е свързана с алтернативен газопровод, а само с руския. Така че и тук няма драма, категоричен бе експертът.

По повод на заседанието на Европейския съвет за финансовата рамка на общността за периода 2007 – 2013 г. министърът по европейските въпроси заяви, че въпреки провала на дискусиите България няма да загуби, защото са запазени двата принципа на Европейския съюз за солидарността и кохезията. Най-важният успех на българската политика е, че България излезе от графата "Присъединяващи се страни", не може да бъде смесвана с Турция и Хърватия и всички предупреждения по повод на разширяването не се отнасят за нас, заяви в Русе Меглена Кунева. Тя прогнозира също така, че едва ли по време на председателството на Великобритания, което започва на 1 юли и свършва в края на тази година, ще се постигне съгласие в ЕС по бюджетната рамка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. esme
    #4

    Абе тия в енергийното министерство се правят на ударени! Забележката по отношение на газовия монопол идва да подскаже най-малко две неща: ЕС не желае да присъедини страна, зависима само от един енергиен монополист - Русия, и второ, България умишлено пропуска възможности да се включи в алтернативни трасета на природен газ извън руските доставки.

  2. КАТОЛИК
    #3

    ..червено-турската коалиция ще види Европа през крив макарон!!!Една Надежда ни остана!

  3. ДНЕС Е ВТОРНИК!
    #2

    КОЙТО НЕ ГЛАСУВА МУ Е ДОБРЕ ВСЕКИ ДА ГО ОПРАВЛЯВА! ЗАТОВА НЯМА ПРАВО ДА СЕ ОПЛАКВА! ВСЕ ОЩЕ ИМА ВРЕМЕ ЗА РАЗМИСЪЛ! ТИ ИСКАШ ЛИ ДА РЕШАВАТ ВМЕСТО ТЕБ “ЧЕРВЕНИТЕ БАБИЧКИ”, МУРГАВИТЕ, ДЕТО ЩЕ ГИ ПОДМАМЯТ “ЧЕРВЕНИТЕ” С КЕБАБЧЕТА ИЛИ ОНИЯ С ДВОЙНОТО ГРАЖДАНСТВО ОТ ЮЖНАТА НИ СЪСЕДКА! АЗ – НЕ! ПРЕДУПРЕДИХ ТЕ!

  4. концерт ДСБ
    #1

    Довечера 21 юни, от 18.00 часа, на Античния театър в Пловдив ще се проведе предизборен концерт на ДСБ с участието на Иван Костов.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.